fbpx

Zvolte přírodní stavební materiály a bydlete zdravě0

Chystáme-li se stavět dům, určitě je zdravotní otázka jednou z nejpřednějších. Zvažujeme lokalitu, která bude bez ekologického zatížení, zjišťujeme si informace o svém budoucím okolí a vybíráme stavební materiál. Právě na něm záleží nejvíce, protože tvoří základ výsledného klimatu v domě a určuje i další vlastnosti, ovlivňující zdraví rodiny.

Trendem jsou bezesporu materiály přírodní a tradiční, otázkou ale zůstává, jaká jsou jejich skutečná zdravotní rizika. Některé, například cihla či dřevo, si dlouhodobě drží pověst čistě přírodního materiálu, ačkoliv se technologie jejich využití ve stavebnictví již podstatně změnila. Pálená cihla kvůli lepším tepelně-izolačním vlastnostem obsahuje polystyrenové výplně, dřevo se napouští ochrannými činidly.

„Čistý“ materiál pro vaši stavbu

Málo se ale ví, že bílý pórobeton, který se vyrábí bez příměsí odpadních látek, je jeden z hygienicky a zdravotně nejčistších materiálů a je zároveň již velmi tradiční – jeho výroba pochází z ekologicky orientovaného Švédska a používá se téměř sto let.

Moderní dům nezatěžuje vaše zdraví

Veřejnosti je již obecně známé, že jeden z jevů, který je potřeba v domě eliminovat, protože má velmi negativní dopady na organismus, jsou plísně.Spóry plísní se uvolňují do ovzduší a vyvolávají alergie, jejichž projevem je například alergická rýma, průduškové astma, alergické záněty plic a očí, opakované nebo chronické infekce sliznic průdušek, čelistních dutin, spojivek očních nebo i postižení kůže,“ vysvětluje Doc. MUDr. Vít Petrů, CSc., vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie v nemocnici Na Homolce.

Méně už se ale ví, že je třeba zabránit jejich budoucímu vzniku už u hrubé stavby. Zde je bílý pórobeton Ytong bezkonkurenční, protože je to prodyšný materiál. Nepřidávají se do něj žádné nebezpečné chemické látky a má až třikrát nižší míru radioaktivity než šedý pórobeton či keramické materiály.

Složení přírodních materiálů Ytong

Pórobeton se vyrábí ze směsi křemičitého písku, vápna a vody a jeho alkalický povrch sám o sobě zabraňuje růstu a šíření plísní. Unikátní pórovitá struktura Ytongu je méně nasákavá než pálené materiály a díky vzduchovým pórům nabízí výjimečné tepelně izolační vlastnosti pro průmyslové budovy i rodinné domy. Porézní tvárnice odvádějí přebytečnou vlhkost z interiéru nebo ji uvolňují zpět v případě, že je v domě příliš nízká vlhkost.

Zdravé bydlení v Praze

Náš mladší syn byl od malička silně alergický,“ vypráví paní Jana z Prahy. „Trápily ho ekzémy a dušnost a i když jsme chodili na alergologické testy, dlouho jsme nemohli přijít na to, co mu doma vadí. Až později jsme zjistili, že v našem cihlovém domě, ač byl jen pár let starý a taky zateplený polystyrenovými deskami, nám začala plesnivět plastová okna.“

„Po pár letech jsme se přestěhovali do novostavby. Při stavbě jsme použili téměř všude Ytong a změnu si teď nemůžeme vynachválit. Žádná vlhkost, žádné plísně. A to nemusím nijak extra větrat a nemáme žádné dodatečné zateplení. Syn začal dýchat zcela bez potíží a i kožní projevy alergie za pár týdnů zcela vymizely. Jsme opravdu všichni nadšení.

Život v analergenním prostředí

Pozitivní zkušenosti s bílým pórobetonem a jeho vlivem na zdraví potvrzuje i paní Klára z Kladna. „Bydleli jsme dříve v Praze v bytě s plastovými okny a obě děti trpěly alergiemi a oslabenou imunitou, protože plíseň se bohužel vracela i při neustálém větrání.“ „Koupili jsme pozemek a manžel o Ytongu uvažoval od začátku, protože mu byl doporučen jako nejlepší materiál pro stavbu svépomocí. Já jsem jej podpořila, když jsem zjistila, že u staveb s tímto systémem nehrozí plísně a že má vynikající tepelně-izolační schopnosti. Nakonec ani stavění nebylo tak zdlouhavé a náročné, protože stačilo jednovrstvé zdění. Výsledek nás překvapil – zdravotní obtíže dětí se zmírnily a nyní již alergologii navštěvujeme pouze v rámci doporučených kontrol.

Zdravotní i funkční hlediska Ytongu tedy v mnoha směrech převyšují vlastnosti jiných materiálů, navíc nabízejí snadnou a efektivní cestu k vybudování zdravého základu každého domu – hrubé stavby. Zvolte i vy pro Váš dům přírodní materiál Ytong a učiňte svůj život zdravějším a šťastnějším.

Autor: Komerční sdělení