fbpx

Zprávy, které by vám neměly uniknout0

Vysavače – žrouty energie už nekoupíte

Od prvního září s už na českém trhu nekoupíte vysavač s elektrickým příkonem vyšším než 1600 Wattů (maximálně nějaký kus ze starších zásob obdeníků) a na vystavených vysavačích nově najdete také energetické štítky. Důvodem tohoto omezení je platnost nového předpisu Evropské unie. Už to s sebou nese typické české brblání o tom, že EU by se měla zabývat něčím důležitějším, než jsou vysavače, a že budeme uklízet déle. Je ale dobré si uvědomit, že elektrický příkon toho o sacím výkonu vysavače příliš nevypovídá a na trh se díky této změně dostanou kvalitnější zařízení, které i za méně elektřiny odvedou víc práce. V září 2017 má být limit spotřeby vysavačů snížen dokonce na 900 W.

Více zde.

Reklama

Ministerstvo ŽP bude podporovat nízkoemisní zóny

Vznik nízkoemisních zón je v Česku zatím na začátku. Obce, které by do svých center chtěly omezit vjezd příliš kouřících automobilů, bude nově podporovat i Ministerstvo životního prostředí. Obce by tak mohli na opatření související se zavedením nízkoemisních zón získat dotace.

Skutečná energetická revoluce neprobíhá jen v Německu, ale i v USA

Evropská média téměř denně informují o průběhu, souvislostech a důsledcích německé energetické revoluce. Skutečně revoluční změny v energetice, které mají dopad na celý svět, ale probíhají ve Spojených státech. A zdaleka nejde jen o raketově rostoucí těžbu břidlicového plynu.

USA totiž v posledních letech mohutně investující také do větrné a solární energetiky v oblastech, které pro jejich využití mají dobré klimatické nebo topografické podmínky, a těch není málo. Přibližně na jedné čtvrtině území USA fouká vítr natolik vydatně a stabilně, aby se s jeho pomocí mohla elektřina vyrábět po většinu roku. Státy nacházející se ve „větrném pásu“, například Iowa nebo Jižní Dakota, nyní uspokojují více než pětinu své spotřeby elektřiny z větrníků.

Současné masivní investice do obnovitelných zdrojů energie způsobily, že z loňské celkové výroby elektřiny 4058 miliard kilowatthodin vyrobily v USA větrné a solární elektrárny něco přes 4,3 procenta. Spolu s ostatními obnovitelnými zdroji, hlavně vodními, činila americká výroba elektřiny z „čistých“ zdrojů kolem 13 procent.

Zdroj zde (německy)

Autor: Redakce Nazeleno.cz