fbpx

Znáte nejčastější nemoc z povolání?0

Brní vás ruce, prsty či dlaň? Vystřeluje vám bolest z palce nebo prostředníčku, máte občas pocit necitlivosti v ruce nebo vám dokonce něco z ruky vypadne na zem, nejste si schopni zapnout knoflík na košili? Pokud navíc vykonáváte stereotypní činnosti, kterými jednostranně namáháte zápěstí a ruce, s vysokou pravděpodobností jste si způsobili syndrom karpálního tunelu.

Obtíže způsobuje utlačování středního nervu, šlach a cév, které probíhají od předloktí do dlaně právě karpálním tunelem. Tento úzký kanál v zápěstí obklopují kosti a zpevňují ho šlachy. Když se oblast příliš namáhá, může docházet k zužování tunelu a tím se zvyšuje tlak na nervy a šlachy uvnitř. Nejčastěji syndrom karpálního tunelu způsobují vysoké vibrace příklepovou vrtačkou či pneumatickým kladivem, stereotypní práce s klávesnicí a myší na počítači, extrémní pohyby zápěstím, ale i stereotypní činnosti na montážní lince (třeba dokončovací práce, čištění a balení masa…). Ke vzniku obtíží přispívají některá onemocnění (nedostatečné fungování štítné žlázy, poranění zápěstí, skřípnutí nervu a otoky, revmatoidní artritida, dna, cukrovka), nadužívání alkoholu, dědičnost, hormonální změny v těhotenství a menopauze, vyšší věk. Syndrom karpálního tunelu postihuje třikrát častěji ženy, je nemocí starších lidí, během života se s ním setkají asi 4 % dospělé populace a patří k nejčastější nemoci z povolání.

Léčba? Konzervativní i operace

Lékař vám provede EMG vyšetření, které měří, jak rychle se šíří vzruch zasaženým nervem a kudy vede. Tím může stanovit i přesné místo a míru poškození. V případě mírných obtíží je potřeba okamžitě změnit životní styl a začít namáhanou ruku šetřit. Lékař doporučí ortézu, případně aplikaci kortikoidů do zasažené oblasti, laser. Bolest zmírníte mastmi (konopná, měsíčková), studenými obklady, analgetiky, cíleným cvičením zápěstí, zkusit můžete zvýšený příjem vitaminu B6 s protizánětlivými účinky. Na první místě by mělo být vyhýbání se činnostem, které vaše obtíže způsobily.
Pokud se konzervativně nepodaří zlepšit stav zápěstí a ruky, je nutné přistoupit k operativnímu řešení. V lokální anestezii se ambulantně uvolní nerv protnutím zesíleného vazu. Zákrok je nekomplikovaný, trvá asi 15 minut, ale počítat musíte s bolestmi při hojení, dočasně snížené síle při úchopu (práce s nářadím, nožem, při jemné motorice).

Lepší je prevence

Zkuste minimalizovat riziko vzniku syndromu. Údery na klávesnici provádějte jemně, při psaní rukou používejte velké pero, dělejte si časté krátké přestávky při práci, procvičujte při nich zápěstí, zkuste měnit činnosti. Klávesnici mějte ve výšce loktů, dbejte na správné držení těla, používejte kvalitní myš (ergonomickou a vertikální), udržujte ruce v teple, chlad zápěstí nesvědčí.

Autor: Komerční sdělení