fbpx

Partneři sekce

Zjistěte si, zda vám připojí nebo nepřipojí fotovoltaiku?0

S boomem domácích solárních elektráren se začaly objevovat dříve netušené problémy. Leckde totiž není možné solární elektrárnu připojit k elektrické distribuční síti, protože elektrizační soustava není na tak velké množství solárních elektráren připravena. Jak je na tom vaše lokalita, ukáže mapa.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Tedy alespoň, pokud bydlíte na distribučním územní EG.D – v jižních Čechách a na jižní Moravě. Jako první distributor nasazuje EG.D pro zákazníky tzv. mapu připojitelnosti. Jedná se o online nástroj, který zájemcům o fotovoltaiku umožní zjistit možnosti připojení přímo v místě, kde plánují elektrárnu instalovat. Lidé tak mají orientační informaci o možnostech připojení už v první fázi plánování.

Mapa připojitelnosti se může hodit v případě, že uvažujete o instalaci solární elektrárny. Najdete i na adrese geoportal.egd.cz/itc/. Její použití je jednoduché. Zobrazení si zvětšete a od určitého měřítka se v některých lokalitách objeví modré oblasti. Ty indikují, že zde nyní není možné domácí solární elektrárnu připojit. Neznamená to ale, že si zde domácí fotovoltaiku pořídit nemůžete, jen ji nepřipojíte k distribuční soustavě a nebudete moci prodávat přebytky vyrobené elektřiny. Získanou informaci si ale ještě doporučujeme ověřit na zákaznické lince EG.D.

Reklama

Situace v lokalitách na východ od Brna. V modrých oblastech vám solární elektrárnu k distribuční síti nepřipojí.

Jak už bylo řečeno, mapu připravila společnost EG.D a funguje tedy jen pro její distribuční území. Očekáváme ale, že obdobnou aplikaci připraví i další distributoři elektrické energie – ČEZ a PRE.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.