Vědci z University of Virginia vynalezli metodu 3D tisku půdy se semeny, kterou by bylo možné použít k vytvoření zdí i střech doslova bujících rostlinami.
Zdroj: Dezeen
První prototypy vypadají jako obyčejné zdi nebo předměty vyrobené ze surové zeminy. Během pár dní ovšem semena vyklíčí a objekty pokryje zeleň.
„Pracujeme s místní půdou, rostlinami i vodou. Jediná elektrická energie, kterou v rámci výroby spotřebujeme slouží k přesunu materiálu a pro spuštění čerpadla během tisku. V případě, že pak vytištěný kus nepotřebujeme nebo nemá odpovídající kvalitu, můžeme materiál recyklovat a znovu ho použít,“ říká odborný asistent projektu Ehsan Baharlou.
Reklama
Budovy vyrobené touto technikou mají potenciál být uhlíkově neutrální nebo dokonce uhlíkově negativní, a to díky rostlinnému porostu a procesu fotosyntézy.
Stavební prvky (střechy, zdi) vyrobené touto metodou mohou sloužit coby přirozená forma izolace, protipovodňové zábrany nebo zelené i opylovací plochy.Díky zakomponování semen do půdního materiálu bude zeleň přímou součástí jednotlivých prvků a ne jen jejich povrchovou vrstvou.Projekt má potenciál snížit spotřebu stavebních materiálů s vyššími emisemi a nahradit je udržitelnou a cirkulární alternativou.Vědci také plánují experimentovat s použitím více vrstev materiálu ve stěnovém panelu, což umožňuje izolovat suchou vnitřní stěnu od vlhké vnější stěny.Metoda byla nejdříve použita pro výrobu řady malých samonosných struktur připomínajících včelí úly. Aktuálně je cílem vytvořit struktury, které by byly dostatečně pevné a schopné samostatně stát. Zároveň by měly poskytovat dostatek vlhkosti a živin pro klíčení semen a růstu sazenic.Pro tuto nadcházející fázi budou muset vědci pro svůj výrobní materiál vyvinout nový vzorec. Dá se totiž předpokládat, že s rostoucí výškou se vyskytnou obtíže například v podobě praskání půdy.Rostliny začnou na výrobcích rašit během několika dní.Vědci tisknou i větší objekty, jako jsou nízké stěny vysoké asi 1 metr. Dále se zaměřují na montáž systému 3D tisku na pohyblivého robota, který by pomohl umožnit výrobu vyšších a složitějších struktur s více stranami.Zdroj: Dezeen
Zdroj: Dezeen, Foto: Ehsan Baharlou, dále Tom Daly