fbpx

Zima v lese? Ideální období pro rodinné poznávání přírody0

Možná by se mohlo zdát, že v zimě toho v lese není moc k vidění. Ale není tomu tak. Právě v tomhle období nám příroda ukazuje jednu ze svých zajímavých tváří, které rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

Zdroj: Pixabay

Větvičky a pupeny

Každý listnatý strom má jiné listy, a to samé platí i pro jejich pupeny. Právě zima je ideálním obdobím pro jejich pozorování a zkoumání. Všímejte si jejich odlišných tvarů i barev.

Jehličnany

V zimě si můžete udělat nejen skvělou poznávačku jehličnatých stromů, ale také si pořídit hezkou sbírku šišek a prozkoumat odlišnosti jednotlivého jehličí. Kromě odlišného tvaru a barvy se zaměřte i na jeho vůni, která vás leckdy překvapí.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Zvířecí stopy

Kde jinde se dají tak krásně vidět zvířecí stopy než v bělostném sněhu? Kromě rozpoznání jednotlivých stop se po nich můžete také vydat a sledovat trasu a pohyb daného lesního obyvatele. A pokud není sníh, můžete zvířata sledovat i podle trusu, otisků v blátě, okousaných šišek nebo oloupané kůry na stromech.

Pozorování zvířat

K tomu je naprosto ideální ptačí krmítko, případně web kamery s online přenosem ze všech koutů světa. Více informací o pozorování zvířat a jejich zimním krmení najdete v těchto našich článcích:

Zdroj: Pixabay

Klíčky

Hezkým malým pokusem a zároveň chutnou zábavou je naklíčení semínek. Můžete pro něj použít hned několik druhů – mungo, hrášek, řeřichu, brokolici, červenou řepu a další. V průběhu lze sledovat různou dobu klíčení a barvu klíčků i zkoušet jejich odlišnou chuť a ve finále si na svém pokusu i skvěle pochutnáte a dodáte svému tělu celou řadu vitamínů a minerálů. Klíčky lze „zobat“ jen tak nebo si je dát na namazaný krajíc chleba. Jak se do klíčení správně pustit? Informace najdete v těchto našich článcích:

Neživá příroda

Anorganická příroda rozhodně není nuda. Podívejte se na zajímavé lokality ve vašem okolí, kde se dají najít zajímavé minerály a kameny, například křemeny, sádrovce nebo kalcit. V některých lokalitách můžete mít štěstí i na zkameněliny. Stačí se jen podívat na tipy na internetu a je to.

Mechy, lišejníky a houby

Zimní období je ideální i pro jejich prozkoumání a bližší poznávání. Vydejte se ven, odeberte pár vzorků a klidně si udělejte svou vlastní sbírku. Co se týče hub, nejčastěji se teď potkáte s těmi dřevokaznými, takzvanými choroši.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.