fbpx

Železniční terminál v Alpách: Panorama a vlastní energie0

Do Alp nejen za sportem a přírodou! Tak by mohl vypadat slogan lákající k návštěvě železničního terminálu, který vyroste na jednom z horských vrcholů. Působivá moderní stavba od rakouských architektů je skloubením originálních tvarů, obnovitelných zdrojů energie a ekologických materiálů.

Do Alp se můžete vypravit už nejen za nádhernou krajinou a působivými výhledy, ale zanedlouho i za zajímavou moderní architekturou. Jeden z vrcholů totiž obohatí ekologická budova inovativního designu, jež vzešla z návrhu architektů Zechner&Zechner. Ti vyhráli se svým projektem soutěž na udržitelnou budovu, která vyroste přímo v rakouských Alpách ve výšce asi 2 250 metrů nad mořem.

„Energetické zisky ze slunce pokryjí spotřebu energie na ohřev vody a vytápění.“

Reklama

Horská budova je vlastně terminálem železniční stanice, svou polohou celkem unikátní. Rakouští architekti jí proto dali vskutku zajímavý a netradiční tvar nápadně připomínající hlavu hada, vinoucího se z nižších poloh až sem, na místo s krásným výhledem na okolní hory.

Baví vás ztřeštěné nápady architektů? Redakci Nazeleno.cz ANO!

Nový terminál s rozměrnou vyhlídkovou plošinou zároveň poslouží jako restaurace, v níž si cestující u dobrého jídla budou moci vychutnat i pohled na krajinu rakouských Alp.


Restaurace nabízející úchvatný výhled. Zdroj: http://www.zechner.com

Celý projekt je prodchnut duchem udržitelného stavění a ekologických materiálů, proto nás zřejmě nepřekvapí, že budova bude vybavena mechanismy pro vlastní výrobu energie. Energii ze slunce bude terminál pomocí solárních kolektorů schopen využít pro výrobu energie na ohřev vody vytápění. Jednou z hlavních surovin pro výstavbu se stane dřevo, vzhledem k velké výšce a lokalitě stavby navíc bude muset být velká část stavebních prvků prefabrikovaná.


Železniční stanice v rakouských Alpách. Zdroj: http://www.zechner.com

Projekt alpské železniční stanice probíhá pod záštitou přední rakouské elektrárenské společnosti Verbund, která je jedním z největších výrobců elektřiny z vodních elektráren v Evropě.


Budova nabízí úžasné výhled na okolní hory a nebe. Zdroj: http://www.zechner.com

Autor: Jana Poncarová