Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Slovníček

Zelený bonus

Obnovitelné zdroje energie, jako jsou fotovoltaické nebo větrné elektrárny, jsou podporovány formou nejrůznějších dotačních programů. Jednou z možností podpory obnovitelných zdrojů energie, jsou také tzv. zelené bonusy.

Výši zelených bonusů stanovuje každoročně Energetický regulační úřad, který při tom vychází ze zákona č. 180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Kromě zeleného bonusu si investoři mohou zvolit také výkup elektřiny za garantované výkupní ceny.

Zelený bonus - podmínky

V případě, že se investor rozhodne spotřebovávat elektřinu vyrobenou z obnovitelného zdroje (větrné, solární elektrárny, biomasa apod.) sám, inkasuje od  ČEZu, E.Onu nebo PRE tzv. zelený bonus. Stejně tak jako státní výkup může být i zelený bonus snížen maximálně o 5 % ročně. Ceny pro rok 2009 jsou v kategorii fotovoltaické elektrárny stanoveny na 11,91 Kč/kWh pro instalace do 30 kWp a 11,81 Kč/kWh pro instalace nad 30 kWp. Problém je v tom, že podmínky zeleného bonusu nejsou fixovány na dvacet let.

Zelený bonus není inkasován pouze za elektřinu vyrobenou ve fotovoltaických elektrárnách, ale získávají ho také majitelé malých vodních elektráren, zdrojů vyrábějících energii z biomasy nebo větrných elektráren. Aktuálně je zelený bonus pro větrné elektrárny stanoven na 1,83 Kč/kWh. 

Výhody zeleného bonusu

Výhodou zeleného bonusu je možnost vyššího výdělku v případě, že dokážete spotřebovat větší část vyrobené energie, kterou si díky tomu nemusíte kupovat („každá koruna ušetřená, je koruna vydělaná“). Dalším benefitem zelených bonusů je snadnější získání úvěru a obecně jednodušší jednání s úřady (úřady a banky však mění své stanoviska tak často, že to nemusí být klíčovým faktorem).

Subjekty, kterým můžete nespotřebovanou energii prodat, najdete na stránkách ERU, odborníci ale doporučují zeptat se nejdříve na možnost odprodeje místního distributora (např.: ČEZ Prodej). Zelený bonus dostanete na veškerou vyprodukovanou energii. Nespotřebované přebytky můžete volně prodat, tato částka je přičtena k zelenému bonusu. Není zde přitom stanovena hranice, kolik energie musíte sami spotřebovat a kolik ji můžete prodat distributorovi.

Kdy se Zelený bonus vyplatí

V zeleného bonusu je nutné zamyslet se nad dobou, kdy sluneční elektrárna energii generuje – tedy v létě odpoledne. Vzhledem k tomu že energie se nedá skladovat (pokud pomineme ostrovní systémy) musí se využít okamžitě, proto může být pro někoho problém takto nabytou energii využít.

Zelený bonus není vhodný například pro místa, kde dlouhodobě nikdo nežije a v určitých okamžicích tedy může být problém vyrobenou elektřinu okamžitě spotřebovávat. Dalšími nevhodnými místy jsou objekty, které mají vyšší spotřebu v zimě, například domy s elektrickými přímotopy. Na druhou stranu je zelený bonus vhodný pro objekty se stálou spotřebou energie, jako jsou mrazírny nebo budovy s klimatizací.

Více o zeleném bonusu:

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií