fbpx

Zelená úsporám: kompletní průvodce0

Dotace na výstavbu pasivního domu

Dotace na výstavbu pasivního domu
(B – Podpora novostaveb v pasivním energetickém standardu)

Domy v pasivním energetickém standardu nebo spíše pasivní domy pozvolna získávají stále větší pozornost. Pasivní dům není žádná zázračná krabička ze slámy a dřeva… je to jen dům, který splňuje přísné energetické standardy. Podle platné normy může rodinný pasivní dům spotřebovat maximálně 15 kWh tepla na m2 ročně. Podmínky pro přidělení dotace jsou ale o něco mírnější. Dotaci na výstavbu pasivního domu získáte, i pokud rodinný dům spotřebuje méně než 20kWh na m2 a rok (dotace se tak vztahují de facto i na domy, které nejsou pasivní). Úspora je ale stále markantní, pro srovnání: běžná novostavba spotřebuje 80 – 140 kWh tepla na m2 ročně.

Na pasivní dům můžete získat dotaci ve výši 250 000 Kč
Na pasivní dům můžete získat dotaci ve výši 250 000 Kč

Výstavba pasivního domu je však o něco náročnější než stavba klasického domu. Podle odborníků je pasivní dům asi o 10 % dražší než ten běžný. Dotace na výstavbu pasivního domu je poskytována jako fixní částka ve výši 250 000 Kč (před úpravou podmínek to bylo 220 000 Kč). Pokud už bydlíte v rodinném domě, který má nízkou spotřebu energie a blíží se požadované hodnotě spotřeby energie, můžete uvažovat o přestavbě na pasivní dům. Dotace se totiž vztahuje také na přestavbu.

Reklama

Nově můžete získat také dotaci na vypracování projektu, její vyplacení je nicméně podmíněno schválením žádosti o investiční akci (tj. klasické žádosti o dotaci). Původně měla být tato podpora poskytována do 31. března 2010, nicméně Ministerstvo životního prostředí koncem března rozhodlo, že bude příspěvek vyplácet i po tomto datu.

Výše dotací

  • Rodinný dům v pasivním standardu – 250 000 Kč
  • Bytový dům v pasivním standardu – 150 000 Kč/bytová jednotka

Další dotace:

  • Rodinný dům, dotace na projekt  – 40 000 Kč
  • Bytový dům, dotace na projekt – 40 000 Kč

Autor: Redakce Nazeleno.cz