fbpx

Zelená úsporám: kompletní průvodce0

Zelená úsporám - základní informace o dotacích

Dotace na zateplení domu, výměnu oken, nízkoemisní kotle nebo solárně-termické kolektory. To vše najdete v programu Zelená úsporám, který byl vyhlášen v dubnu. Podmínky programu se ale v srpnu změnily. Pomůžou nám získat dotace snadněji? Na co lze dotaci získat a jak při žádosti postupovat? Přinášíme kompletního průvodce programem Zelená úsporám!

Program Zelená úsporám, jenž odstartoval v dubnu tohoto roku, prošel v nedávné době několika klíčovými změnami, které mají žadatelům usnadnit přístup k dotacím. Cílem programu Zelená úsporám je poskytnout dotace na zateplení a alternativní zdroje energie běžným občanům a zajistit realizaci opatření vedoucích k úsporám energie.

„Nově můžete z programu Zelená úsporám žádat také na energetický audit a projektovou dokumentaci.“

Reklama

Pro domácnosti je připraveno 25 miliard korun v podobě dotací na částečné i komplexní zateplení, výstavbu pasivních domů, výměnu kotle za ekologičtější variantu a na další „zelené a úsporné“ projekty. Vzhledem k tomu, že podmínky programu Zelená úsporám byly změněny, přinášíme kompletní informace o tom, kdo má na dotaci nárok, jak o ni požádat a jak se vypořádat s nezbytným papírováním. Projděte si s Nazeleno celý dotační program Zelená úsporám krok za krokem.

Zelená úsporám na Nazeleno

   – Zelená úsporám: kompletní průvodce

   – 5 nejdůležitějších změn v dotacích

   – Poradna: využijte energetického odborníka!

   – Chcete zateplovat? Nechte si udělat kalkulaci!

   – Příprava žádosti krok za krokem

 

Dotace by měly být podle vyhlášení všech představitelů programu nárokové, legislativní dokumenty ale naopak právní nárok žadatelů odmítají. V zásadě by ale měl dotaci získat každý, kdo splní podmínky programu.

1. Kdo může dotaci získat a na co se vztahují?

Podporu mohou čerpat vlastníci rodinných a bytových domů. To znamená jak samotné fyzické osoby, tak i firmy, družstva a dokonce i obce a města. Majitelé nepanelových rodinných a bytových domů se mohou ucházet o dotace ve všech kategoriích, které popisujeme níže. Majitelé panelových domů mají nárok na dotaci jen při kompletním zateplení celé budovy. Poněkud nepříjemnou je podmínka, že musíte dům po příštích 15 let používat k bydlení nebo jej k tomuto účelu pronajímat (situaci s případným prodejem domu řešíme níže). Podporu lze získat i na stavební práce provedené v minulosti, pokud byly dokončeny po 1. dubnu 2009. Nyní se podíváme, na co lze dotaci získat a za jakých podmínek.

Abyste měli na dotaci nárok, musíte dosáhnout úspory energií. Každá kategorie má stanovené vlastní podmínky, které byste si měli prostudovat
Abyste měli na dotaci nárok, musíte dosáhnout úspory energií. Každá kategorie má stanovené vlastní podmínky, které byste si měli prostudovat

2. Na co lze dotace získat?

Dotace se vztahují na několik kategorií, které mají společnou úsporu energie. Z programu Zelená úsporám můžete získat příspěvek na výstavbu pasivního domu, dále řešit zateplování stávajících objektů (izolace fasád, střech, podlah, výměna oken). Poslední možností je příspěvek na pořízení nového zdroje vytápění (solární panely, tepelná čerpadla, kotle na biomasu – podmínkou je, aby šlo o „ekologické“ řešení dodržující určité standardy).

Sluší se dodat, že výše podpory se liší v závislosti na typu domu. Dotace pro rodinné domy jsou vyšší než pro bytové domy. O dotaci můžete žádat v několika kategoriích, což je důležité zejména z administrativního hlediska – každá oblast podpory má speciální formuláře a požadované dokumenty.

A. Dotace na zateplení domu

  • zateplení fasády
  • zateplení střechy
  • zateplení podlahy (stropu sklepa)
  • výměna oken či dveří
  • pořízení systému rekuperace

B. Dotace na výstavbu pasivního domu

C. Ekologické zdroje vytápění (koupě nového či výměna)

  • kotle na biomasu
  • tepelná čerpadla
  • solární systémy na ohřev vody
  • solární systémy na ohřev vody a přitápění

D. Dotační bonus

  • bonus pro vlastníky rodinných a bytových domů, kteří realizují několik opatření najednou

Podmínky dotací, postup při podávání žádosti a mnoho dalších informací podrobně probereme v dalších kapitolách článku.

Autor: Redakce Nazeleno.cz