fbpx

Nová zelená úsporám a podpora fotovoltaiky. Co už víme?0

O tom, že by dotační program Nová zelená úsporám měl podporovat také fotovoltaiku, se povídá už dlouho. Zatím se na podporu střešních slunečních elektráren nedostalo, v další výzvě by se to ale konečně mohlo změnit. Máme první informace.

Další výzva dotačního programu Nová zelená úsporám bude vyhlášena příští týden. O tom, zda s jistotou můžeme počítat s podporou fotovoltaiky, zatím úředníci nechtějí nic konkrétního říci. Přesto však na včerejší konferenci Smart Energy forum zazněly už konkrétnější informace o možné podobě dotační podpory pro malé fotovoltaické elektrárny.

Proč zatím žádná podpora domácí fotovoltaiky v Nové zelené úsporám není? Podporovat fotovoltaiku je podle úředníků Ministerstva životního prostředí trochu složitější. „Prostředí okolo fotovoltaiky je zatím moc živé. Energetický zákon byl sice schválen, ale zatím chybí příslušné vyhlášky. Navíc jakékoli dotace na fotovoltaiku nejsou politicky příliš populární téma,“ sdělil například Jan Kříž z MŽP.

Reklama

Jak budou dotace na fotovoltaiku nejspíš vypadat?

Podpora fotovoltaiky bude součástí oblasti C (Efektivní využití zdrojů energie). Podporovány budou malé elektrárny do výkonu 10 kW, elektrárna však musí být schopna poskytnout 1700 kWh energie za rok. A to mi nepřijde úplně málo – rozhodně nejde o zařízení s několika fotovoltaickými panely. Elektrárna musí vyrábět elektřinu primárně pro vlastní potřebu domu a bude možné ji postavit jen na stavbu zapsanou v katastru nemovitostí.

Podporovány budou také systémy pro fotovoltaický ohřev vody a hybridní solární elektrárny s akumulátorem. V jednání je také podpora domácích elektráren s možností přetoku elektřiny do distribuční sítě. Systémy pro ohřev vody musí obsahovat MPP tracker, který se stará o efektivní řízení výkonu solárních panelů.

Také zde budou tři hladiny podpory – nejnižší podporu bude mít fotovoltaický ohřev vody. Další dvě hladiny jsou určeny pro systémy se střidačem podle jejich výkonu.

Jaká bude realita?

Tato by tedy měla podpora fotovoltaiky v Nové zelené úsporám vypadat. Jaká bude ale skutečnost a zda se vůbec tato podpora v nové výzvě příští týden objeví, zatím ví jen úředníci MŽP. Co je však jisté, že pravidla se budou měnit také za pochodu. Nová výzva bude totiž dlouhodobá a úředníci budou podmínky drobě upravovat podle podaných žádostí a případného zájmu o dotace. Jak ale řekl Jan Kříž z MŽP, výše dotací se měnit nebudou, půjde jen o úpravy technických parametrů apod. Na podporu domácí fotovoltaiky MŽP počítá asi s 10 % z celkového objemu lakovaných finančních prostředků.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.