fbpx

Dotace na zateplování: kdo může provádět zateplení?0

AKTUALIZOVÁNO: Uvažujete o zateplení svého domu a budete žádat o dotaci z programu Zelená úsporám? Rádi byste o zateplení požádali firmu vašeho souseda? Nejprve zkontrolujte, zda je zapsána v Seznamu odborných dodavatelů! Využití firmy z tohoto seznamu je jednou z podmínek přidělení dotace.

Pokud jste se rozhodli využít dotaci na zateplení rodinného či bytového domu z nově vyhlášeného programu Zelená úsporám, čeká vás rozhodnutí, jakou firmu si na zateplení domu pozvat.

„Dotaci získáte pouze, když využijete služeb firmy uvedené v Seznamu odborných dodavatelů, resp. výrobky v Seznamu výrobků a technologií.“

Reklama

Možná máte známého, který v této oblasti podniká a budete chtít využít jeho služeb. Nebo uvažujete dokonce o zateplení svépomocí – to však možné nebude. Pokud chcete využít dotací na zateplování, musí být daná firma zapsána v tzv. Seznamu odborných dodavatelů (SOD), který byl vytvořen speciálně pro potřeby programu Zelená úsporám. Služby firem, které nejsou v seznamu uvedeny, nelze na realizaci projektu dotovaného z programu Zelená úsporám využít.

Zelená úsporám na Nazeleno

   – Zelená úsporám: kompletní průvodce

   – 5 nejdůležitějších změn v dotacích

   – Poradna: využijte energetického odborníka!

   – Chcete zateplovat? Nechte si udělat kalkulaci!

   – Příprava žádosti krok za krokem

SOD má zajistit kvalitu

Důvodem této podmínky je snaha zajistit kvalitní zpracování projektu (zateplení domu) a zabezpečit použití takových výrobků a materiálů, které splňují základní standardy kvality. Kromě Seznamu odborných dodavatelů je totiž zpracován i Seznam výrobků a technologií (SVT). V rámci projektu, jemuž bude přidělena dotace, lze použít pouze výrobky, zařízení a technologie uvedené v tomto Seznamu.

Seznam odborných dodavatelů vám usnadňuje výběr vhodné firmy, kterou o zateplení domu požádáte. Standardem je pětiletá záruka
Seznam odborných dodavatelů vám usnadňuje výběr vhodné firmy, kterou o zateplení domu požádáte. Standardem je pětiletá záruka

Oba dva Seznamy se 4. května objevily na webových stránkách Programu www.zelenausporam.cz. Oficiální příjem žádostí byl odstartován již 22. dubna. Žadatelé přesto do zveřejnění Seznamů projekty podávat nemohli, protože si v nich nemohli vyhledat dodavatele či výrobek, jež je nutné do žádosti uvést.

Seznamy mají žadateli ulehčit práci při hledání kvalifikovaných odborníků a kvalitních výrobků. V Seznamu odborných dodavatelů jsou zahrnuti pouze dodavatelé, kteří prokázali svoji kvalifikaci a odbornost v dané činnosti – v tomto případě v zateplování domů.

Dodavatele, výrobek či technologii lze v Seznamech vyhledat na základě různých kritérií. V případě, že provádíte zateplení domu, budete hledat v kategorii označené písmenem A: Úspora energie na vytápění v obytných domech. Vybírat zde pak můžete z firem zabývajících se tepelnou izolací, montáží oken, střešních oken, vnějších dveří či větráním a rekuperací. V podrobnějším vyhledávání pak je možné zvolit i materiál, s nímž by firma měla umět pracovat. U tepelné izolace si tak můžete vybrat z polystyrénu, extrudovaného polystyrénu a minerálních vláken.Dalším kritériem pro výběr firmy je její působnost v jednotlivých krajích ČR.

Firmu lze do Seznamu jednoduše zapsat

Důležité je, že si žadatel bude moci v Seznamu ověřit spolehlivost a odbornost firmy na základě zde uvedených referencí. Mimo to se v tzv. Základním výpisu z listu dodavatele objeví také počet zakázek, které daná firma v rámci programu Zelená úsporám realizovala.

Pokud máte předchozí dobrou zkušenost s některou firmou a byli byste rádi, aby vám zateplení domu provedla, zkuste nejprve prohledat Seznam odborných dodavatelů, zda je v něm uvedena (vyhledávat v něm můžete také podle názvu nebo IČ firmy). Pokud ji zde neobjevíte, nemusíte zoufat. Zavolejte na Zelenou linku (800 260 500) a zeptejte se, zda firma není před zápisem do Seznamu. Pokud ani takto neuspějete, můžete firmu kontaktovat a doporučit jí zařazení do Seznamu. Potřebný formulář najdete na webových stránkách www.zelenausporam.cz v sekci Dokumenty ke stažení. Zápis do seznamu trvá 30 dní.

Proces zapsání firmy do Seznamu odborných dodavatelů. Formulář pro zapsání je k dispozici na www.zelenausporam.cz.
Proces zapsání firmy do Seznamu odborných dodavatelů. Formulář pro zapsání je k dispozici na www.zelenausporam.cz. Zdroj: SFŽP.

Proto je nutné vše zajistit s dostatečným předstihem tak, aby případný dodatečný zápis firmy nenarušil správnou administraci projektu. Do Žádosti o dotaci je totiž nutné uvést, jaký dodavatel (firma) vám bude zateplení provádět a během realizace projektu je potřeba opravdu spolupracovat s danou firmou. Nedodržení této podmínky je důvodem pro zamítnutí dotace.

SOD: nejen byrokracie, ale i pětiletá záruka

Podmínka vybrat si firmu ze Seznamu se může zprvu zdát jako omezení a další byrokratický nástroj. Při hlubším zamyšlení z toho mohou ale pro žadatele plynout i výhody: v Seznamu se objeví pouze ověřené firmy nabízející kvalitní služby; dodavatel uvedený v Seznamu musí na svoji službu (zateplení) poskytnout minimálně pětiletou záruku a v případě, že se při práci dopustí neetického jednání, může na to zákazník upozornit SFŽP prostřednictvím Zelené linky či emailem (dotazy@zelenausporam.cz).

Za oba dva seznamy zodpovídá SFŽP, který provádí jeho aktualizaci. V případě nejasností či připomínek můžete odpovědné pracovníky kontaktovat prostřednictvím Zelené linky(800 260 500).

Autor: Jana Poncarová