fbpx

Zelená úsporám v ohrožení: Nejsou peníze!0

Dotační program Zelená úsporám byl přerušen v říjnu. Podle všeho nebude spuštěn v únoru 2011, jak SFŽP sliboval. Co se děje kolem dotací na zateplení? Proč žadatelé dostanou méně peněz a dotace se osekají?

Program Zelená úsporám provází komplikace už od počátku. Při jeho spuštění na jaře 2009 nebyly včas připraveny potřebné dokumenty, což rozběh žádostí o dotace zbrzdilo. V říjnu tohoto roku, když se žádosti o dotace konečně rozběhly, byl program Zelená úsporám pozastaven.

„V současné době se jedná o snižování dotací, které budou vypláceny žadatelům.“

Reklama

Podle náměstkyně ministra životního prostředí Rút Bízkové bylo důvodem pozastavení programu Zelená úsporám velké množství žádostí, u nichž je nutné zkontrolovat úplnost a správnost. Jinak řečeno, když domácnosti konečně měly zájem o dotace, kapacita úředníků nestačila.

Zelená úsporám na Nazeleno

   – Zelená úsprám končí: Alternativy

   – Zelená úsporám: kompletní průvodce 

   – Zelená úsporám – nové podmínky

   – Příprava žádosti krok za krokem

V průběhu celého roku 2009 bylo přijato 3 100 žádostí. V posledním týdnu před přerušením programu pak celkem 10 425 žádostí, což je výrazně více než SFŽP očekával. Tento extrémní nárůst počtu přijatých žádostí je nad naší administrativní a personálně-technickou kapacitu a není možné tyto projekty zkontrolovat do konce ledna,“ uvedla Rút Bízková. Opětovné spuštění programu Zelená úsporám v únoru je proto ohroženo.


Plánovali jste zateplovat? Ze Zelené úsporám se na vás už možná nedostane

Zelená úsporám: Chybí peníze!

Jde ale skutečně jen o to, že úředníci nestíhají? Nebo je vše jinak? Co když jen v programu Zelená úsporám chybí peníze?

Státnímu fondu životního prostředí stále ještě zbývá překontrolovat 14 000 žádostí o dotace a podle předběžných odhadů je možné očekávat převis 3–5 miliard korun. Probíhají proto jednání s kupci emisních kreditů, zda by bylo možné snížit o několik procent dotace pro žadatele (aktuálně je průměrná výše dotace 60 – 65 % z celkové částky). Důvod tohoto kroku je nasnadě – SFŽP chce uspokojit všechny žadatele, proto když trochu každému ubere, dostane se na všechny.

To se ovšem netýká asi 20 000 žádostí v objemu 5,7 miliard korun, jež byly schváleny 30. září a 11. listopadu. Žadatelé, kteří měli to štěstí a žádosti podali dříve, dostanou původní výši dotace.

Autor: Jana Poncarová