fbpx

Zelená úsporám v kostce: Praktické zkušenosti s vyřízením dotace0

Dotační program Zelená úsporám poskytuje domácnostem již přes rok peníze na zateplení nebo solární kolektory. Jak celý proces žádosti o dotaci vypadá v praxi? Na co je dobré se připravit a kde vám s vyřízením dotace pomohou?

Již více než rok je možnost v České republice získat dotace na zateplení domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie z programu Zelená úsporám. O tomto, ve světovém měřítku ojedinělém dotačním titulu, bylo již napsáno mnoho článků, které hodnotily jeho pozitiva i negativa. Pojďme se ale blíže podívat na celý proces vyřízení žádosti.

„Díky uvolnění podmínek Zelené úsporám je nyní dotace dostupná prakticky pro každého.“

Firma Coleman S.I., a.s. uvedla na trh v květnu 2009 (krátce po spuštění dotačního titulu) službu nazvanou „Zelená úsporám v kostce“. Ta má za cíl poskytnout zájemci o dotaci komplexní službu od vyřízení dotace až po realizaci zateplení tzv. na klíč. V rámci této službě byly podány již stovky žádostí o dotace, desítky z nich zkontrolovány a schváleny a první žadatelé již mají peníze na svých účtech. Jaká je tedy cesta k úspěšnému podání žádosti?

Zelená úsporám: Jak získat dotaci?

V první řadě je potřeba zjistit, zda máte na dotaci vůbec nárok. Zda-li váš dům splňuje požadované podmínky a hlavně jestli po provedení požadovaných úprav na domě (např. zateplení fasády nebo střechy) dosáhnete potřebné hodnoty úspory tepla, od které se odvíjí výše dotace. Odpovědi na tyto i podobné otázky  se můžete dozvědět každý pracovní den od 8:00 do 20:00 na Zelené lince 725 675 666 nebo na pobočkách firmy Coleman S.I. Můžete si zde také nechat vypracovat předběžné posouzení domu, které je do jednoho týdne bezplatně zpracováno a dozvíte se, zda a za jakých podmínek na dotaci dosáhnete. Zjistíte také předpokládanou výši dotace a orientační náklady na zateplení.

Dotace na zateplení jsou po zmírnění podmínek dostupné každému
Dotace na zateplení jsou po zmírnění podmínek dostupné každému

Pokud se rozhodnete o dotaci zažádat, musíte doložit nově zpracovaný projekt domu, odborný energetický posudek a vyplněné formuláře. Zajistit si všechny tyto dokumenty může být pro „laika“ časově hodně náročné a proto vám „Zelená úspora v kostce“ nabízí možnost získat toto vše v rámci jednoho balíčku. Výhodu je, že náklady na projekt i posudek jsou hrazeny státem a neplatíte tedy téměř nic navíc.

Když je žádost konečně podána na Státní fond životního prostředí, je potřeba už jen čekat. Doba kontroly se v současné době pohybuje kolem 2–3 měsíců. Toto je způsobeno velkým nárůstem počtu žadatelů, který jsme zaznamenali od počátku roku 2010. Ani po kontrole ale čekání nekončí. Žádost se poté předává na banku a opět několik měsíců trvá než na vaši adresu přijde smlouva o poskytnutí dotace. Abyste si ušetřili nervy s běháním po úřadech a bankách, nabízíme vám v rámci balíčku i vyřízení všech těchto jednání na základě ověřené plné moci.

Dotace na zateplení pro každého

Pro samotnou realizaci je nutné sehnat si firmu, která je zaregistrována v Seznamu odborných dodavatelů pro Zelenou úsporám. Firma Coleman S.I., a.s. disponuje širokou sítí spolupracujících realizačních firem a může vám proto doporučit vhodnou firmu pro realizaci zateplení vašeho domu.

Z programu Zelená úsporám je možné získat dotaci na solární kolektory
Z programu Zelená úsporám je možné získat dotaci na solární kolektory

Díky uvolnění podmínek Zelené úsporám je nyní dotace dostupná prakticky pro každého. S pomocí služby „Zelená úsporám v kostce“ je navíc vyřízení dotace hračkou.

Pokud uvažujete o opravě svého domu, o úsporách za topení nebo o instalaci solárních kolektorů na ohřev teplé vody, využijte této jedinečné služby a navštivte obchodní centrum Coleman S.I. v regionu svého bydliště, podívejte se na internetové stránky www.fasadalevne.cz nebo zavolejte na Zelenou linku 725 675 666. Naši specialisté jsou připraveni vám pomoci a nabídnout své služby.

Autor: Komerční sdělení