fbpx

Zelená úsporám skončila. Ať žije Zelená úsporám 2!0

Úředníci už nové žádosti o dotaci v programu Zelená úsporám nepřijímají. V roce 2013 by však měl startovat projekt s pracovním názvem Zelená úsporám 2. Lidé sice dostanou menší dotace, ale mohou požádat o levné dlouhodobé půjčky.

Kdo by se dnes obrátil na Státní fond životního prostředí s žádostí o dotaci v programu Zelené úsporám, čeká ho odmítnutí. Příjem žádostí o dotace byl zastaven a obnoven již nebude. Ale už od příštího roku by jej měl nahradit nový program.

Reklama

„Nový program bude poskytovat především levné úvěry.“

Ten sice nebude již tak výhodný, ministr však slibuje, že peníze z nového programu budou použitelné i na jiné projekty, nejen na zateplování. A především – měl by nabízet méně přísné podmínky.

Zelená úsporám? Dítě Martina Bursíka 

Program Zelená úsporám vznikl v roce 2009 jako „dítě“ tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka. V té době se českému státu podařilo prodat zahraničním investorům (především z Japonska) emisní povolenky v hodnotě několika desítek miliard Kč. Tyto peníze však nemohly být použity na cokoliv, mezinárodní smlouvy nás zavazovaly požít je k „zeleným“ účelům. Proto vznikl program, který měl tyto peníze rozdat domácnostem na zateplování, případně pořízení ekologického vytápění.


Foto. Thinkstock.com

Stop dotacím na zateplení

Po prvotních nepříjemnostech, kdy veřejnost odmítala přísné podmínky, byl programu pozměněn a příjem žádostí se rozjel nebývalým tempem. Program měl fungovat od roku 2009 do roku 2012, žádostí však bylo tolik, že už v roce 2010 byl pozastaven.

Původně měla být stopka jen dočasná, než se vyhodnotí úspěšnost programu. Jenže korupční aféry na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) celou věc protáhly a program se dostal do časové tísně. Hrozilo, že nebudou vyčerpány všechny peníze a část prostředků budeme muset vrátit japonským kupcům povolenek. Na poslední chvíli se podařilo toto nebezpečí odvrátit: Program byl prodloužen o rok, příjem žádostí byl obnoven a dokonce se našlo dost peněz, především z poplatků za autovraky. Podle ministra Chalupy tak nehrozí, že bychom museli peníze vrátit.

Letos poslalo žádost 14 tisíc zájemců

Přitom start programu nebyl nijak oslnivý, v roce 2009 bylo vyplaceno pouhých 3,3 milionu Kč. V roce 2009 už částka překročila dvě miliardy a za rok 2011 to bylo miliard osm. Celkem bylo za roky 2009-2011 podpořeno více než 50 tisíc projektů. Jen v právní polovině letošního roku se jednalo o dalších 4,6 miliardy a 14 tisíc zájemců. Z toho 200 milionů pro veřejné budovy.

Původně byl program zamýšlen jen pro rodinné domky. Ministerstvo se dlouho bránilo zapojení panelových domů a veřejných budov. Původně byly z programu vyloučeny – jedná se totiž o velké množství budov, často ve špatném stavu. Ministerstvo se obávalo, že „vysají“ z programu peníze. Když ale v roce 2009 program bojoval s nezájmem veřejnosti, obě omezení byla prolomena. První přišly na řadu paneláky, které ovšem mohly čerpat jen některé dotace, za velice přísných podmínek. Později se program otevřel i pro veřejné budovy. Pro ně byl určen jen omezený objem peněz (letos to bude cca 350 milionů Kč, které budou získány z letošního prodeje emisních povolenek).

Nyní už žádat nemůžete

V současné době už je příjem žádostí opět zastaven, tentokrát definitivně. Úředníci ale stále zpracovávají existujících žádostí a vyplácejí peníze. Všechny žádosti musí být vyřízeny do konce letošního roku, pak je třeba uzavřít účty. Pokud by nebyly vyplaceny všechny prostředky, museli bychom peníze vrátit. Podle ředitelky Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Radky Bučilové ale administrace žádostí běží bez problémů a do konce roku dostanou peníze všichni žadatelé, kteří splnili podmínky. Už dnes se ale intenzivně pracuje na novém programu, který Zelenou úsporám nahradí.

Nový program: Místo dotací půjčky

Nový program zatím nemá název, pracovně se mu říká „Zelená úsporám 2“. Už nebude stát pouze na dotacích – bude nabízet i nízkoúročené úvěry s dlouhou splatností.

„Zelená úsporám pokrývá v průměru dvě třetiny nákladů celé investice. Budoucí program by měl pokrýt asi čtvrtinu z nevratné dotace, zbytek potom z půjčky,“ řekl tiskový mluvčí MŽP Vitík. Úrok půjček se (podle předběžných návrhů) má pohybovat kolem 2 % a jejich splatnost bude velmi dlouhá, až 30 let. Také by mělo být mnohem snadnější na peníze dosáhnout – měly by se zmírnit přísné podmínky, které dosud řadu zájemců odrazovaly. Peníze budou zřejmě dostupné i pro novostavby.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy půjde polovina výnosu z prodeje emisních povolenek právě do tohoto projektu. Vláda tak vyhověla nejen přání Hnutí Duha, které za pokračování Zelené úsporám lobbovalo, ale také zástupcům obcí a průmyslových svazů. Ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek například věří, že nový program pomůže stavebním firmám, které v krizi nemají zakázky. A podle současného ředitele programu je to pravda: Každá koruna vyplacená z programu podpoří hospodářství šestkrát více než průměrná koruna vydaná ze státního rozpočtu.“

Nový projekt vzniká ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a už v příštím roce by měl nabídnout zkušebně půjčky ve výši 600 milionů Kč. V následujících letech by pak mělo jít cca o dvě miliardy ročně. Konečný objem peněz bude záležet na tom, za kolik se podaří prodat emisní povolenky. Vláda plánuje pro nový program využít polovinu výnosu. Druhá polovina půjde na modernizaci rozvodných sítí či do průmyslu.

Oprava střechy, stavební úpravy, úspory energií. Start v roce 2013  

Do programu by měly téct i peníze z evropských fondů. Tím se rozšíří záběr projektu. Peníze z emisních povolenek musí být podle zákona z poloviny použity na energetické úspory (zateplení, nové kotle apod.). Z evropských fondů bude možné platit např. opravy střech či další stavební úpravy. Na projektu bude spolupracovat Státní fond životního prostředí a Státní fond rozvoje bydlení. Projekt má být spuštěn v polovině roku 2013.

AKTUALIZOVÁNO: Informace o dotacích na zateplení Nová zelená úsporám najdete nově i na www.jaknazelenou.cz.

Autor: Redakce Nazeleno.cz