Velký dotační program Zelená úsporám rozdělil první miliardu na zateplení domů nebo na výměnu starého kotle za ekologičtější variantu. Kolik žádostí bylo vyřízeno? O jaké dotace je největší zájem? Je Zelená úsporám ohrožena kvůli nezájmu o emisní povolenky? Čekají Zelenou úsporám další změny?
V dubnu loňského roku odstartoval v České republice projekt, který zatím neměl obdoby: program Zelená úsporám si klade za cíl zpřístupnit českým domácnostem státní dotace na úsporu energií. Domácnosti mohou žádat o příspěvek na částečné nebo úplné zateplení, pořízení ekologického zdroje vytápění nebo na stavbu pasivního domu. Program, který potrvá do roku 2012, má mezi lidi rozdělit 25 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek, přispět tak ke snížení emisí, ušetřit domácnostem peníze za vytápění a rozhýbat recesí postiženou ekonomiku.
„Největší zájem je o dotace na solární kolektory pro ohřev vody a přitápění.“
ReklamaProgram Zelená úsporám v počátcích příliš neplnil očekávání svých tvůrců. Během prvních pěti měsíců zažádalo o dotace jen několik stovek zájemců. Situace se však zlepšila – během října, listopadu a prosince úřady potvrdily na 2 700 žádostí, čímž výsledný počet za loňský rok dosáhl 3 100 žádostí. Ani zdaleka se ale nenaplnil odhad Ministerstva životního prostředí (MŽP), které očekávalo, že v roce 2009 podá žádost o dotaci až 40 000 žádostí, přesto rok 2009 neskončil pro zelené dotace fiaskem.
Zelená úsporám na Nazeleno |
– Zelená úsporám: kompletní průvodce– 5 nejdůležitějších změn v dotacích– Poradna: využijte energetického odborníka!– Chcete zateplovat? Nechte si udělat kalkulaci!– Příprava žádosti krok za krokem |
S příchodem nového roku růstový trend pokračoval. A vše nasvědčuje tomu, že ještě nějaký čas pokračovat bude. Dne 11. února 2010 se celkový objem podpory přehoupl přes 1 miliardu korun. V současné době přijímají úřady až 130 žádostí za den. Jejich celkový počet už překračuje 6 000. „Díky programu Zelená úsporám snižujeme výrazně spotřebu energie, ale zároveň tvoříme pracovní místa především ve stavebnictví,“ shrnuje ministr Jan Dusík.
Pomohl příspěvek na projektovou dokumentaci
Čemu přičítat stoupající zájem o dotace na zateplení? Především opadla počáteční nedůvěra a projekt se zbavil dětských neduhů a nemocí. Významnou roli sehrálo zjednodušení celého procesu a zmírnění podmínek, ke kterému MŽP přistoupilo v průběhu srpna a září.
Zpočátku zájemce odrazovaly poměrně tvrdé podmínky, například nutnost provést více zateplovacích opatření najednou nebo velmi přísné požadavky na úsporu energie. Od září platí mnohem měkčí pravidla a současně byla zvýšena vyplácená částka. Program byl také rozšířen na panelové domy, které se ale mohou ucházet jen o dotaci na celkové zateplení.
Vývoj počtu žádostí programu Zelená úsporám
Zájem o dotace vzbudil i příspěvek na projektovou dokumentaci a energetické hodnocení budovy. Kdo zateploval bez dotace, energetické hodnocení nepotřeboval, pokud zateploval svépomocí, nepotřeboval ani projektovou dokumentaci. Podle mnohých tak šlo o zbytečné výdaje. Proto bylo v programu vyhrazeno 50 milionů korun právě na toto „papírování“, které však byly vyčerpány koncem ledna. Pro velký zájem ale byla podpora prodloužena do konce března 2010. Zda bude tato zajímavá podpora poskytována i dále, nerozhodne vláda, ale investoři – kupci emisních povolenek, z jejichž peněz je program financován a mají v něm značné slovo. Jednání v tomto směru už začala a mohla by být úspěšná – především japonští investoři jsou českým programem Zelená úsporám nadšeni a pravděpodobně ho budou chtít dále podpořit. Příspěvek na projekt tak může být zachován i po 31. březnu 2010, nejspíš ale v menší výši.
Solární vytápění vede
A o jaké dotace je zájem? Program Zelená úsporám získal přezdívku „dotace na zateplení“. Možná proto překvapí, že více zájemců se rozhodlo pro alternativní systémy vytápění. Jasně vedou solární technologie, zájem o kotle na biomasu a tepelná čerpadla je srovnatelný. Pokud jde o objem vyplacených prostředků, vítězí dotace na celkové zateplení. Představují sice menší procento žádostí, jde ale o velké projekty často v ceně milionů korun. Jejich objem prudce vzrostl, když se projekt otevřel i pro panelové domy.
Podpora z programu Zelená úsporám: Rodinné a bytové domy
| rodinné domy | panelové BD | nepanelové BD |
Počet projektů | 5 927 | 64 | 146 |
Celková výše dotace | 676 448 003 Kč | 214 271 592 Kč | 137 742 955 Kč |
Celková cena projektů | 1 582 015 531 Kč | 488 234 899 Kč | 266 018 463 Kč |
Podíl dotace | 42,8 % | 43,9 % | 51,8 % |
Největší projekt | 770 000 Kč | 28,9 mil. Kč | 5,8 mil. Kč |
Zdroj: SFŽP
Svou roli sehrálo i zapojení bank, které mohou zájemcům o dotace poradit, pomoci a současně vyřídit některé administrativní kroky. (Více o roli bank v programu čtěte zde). Přes banky přichází 79 % žádostí.
document.write(„“);
Nejvíce žádostí o dotaci přichází z Moravskoslezského kraje. „Připisujeme to nižším cenám stavebních prací v kraji, dále levnějšímu materiálu dovezenému ze zahraničí a v neposlední řadě vysokému znečištění ovzduší – lidé se aktivně zajímají, jak tento problém řešit,“ míní ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.
Ohrozí program Zelená úsporám nezájem o emisní povolenky?
I přes rostoucí zájem veřejnosti zůstává osud programu Zelená úsporám nejistý. Ministerstvo snížilo odhad peněz, které ČR dostane z emisních povolenek a které program Zelená úsporám financují. Kvůli nepříznivé ekonomické situaci není o povolenky zájem, místo odhadovaných 25 miliard se zatím podařilo získat necelých 17 miliard korun. I tak se ale České republice podařilo prodat emisní kredity za jednu z nejvyšších cen v Evropě. Podle smluv s kupci povolenek musíme celou částku využít pro boj s emisemi. Pokud se nám to nepodaří, budeme peníze vracet.
Program Zelená úsporám zatím mezi domácnosti rozdělil pouze 6 % z celkového předpokládaného objemu peněz
Projekt končí v červnu 2012, nacházíme se tedy ve čtvrtině. Z celkového objemu peněz však bylo rozděleno jen 6 %. Během příprav si nechalo ministerstvo vypracovat rozsáhlý průzkum veřejného mínění, podle kterého uvažovalo o podpoře na zateplení 150 – 180 000 domácností. Toto číslo se však ukázalo jako nereálné – jednak výzkum proběhl ještě před nástupem hospodářské krize, jednak nebyly známy přesné podmínky programu. Ministr Dusík je však optimistický – program se rozjel a zájem o dotace stoupá. Velké naděje vkládá do zateplování panelových domů. Ty mohou žádat o podporu od září a největší nápor se teprve čeká – zpracovat velký projekt zabere přece jen víc času. Přesto – předběžný zájem o zateplení projevilo 1 860 bytových družstev.
Mluvilo se o rozšíření programu na veřejné budovy, to však ministr zavrhl: „Veřejné budovy mají svůj vlastní program, pokud bychom je zahrnuli do Zelené úsporám, mnoho prostředků pro domácnosti by nezbylo.“ Další změny v programu Zelená úsporám by měly být jen kosmetické a administrativní. Změny samotných podmínek pro přidělení dotace už nebudou.