fbpx

Zelená úsporám: projekty budou nově posuzovány podle dosažené úspory0

Ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo změny podmínek programu Zelená úsporám. Žadatelům by tyto změny měly usnadnit přístup k dotacím. Vypuštěna byla například podmínka realizovat více úsporných opatření najednou. Jaké jsou další změny?

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes oznámilo další změnu podmínek dotačního programu Zelená úsporám, jehož cílem je zpřístupnit dotace na zateplení a alternativní zdroje domácnostem a běžným občanům. Program dostartoval v dubnu 2009 a podmínky byly změněny již jednou. Důvodem dalších změn je nízký počet podaných žádostí (cca 200), kritika z řad odborníků a podle ministerstva také současná ekonomická krize, která brání občanům investovat do velkých projektů.

„Projekty budou posuzovány podle úspory roční potřeby tepla – ta musí být minimálně 20 %“

Reklama

Jaké jsou hlavní změny v programu Zelená úsporám?

Vypuštěna je podmínka, která požadovala kombinaci několika opatření najednou (například výměny oken, zateplení obvodových zdí a střechy apod.) Místo toho bude kritériem pouze dosažení požadované úspory roční potřeby tepla a to minimálně o 20 %. Současně s tím MŽP zvýšilo dotační podporu v oblasti celkového zateplení objektu. Dotace na celkové zateplení by tak měla převýšit hranici 30 % celkových investičních nákladů. Projekty na zateplení by se tak pro žadatele měly stát mnohem levnějšími a přístupnějšími.

Zelená úsporám na Nazeleno

   – Zelená úsporám: kompletní průvodce 

   – 5 nejdůležitějších změn v dotacích

   – Poradna: využijte energetického odborníka!

   – Chcete zateplovat? Nechte si udělat kalkulaci!

   – Příprava žádosti krok za krokem

Novinkou je, že žadatelé budou moci získat dotaci také na (pro žádosti nezbytný) energetický audit a vypracování projektu. Dotace na projektovou dokumentaci a energetické ohodnocení domu se budou vyplácet již v momentě schválení žádosti o dotaci. Tato podpora je poskytována z prostředků technické asistence programu Zelená úsporám a vyplácena bude do 31. března 2010 nebo do vyčerpání celkové částky 50 milionů Kč.

Dotace také na paneláky

Program Zelená úsporám byl až do dnešního dne pouze pro majitele rodinných nebo bytových domů. Panelové domy byly z programu zcela vynechány. To se však změní a program bude rozšířen také na zateplení paneláků.

„V příštích dvou měsících dojde k podpisu prodejních smluv na dalších zhruba 20 milionů ušetřených emisních jednotek a je tedy logické podporu dále rozšířit. S Ministerstvem pro místní rozvoj jsme se již dohodli na nastavení konkrétních podmínek poskytnutí dotace,“ sdělil ministr životního prostředí, Ladislav Miko.

Žádosti na základě nových podmínek bude přijímat SFŽP a partnerské banky od 17. srpna. Detaily nových podmínek najdete na stránkách programu Zelená úsporám.

Redakce Nazeleno.cz připravuje podrobný článek o nových podmínkách programu Zelená úsporám.

Autor: Jana Poncarová