fbpx

Zelená úsporám končí. Co bude dál?0

Dotační program Zelená úsporám byl dočasně přerušen. Poslední žádosti o dotace můžete podávat do pátku 29. října. Co se stane s rozpracovávanými žádostmi? Má smysl o dotace usilovat? A kdy bude možné o peníze z programu Zelená úsporám znovu žádat?

Dotační program Zelená úsporám byl spouštěn s ambicí dlouhodobého programu pro zateplení českých domácností. Po více než roce a půl se tato jistota otřásla. Ministerstvo životního prostředí (resp. Státní fond životního prostředí) bez varování prakticky ze dne na den končí příjem žádostí. Poslední žádosti o dotace (ať už na zateplení, modernizaci vytápění nebo výstavbu pasivního domu) je možné podat 29. října. Další žádosti bude možné podávat až v únoru 2011.

Zelená úsporám končí a nekončí

Úředníci chtějí pauzu využít ke kontrole a vyřízení všech dosud došlých žádostí. Těch se v posledních měsících sešlo hodně, proto je nutné všechny důkladně zanalyzovat. Došlých žádostí se stop stav netýká. Pokud podáte žádost o dotaci do 29. října, dle oficiálních vyjádření nic nebrání tomu, abyste po schválení projektu získali přístup k penězům.

Reklama

„Příjem žádostí do Zelená úsporám končí. Znovu se rozeběhne až v únoru 2011.“

Zelená úsporám se má rozeběhnout znovu zase v únoru 2011. Státní fond životního prostředí to slibuje na svých stránkách, zároveň však dodává, že nezná přesný počet zbylých prostředků a že program nemusí trvat až do roku 2012. Podrobnější data by měla vyplynout z analýzy žádostí v následujících měsících. Ministerstvo zároveň počítá s dalším prodejem emisních povolenek (na základě Kjótského protokolu), jenž by měl zajistit financování projektů do budoucna.

Zelená úsporám na Nazeleno

   – Zelená úsporám končí: Jaké jsou alternativy?

   – 5 nejdůležitějších změn v dotacích

   – Poradna: využijte energetického odborníka!

   – Chcete zateplovat? Nechte si udělat kalkulaci!

   – Příprava žádosti krok za krokem

Zelená úsporám prozatím končí – co dál?

1. Mám schválenou žádost o dotaci

Vůbec nic se pro vás nemění. V případě splnění všech podmínek získáte původní výši dotace.

2. Podal jsem žádost, ale čekám na odpověď

V nejbližších třech měsících se chce soustředit Státní fond na vyhodnocení všech žádostí a co nejrychlejším vyrozumění všech žadatelů. Pokud vaše žádost bude schválena, získáte původní výši dotace.

3. Připravuji žádost, stihnu ji podat do 29. října

Pokud chcete usilovat o dotaci a dosud jste nepodali žádost, máte poslední šanci v pátek 29. října. na žádosti přijaté do tohoto data se stop stav nevztahuje. Po schválení žádosti získáte přístup ke slibovaným dotacím.

Pozor: Banky ukončily příjem žádostí již v pondělí. Pokud chcete podat žádost v pátek, navštivte krajské pobočky SFŽP, které jsou mimořádně otevřeny od 8 do 16 hodin (ve středu rovněž od 8 do 16 hodin).

4. Připravuji žádost, nestihnu ji dříve než v listopadu

Jestliže nestihnete podat žádost o dotace do 29. října, máte smůlu a budete si muset počkat až do února 2011. Dle vyjádření Státního fondu životního prostředí se ale program v únoru znovu spustí, nemělo by tedy hrozit riziko zbytečně investovaných prostředků.

Kompletní informace o programu Zelená úsporám najdete v našem průvodci.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz