fbpx

Zelená úsporám: Chystá se další zmírnění podmínek dotací0

Podmínky dotačního programu Zelená úsporám, který odstartoval v dubnu 2009, budou opět upraveny. Cílem programu je zpřístupnit dotace na zateplení a alternativní zdroje domácnostem a běžným občanům. Změněné podmínky představí na tiskové konferenci 10. srpna 2009 ministr životního prostředí Ladislav Miko společně se svým předchůdcem Martinem Bursíkem a ředitelem Státního fondu životního prostředí Petrem Štěpánkem.

Zelená úsporám na Nazeleno

   – Zelená úsporám: kompletní průvodce 

   – 5 nejdůležitějších změn v dotacích

   – Poradna: využijte energetického odborníka!

   – Chcete zateplovat? Nechte si udělat kalkulaci!

   – Příprava žádosti krok za krokem

 
Ministerstvo již druhou úpravou podmínek reaguje na nízký počet podaných žádostí a na analýzy a připomínky odborníků. Impulsem pro další změnu je podle MŽP také pokračující ekonomická krize. Díky nové úpravě podmínek by měl být program přístupný širšímu spektru žadatelů.

Reklama

Podmínky se mění již podruhé

Podmínky programu Zelená úsporám byly změněny již na počátku června. Hlavní změnou je skutečnost, že do žádosti o dotaci na částečné zateplení je možné zahrnout i dílčí opatření realizované před 1. dubnem 2009. Pokud jste již dříve například vyměnili okna, stačí vám nyní třeba zateplit obvodové zdi domu a střechu a o dotaci můžete směle zažádat. Předtím bylo nutné realizovat minimálně tři úsporná opatření najednou nebo provést dvě opatření a k tomu ještě vyměnit zdroj vytápění za ekologičtější variantu.

Do dotačního programu Zelená úsporám byly koncem června také zapojeny komerční banky, které pomáhají vyřizovat žádosti o dotace a starají se o jejich administraci. Druhou rovinou spolupráce jsou zvýhodněné úvěry a další finanční produkty pro žadatele. Díky tomu, že jsou dotace vypláceny zpětně, nemá řada žadatelů dostatečný vstupní kapitál. Banky proto nabízejí výhodnou půjčku, z níž je možné projekt financovat. Vzhledem k tomu, že z dotačního programu je možné získat většinou jen 50 % celkové ceny projektu, poskytují vybrané banky úvěry na zbytek projektu.

O upravených podmínkách programu vás bude Nazeleno.cz informovat.

Autor: Redakce Nazeleno.cz