Přinášíme aktuální a praktické informace pro žadatele o dotaci v programu Zelená úsporám včetně kontaktů. Noví zájemci se mohou těšit na druhou vlnu s pracovním názvem Zelená úsporám 2. Kromě dotací přinese i výhodné půjčky.
Zajímá vás, co se děje s dotacemi v programu Zelená úsporám? Chcete si požádat o příspěvek?
„Zelená úsporám 2 zřejmě přinese levné půjčky.“
ReklamaPřinášíme odpovědi na deset nejčastějších otázek. Pokud vás zajímá ještě něco navíc, napište nám do redakce na adresu julie.kalodova@nazeleno.cz.
1. Mohu získat dotaci v programu Zelená úsporám?
Nové žádosti již úředníci nepřijímají. Ale ještě můžete ušetřit a získat podporu od státu. Příští rok by měl odstartovat program nový, zatím se mu pracovně říká Zelená úsporám 2. Mluví se o třiceti miliardách, které by měly do dotačního programu putovat. Vláda rozhodne na podzim 2012.
Chcete ušetřit za energie? |
|
2. Co je to Zelená úsporám?
Program Ministerstva životního prostředí, který dostal na starosti Státní fond životního prostředí ČR. Je zaměřen na úspory energie a obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech. Dotaci tedy získali lidé na topení s využitím obnovitelných zdrojů energie, ale také na investice do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. Stát podporuje zateplování rodinných a bytových domů, náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalaci do nízkoenergetických novostaveb a také výstavbu v takzvaném pasivním energetickém standardu. Program Zelená úsporám vznikl v roce 2009 jako „dítě“ tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka.
Foto: Thinkstock.com
3. Mám podanou žádost, dostanu peníze?
Pokud jste splnili podmínky a dodrželi termín pro podání žádosti, tak ano. V roce 2012 pokračuje zpracování žádostí, přijatých v roce 2011. Podle ředitelky Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Radky Bučilové je jisté, že peníze budou vyplaceny lidem, kteří požádali o dotaci a svůj stavební projekt uskutečnili a doložili. „Týká se to soukromých rodinných domů i domů bytových,“ dodává ředitelka fondu Radka Bučilová.
4. Jak je to s dotací pro veřejné budovy?
Pro veřejné budovy, hlavně školy, nemocnice, domovy pro seniory nebo kulturní střediska vyčlenil fond na zateplení v roce 2012 v programu Zelená úsporám 200 milionů korun. Vláda letos v červnu schválila materiál Ministerstva životního prostředí, díky kterému bude možný prodej emisních povolenek z rezervy pro nové účastníky energetického trhu. Takto získané peníze usnadní podporu energetických úspor právě ve veřejných budovách, které čekají v zásobníku projektů programu Zelená úsporám. „Podle aktuální situace na trhu se může jednat až o 350 milionů korun. Jsem rád, že se tím podaří dokončit kvalitní projekty v oblasti veřejných budov, na které dosud nebyly peníze,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
5. Mám předložit dokumentaci, kde získám aktuální informace?
Zkuste zatelefonovat na telefonní linku 800 260 500 nebo napište e-mail na adresu dotazy@sfzp.cz. Dokumenty můžete vyplnit přímo na stránkách fondu v záložce „Zelená úsporám“. Týká se to žadatelů, kteří v nejbližších měsících dokládají potřebné dokumenty nebo potřebují udělat změnu oproti původnímu projektu. „Urychlí to výplatu dotace bez zbytečných pochybení a náročné administrace,“ říká o aktuálním dění v programu Zelená úsporám ředitelka fondu Radka Bučilová.
6. Kolik peněz žadatelé dostali?
Letos už více než pět miliard korun. K 20. červenci 2012 bylo celkem vyplaceno 15,7 miliardy korun. Dotaci obdrželo více než 65 tisíc žádatelů. Je to nárůst oproti předchozím rokům, kdy v roce 2009 bylo vyplaceno 3,3 milionu korun, v roce 2010 2,0 miliard korun a v roce 2011 8,6 miliardy korun. Z údajů tak vyplývá, že většina žadatelů snížila energetickou náročnost svých domovů.
7. Kdy odstartuje nový program Zelená úsporám 2?
Zpráv o dalším vývoji programu je zatím poskrovnu, o jeho pokračování totiž stále není zcela jasno. Navázat by na něj od příštího roku mohl projekt, který by měl peníze získávat z aukcí dalších prodaných povolenek. Těch má nyní Česká republika asi 2,2 milionu. Výnos z povolenek by mohl zamířit do podpory úsporných rekonstrukcí a nové výstavby, a to nejen pro bytovou oblast, ale i pro podporu veřejných budov, jak to plánuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Dotace by mohly získat například obce pro svoje školská či zdravotnická zařízení, ale i soukromí žadatelé.
Velkým dnem pro další osud programu byl 19. červenec, kdy jeho pokračování projednávala vláda. Ta schválila verzi zákona o obchodování s emisními povolenkami, který ovlivní další osud peněz. Odhaduje se, že z povolenek by v letech 2013 až 2020 mohlo být až 80 miliard korun. A jejich další osud? Vláda chce polovinu částky do státního rozpočtu a druhou polovinu rozdělit mezi resorty průmyslu a životního prostředí. Do životního prostředí a podpory zateplování by se tedy mohlo dostat asi 30 miliard korun. K takovému rozdělení a „utopení“ poloviny peněz v rozpočtu se ale kriticky staví například odborníci z hnutí Šance pro budovy. Větší část peněz do úsporných projektů by podle nich znamenala podporu pro významnější množství projektů a zároveň i celkově pozitivní dopad na ekonomiku země. Podle ekonomické studie se totiž jeden milion korun vynaložený na program státu vrátí v podobě zhruba jednoho milionu korun, které státu odvedou stavební firmy na daních.
8. Jaké budou podmínky pro získání dotace v Zelené úsporám 2?
Těšit se na podmínky, podobné těm dosavadním, je marné. Podle dostupných informací nebude ministerstvo peníze rozdávat už tak štědře. Peníze by měly směřovat do podpory novostaveb v nízkoenergetickém standardu, na podporu opatření, která povedou ke snížení energetické náročnosti budov na nízkoenergetický standard, a do podpory projektu. Žádat zřejmě nebude možné pro podporu opatření již uskutečněných. Příjemnější pro žadatele by ale měla být forma příjmu žádostí. Výzva k předložení žádostí bude zveřejněna vždy šest měsíců před jejich příjmem a bude tedy dostatek času na jejich přípravu. V každé výzvě by podle předběžných informací mělo být stanoveno určité množství žádostí, které budou přijaty.
9. Můžeme si peníze i půjčit?
Ano, druhý program zřejmě umožní nízkoúročené půjčky. Podrobné podmínky zatím nejsou k dispozici. Formu podpory pro bytové domy připravuje ve společném programu Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj. Program by měl být financován z obou zdrojů – peníze na zateplení poputují z výnosů emisních povolenek (MŽP) a další opravy například výtahů, balkonů, střech a podobně bude hrazena ze Státního fondu rozvoje bydlení (MMR).
Podpora by měla být poskytována ve formě nízkoúročeného úvěru s úrokem od dvou procent s fixací po celou dobu splácení a to až na 30 let. Úvěr by mohl být poskytován až na 90 % nákladů.
Článek autorka napsala s přispěním Marie Leschingerové