fbpx

Partneři sekce

Zelená energie v Česku: Máme solární boom, ale větrná energie nám uniká0

Počet instalací solárních elektráren se meziročně zvýšil téměř čtyřnásobně. Pro větší využití vodní energie už v Česku není kapacita, využít lze už jen říčky a potoky. Velké rezervy ale máme ve využití větrné energie – loni nepřibyla ani jedna větší instalace větrné elektrárny.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle analýzy firmy TPA Valuation & Advisory nyní zažíváme solární boom, který bude pokračovat i letošním a příštím roce. Velké rezervy ale máme ve využití větrné energie. Jejímu rozvoji v Česku brání hlavně nedostatek politické vůle a spousta předsudků.

Počet solárů raketově roste

Instalovaná kapacita nově zprovozněných fotovoltaických elektráren vzrostla v roce 2022 meziročně o 366 %. Významným trendem se stala instalace domácích elektráren, kterých bylo podle dat Solární asociace v roce 2022 zprovozněno celkem 33 000 s výkonem do 10 kWp. Celkový výkon těchto nově zprovozněných domácích FVE činí 237,3 MWp.

Reklama

Je to dáno hlavně nárůstem cen elektřiny a plynu na burzách a tedy i zdražování energií pro domácnosti. Právě dražší elektřina výrazně snížila ekonomickou návratnost domácích solárních elektráren. S rozvojem domácích solárních elektráren také hodně pomáhají dotace.

Vodní a větrné elektrárny

Zato instalace vodních i větrných elektráren oproti fotovoltaice dlouhodobě výrazně zaostávají. Vodní elektrárny od roku 2005 nezaznamenaly v historii žádný trend u počtu vydání nových licencí a instalovaného výkonu. V současnosti české řeky a vodní plochy již fakticky nenabízejí místa pro výstavbu nových středních a velkých vodních elektráren. Proto většina nových nainstalovaných kapacit představuje zprovoznění nových malých vodních elektráren.

Loni ani předloni nebyla v Česku instalovaná ani jediná větrná elektrárna. Foto Pixabay.com

V roce 2022 bylo zprovozněno celkem 51 malých vodních elektráren. V roce 2021 vyrobily vodní elektrárny v ČR o 17 % více než v předcházejícím roce a nejvíce od roku 2013. Největší podíl na tom má rostoucí modernizace a zvyšování efektivity při výrobě elektrické energie z vodních toků.

Technologie větrných elektráren patří v ČR ke zdrojům s nejmenší instalovanou kapacitou v rámci obnovitelných zdrojů energie. Historicky byl nejvyšší výkon instalován v období od 2007 do 2010. Od té doby nové větrné elektrárny přibývají čím dál méně. V roce 2021 a 2022 nebyla postavena ani jedna nová větrná elektrárna. Energie z větru pokrývá zhruba pouze 1 % spotřeby elektřiny, což je 11x méně než v sousedním Rakousku, které má přitom srovnatelné geografické podmínky.

Autor: Redakce Nazeleno.cz