fbpx

Partneři sekce

Zelená energie na ústupu kvůli levné ropě?0

Benzinové pumpy ohlašují měsíc co měsíc nižší ceny v důsledku celosvětového poklesu cen. Ne každý se ale z poklesu ropy raduje. Cena této komodity ovlivňuje atraktivnost zelené energie pro investory. Jaký je vztah fosilních paliv a obnovitelných zdrojů energie? Ohrožuje snižující se cena ropy rozvoj alternativních zdrojů energie?

Ještě před několika měsíci byly investice do zelené energie velmi lákavé. Svůj kapitál chtěl do větrné energie vložit i vlivný ropný magnát T. B. Pickens, jenž v Texasu (USA) plánoval vybudovat prosperující větrnou farmu v hodnotě 10 miliard USD. Tento muž, jehož doménou je ropný průmysl, se dokonce rozhodl, že ze svých vlastních zdrojů věnuje na propagaci větrné energie asi 58 milionů USD. Pickens však nedávno ze svých plánů přechodně upustil. Důvodem pro změnu jeho názoru je rapidní pokles ceny ropy i zemního plynu.

„Klíčové bude, zda se investoři  budou více bát globálního oteplování či globální finanční krize. Nebo se paradoxně politici rozhodnou spojit obojí.“

Reklama

Stejně tak jako v 70. letech 20. století vedlo zdražení ropy a obava západních zemí z energetické závislosti k probuzení zájmu politiků a ekonomů o alternativní zdroje energie, pokles cen ropy může způsobit pravý opak. Ukazuje se totiž, že ačkoli jsou fosilní paliva a obnovitelné zdroje energie každý z jiného soudku, jsou vzájemně propojené a ovlivňují se.

Kolísající ceny ropy

Cena ropy má vliv na to, zda bude zelená energie v kurzu, resp. na to, zda investice v této oblasti budou výhodné. Posledních několik let jsme byli svědky toho, že rostoucí cena ropy pozitivně působila na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Cena jednoho barelu ropy byla v červenci 2008 asi 145 USD. Ve druhé polovině listopadu se však jeden barel pohyboval na hranici 53 USD. Cena ropy se tedy během čtyř měsíců snížila o více než polovinu!

Více o alternativních zdrojích energie

  • – Kdy mají obnovitelné zdroje smysl?

    – Proč solární energie?

  • – Praktická využitelnost sluneční energie

  • – PRAXE: Solární systém na ohřev vody

    – Větrná energie a její využití v ČR

Za neočekávaným poklesem ceny ropy (analytici ještě v létě předpokládali další nárůst cen tohoto produktu až na 200 USD za barel) stojí současná globální finanční krize a zpomalující ekonomika vyspělých a některých rozvíjejících se zemí. Rovnice je jednoduchá: pokud klesá ekonomická aktivita, zmenšuje se poptávka a tím se přirozeně snižují i ceny poptávaných komodit. V případě, že bude ekonomická recese pokračovat, je nutné počítat s dalším poklesem cen ropy a zemního plynu. Tato situace se pro obnovitelné zdroje energie jeví, jak ukazují první reakce, jako nepříliš příznivá.

Drahá zelená energie

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je často dražší než využití klasických fosilních paliv. Pokud si za příklad zvolíme USA, konkrétně Kalifornii, zjistíme, že se zde cena 1 kWh vyrobeného v tepelné elektrárně pohybuje kolem 9–10 centů. Větrné elektrárny jsou zde schopny vyrobit 1 kWh za 8 centů, ale solární elektrárny až za 70 centů.

Vývoj ceny ropy (v USD/barel)
Vývoj ceny ropy (v USD/barel)

Důležité je rozlišovat mezi jednotlivými typy obnovitelných zdrojů energie. V této otázce si ve srovnání se solární stojí lépe větrná energie. V kategorii finanční náročnosti se vítr ještě nedávno mohl srovnávat s ropou a zemním plynem. Hůře si však vede solární energetika (a to i přes klesající ceny křemíku, který je jednou z hlavních složek fotovoltaických článků).

S pokračujícím zvyšováním cen ropy a zemního plynu by se již tak drahá výroba zelené energie mohla stát ještě více finančně nevýhodnou. To by znamenalo pokles zájmu investorů i veřejnosti  o tuto oblast. První náznaky lze pozorovat již dnes. Jeden z největších investorů ve větrné energetice v USA, GE Energy Financial Services, začal nedávno snižovat své investice v této oblasti.

Ohrožení zelených projektů v Evropě

Svoji daň si klesající cena ropy vybírá i v Evropě. Evropské země totiž v posledních týdnech čelí poklesu cen emisních povolenek. Emisní povolenky pro uhlík se v červenci tohoto roku pohybovaly kolem 30 eur za kus. V současné době zaznamenaly pokles asi na 20 eur za povolenku. Tento fakt negativně ovlivňuje zájem investorů financovat projekty rozvoje zelené energie.

Do alternativních zdrojů chtěli investovat i ropní magnáti. Jejich záměry však utlumil pokles cen černého zlata
Do alternativních zdrojů chtěli investovat i ropní magnáti. Jejich plány však utlumil pokles cen černého zlata

Je vše ztraceno?

Podle některých expertů však není nutné klesat na mysli. Existuje zde totiž několik faktorů, které stále hovoří pro obnovitelné zdroje energie. Pokud zůstaneme v rovině finanční, která je pro investory klíčovým kritériem, pozitivní roli zde mohou sehrát kolísavé a nepředvídatelné ceny fosilních paliv. Trh se totiž v současné době dostal do fáze, kdy je těžké cokoli předvídat. To se týká zejména cen ropy a zemního plynu.

Obava z globálního oteplování, jehož příčinou je podle mnoha klimatologů právě nadměrné užívání fosilních paliv, je dalším argumentem pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů v energetice jednotlivých států. Klíčovou otázkou však je, zda se investoři více obávají globálního oteplování či globální finanční krize?

Fotovoltaické články stále nejsou schopné cenově konkurovat klasickým zdrojům
Fotovoltaické články stále nejsou schopné cenově konkurovat klasickým zdrojům

Světová politika bude hrát významnou roli

Zvýšit podíl zelené energie na národní úrovni podporuje většina světových velmocí. Země G8 se zavázaly do roku 2050 snížit své emise o polovinu. Nastávající americký prezident, Barack Obama, během své kampaně zdůrazňoval potřebu nové energetické politiky a přišel s ambiciózním návrhem snížit emise v USA do roku 2050 o 80 %. Vývoj světové politiky v této oblasti bude pro budoucnost obnovitelných zdrojů energie zásadní.

Budoucí ceny ropy zůstává nejistá. V dlouhodobém horizontu hrozí ale spíše její růst než pokles
Budoucí ceny ropy zůstává nejistá. V dlouhodobém horizontu hrozí ale spíše její růst než pokles

Optimističtější prognózy proto hovoří o tom, že z dlouhodobého hlediska jsou investice do obnovitelných zdrojů energie stále dobrou příležitostí, právě díky tomu, že Spojené státy i země Evropské unie usilují o pokles emisí skleníkových plynů a zejména o snížení energetické závislosti na dovážených zdrojích energie.

Je také třeba upozornit na to, že v posledních letech bylo do obnovitelných zdrojů energie investováno velké množství peněz ze soukromých zdrojů i z fondů mezinárodních organizací. V roce 2007 tyto investice dosáhly 148 miliard USD. Mnoho investorů, kteří do této oblasti vložili peníze, ji bude chtít i nadále rozvíjet.

A co bude dál?

Je těžké odhadnout, jak dlouho potrvá globální ekonomická krize, od níž se bude odvíjet cena ropy (ta by mohla být podle expertů příští rok 50–100 USD za barel) a od ní pak bude odvozována výhodnost investic do zelené energie. Přestože je možné očekávat pokles financí plynoucích do této oblasti, existují zde stále výše zmíněné faktory, které hrají pro obnovitelné zdroje energie. Jedním z nich je i ekonomické recepty, podnle nichž by zabránění krizi měly pomoci investice právě do rozvoje zdrojů alternativní energie.

Autor: Redakce Nazeleno.cz