fbpx

Že klimatizace není ekologická? Opak může být pravdou!0

Na internetu se občas můžete setkat s články, které pojednávají o tom, jak klimatizace škodí zdraví nebo životnímu prostředí.

Plno lidí s nimi bezmezně souhlasí, jelikož se kvůli ní už někdy museli potýkat s bolestí hlavy a za krkem nebo dokonce nastydli. Příčinou těchto problémů však obvykle nebývá ani tak samotná klimatizace jako chyby, kterých se lidé dopouštějí při její instalaci.

Důležitou roli hraje umístění

Ať už vybíráte klimatizaci do domu, bytu či kanceláře, vždy je třeba ještě před samotným výběrem a instalací klimatizace najít vhodné místo, kam ji umístíte. Jak pevná, tak i mobilní klimatizace by vždy měla být na takovém místě, odkud bude ochlazovat místnost bez toho, aniž by na někoho přímo foukala studený vzduch. Právě to by totiž způsobilo potíže, které jsme zmínili v úvodu.

Abyste se ujistili, že vše proběhne bez komplikací, raději zavolejte na technickou podporu nebo si domů rovnou pozvěte technika, který s vámi prostory projde a pomůže vám najít to nejvhodnější místo, kam klimatizaci nainstalovat.

U mobilních klimatizací si bez problémů poradíte i sami, stačí najít prostor poblíž okna, aby bylo možné odvádět teplý vzduch ven z místnosti.

Ekologické chlazení i vytápění místnosti

Většina klimatizací by se dala považovat za tepelná čerpadla fungující na principu vzduch – vzduch. Znamená to tedy, že při ochlazování místnosti nespotřebujete příliš energií, a pokud vyberete takovou, která má i funkci vytápění, můžete i ušetřit.

Přenosem tepla do vzduchu bude místnost vytopená mnohem rychleji než při topení do vody. U něj je totiž potřeba nejprve ohřát vodu, která ohřeje radiátor, a ten sálavým teplem vytopí místnost.

Při úspoře energií hraje velkou roli také samotný provoz klimatizace. Základní pravidlo chlazení spočívá v tom, že by rozdíl mezi pokojovou a venkovní teplotou nikdy neměl přesáhnout 5 °C. Také je lepší nechat klimatizaci běžet po celý den na nejmenší otáčky.

Pokud místnost prudce ochladíte a následně klimatizaci opět vypnete, docílíte vyšší spotřeby energií a nejspíš si zaděláte na zdravotní problémy.

Vhodné pro alergiky i astmatiky

Klimatizaci jistě ocení také lidé, které trápí alergie nebo dokonce astma. Pokud si totiž vyberete takovou, která disponuje filtrem, vzduch se během ochlazování bude zároveň zbavovat prachu, pylů a dalších částic, které dráždí dýchací ústrojí.

Aby však taková klimatizace fungovala tak, jak má, je třeba dbát na pravidelnou údržbu, při které dochází i k čištění filtrů. Kdybyste ji zanedbali, začaly by se v klimatizaci usazovat bakterie, které by se následně uvolňovaly do vzduchu, a tak jej znečišťovaly.

Máte dotaz ohledně klimatizací? Obraťte se na odborníky ze společnosti Vzdušín.

Autor: Komerční sdělení