Ceny energií za poslední měsíce raketově vzrostly. A to dokonce až tak, že situaci neustál i jeden z velkých dodavatelů – Bohemia energy. Téměř jeden milion zákazníků si nyní musí hledat nového dodavatele, a navíc také počítat, že nově za plyn a elektřinu zaplatí klidně i dvojnásobek toho, co dosud. Co se vůbec stalo?

Může za to hlavně cena plynu
První náznaky a názory, že levné energie nevydrží moc dlouho se začaly objevovat daleko dříve. Šlo hlavně o predikce v souvislosti s rostoucí cenou emisních povolenek a celkového odklonu od uhelných a jaderných zdrojů. Vývoj cen energií v posledních měsících však nepříjemně překvapil i nejednoho pesimistu. Pokud ale chceme hledat viníka, musíme za hranice. Český stát za růst ceny energií nemůže – ten má máslo na hlavě jinde – raketově rostoucí ceny elektřiny a plynu nám připomínají, že ani České republice se nevyhýbají globální nebo alespoň evropské trendy a události.
Za zdražováním energií stojí několik faktorů. Jedním z nich je rostoucí cena emisních povolenek, která velmi znevýhodňuje produkci elektřiny z uhelných zdrojů. Ostatně to byl jejich účel a ejhle, podařilo se. Podle serveru Fakta o klimatu, ale není vliv emisních povolenek na cenu elektřiny tak velký, jak by se mohlo zdát. „Současné raketové zdražení energií ze 70–90 % padá na vrub plynu a zbytek je dán cenou emisních povolenek,“ říkají redaktoři serveru na Twitteru. Jak se emisní povolenky projevují na cenách elektřiny v různých elektrárnách, vidíte v boxíku níže.
ReklamaDalším důvodem zdražování elektřiny byla nízká výroba z obnovitelných zdrojů – málo svítilo slunce a moc nefoukalo. K tomu se přidalo postupné odstavování uhelných energetických zdrojů v Německu a také rostoucí cena plynu, kterého do Evropy Rusko dodává méně. Je také možné, že Rusko navíc dostatek plynu pro Evropu nemá, protože většinu své produkce dodává do Asie. Každopádně výsledkem toho všeho je, že ceny elektřiny i plynu během posledních měsíců vyletěly o několik set procent nahoru a vytáhly s sebou i ceny elektřiny.
Samotná technologie výroby zelené elektřiny ovšem za nic nemůže a jejím dalším rozvojem naopak můžeme takovýmto výkyvům bránit, protože zvyšují naši nezávislost na fosilních palivech, a tedy i na emisních povolenkách. “Růst cen plynu je hlavním důvodem, proč roste i cena elektřiny. Z dlouhodobého hlediska je zapotřebí zajistit postupný přechod na obnovitelné zdroje energie, které jsou na nezávislé na ceně fosilních paliv a emisních povolenek. Krátkodobě je třeba domácnostem, podnikům, ale i městům a obcím pomoci adresně mířenou podporou,“ shrnuje situaci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Energetické zdroje a cena eminích povolenek:
- Plynová elektrárna za výrobu jedné megawatthodiny zaplatí zhruba 180 euro za plyn (pětinásobek oproti lednu 2021) a 22 euro za emisní povolenky (dvojnásobek oproti lednu).
- U dovezeného černého uhlí je nárůst ceny paliva o trochu mírnější: zhruba 75 euro za uhlí (tři a půlnásobek oproti lednu) a 45 euro za emisní povolenky (dvojnásobek oproti lednu).
- U hnědouhelných zdrojů není důvod pro zásadní růst ceny paliva. Náklady na povolenky se pohybují kolem 60 euro (opět dvojnásobek oproti začátku roku, tedy třicetieurové zdražení).
Zdroj: Faktaoklimatu.cz – Twitter
Někteří dodavatelé končí, jiní nepřijímají nové zákazníky
Zdražování energií už řada lidí pocítila na vlastní kůži. V Česku končí první dodavatelé energií, a to i velcí. Kvůli nedávnému ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy si bude muset nového dodavatele energií hledat zhruba 900 000 zákazníků. To ale nepůjde rychle, protože řada dodavatelů nové smlouvy dočasně i odmítá, jsou přetíženi podanými žádostmi nebo nemají dostatek energie nakoupené za výhodné ceny.
Nejvíce klidní mohou v současné situaci ti, kdo mají uzavřenu smlouvu na dobu určitou s fixací ceny energie – třeba ještě ně rok nebo na dva dopředu. Tito zákazníci, budou mít stejnou cenu elektřiny nebo plynu a během doby trvání jejich stávající smlouvy se nejhorší cenové turbulence jistě přeženou.
Stávající zákazníci velkých dodavatelů (ČEZ, E.ON, PRE), kteří nemají fixovanou cenu energií, se nejspíš dočkají dopisu informujícím o zdražení. Kdy jim dopis přijde, je těžké předpovídat, na textech directmailů o zdražení se už ale v kancelářích určitě pilně pracuje. Velcí dodavatelé nicméně nakupují elektřinu dopředu, a lze tedy očekávat, že zdražení pro stávající zákazníky budou tyto firmy alespoň trochu oddalovat.
Zákazníci dodavatelů, kteří svou činnost ukončili, spadnou k dodavatelům poslední instance (těmi jsou podle území E.ON, ČEZ nebo PRE) a musí počítat s dražší energií. U dodavatele poslední instance mohou zůstat nejvýše půl roku a během té doby si musí sjednat novou smlouvu. Je jasné, že nové ceny energií už tak nízké mít nebudou.
Zákazníkům malých dodavatelů, nezbývá než doufat, že zrovna ten jejich krizi ustojí.
Ceny energií se na původní úroveň asi nevrátí
Podle odborníků se ceny energií na původní úroveň asi nevrátí, nebo minimálně ne v krátkém časovém horizontu. Někdy v první polovině příštího roku by se ale současná situace mohlo alespoň trochu uklidnit a ceny energií trochu stabilizovat. Nemáme ale křišťálovou kouli, takže jakákoli prognóza je v tuto chvíli nejistá.
Současný podzim nám zkrátka opět připomněl, jak moc jsme závislí na centralizované energetické produkci a jak moc se zdražení každé MWh projeví na rozpočtech celé řady domácnosti. A také to, že Česko rozhodně nestojí stranou globálních trendů a událostí.

Každopádně tím nejlepším, co mohou domácnosti nyní udělat, jsou úspory energií. Právě téma energetických úspor začíná být opět aktuální. Zateplení domu, instalace energeticky úsporných technologií, jako jsou LED světla a spotřebiče nejvyšší energetické třídy, nepřetápění interiéru, to všechno jsou známé věci, které jsou nyní více než kdy dříve aktuální.
Další důležitou věcí je zvyšování “domácí energetické bezpečnosti”. Bydlíte v rodinném domě? Je nejvyšší čas začít uvažovat o domácí fotovoltaické elektrárně. Začít lze její nejjednodušší a nejlevnější variantou – fotovoltaickým ohřevem vody v bojleru. Vysoké ceny energie mění ekonomiku používání solárních technologií a snižují návratnost investic. Každý rodinný dům by také měl mít dva nezávislé zdroje energie, třeba kamna na dřevo a plynový kotel. Možností k úsporám je vždy spousta.