fbpx

Pí-voda: Mýty a fakta o léčivých vodách0

Člověk by řekl, že neexistuje snad jednodušší sloučenina než voda. Chyba lávky. Vědci ani při dnešních supermoderních analytických metodách a fyzikálních možnostech nemají o vodě a jejích vlastnostech příliš jasno. Této příležitosti se, jak už to bývá, okamžitě chopilo množství „podnikatelů“, kteří se rozhodli na prodeji zázračné vody vybudovat výnosný byznys.

Diamantová voda, energetizovaná voda, se kterou do vašeho organismu vtéká i pořádný kus energie univerza, a snad největší fenomén – Pí-voda. Ty všechny slibují neobyčejné a pozitivní vlastnosti jinak zcela obyčejné tekutiny.

„Pravdou je, že pití vody samotné, je-li optimálně mineralizovaná, má na člověka většinou pozitivní efekt.“

Reklama

Všechny názvy znějí  poměrně jednoduše a vznešeně, avšak zároveň musí působit natolik sofistikovaným dojmem, aby dokázaly vzbudit zájem potenciálního zákazníka. V tom zřejmě tkví největší úskalí zázračné vody – vědecká vysvětlení, která nám obchodníci nabízejí, působí často až směšně, ačkoli pití vody samotné, je-li optimálně mineralizovaná, má na člověka většinou pozitivní efekt.

Zázrak jménem Pí-voda?

Výrobci Pí-vody stavějí svůj marketing na poměrně ušlechtilé myšlence: jejich voda má být návratem k základním principům přírody a celkové harmonii duše a těla. Zázrak, který měl vzniknout spojením moderních vědeckých metod a starověké moudrosti, údajně vnese do našeho organismu informaci, jež léčí a uzdravuje. Svou unikátní strukturou se má podobat plodové vodě matky nebo prvotní vodě, která obývala Zemi, než přišel člověk a svou činností ji zanesl. To vše dostanete načepováno do kanistru zhruba za 7 Kč za litr.

Zdravé ingredience na Nazeleno

   – 7 super-ingrediencí pro vaše zdraví

   – Glykemický index – rádce ke zhubnutí

   – Med jako lék

   – Olivy: zdravé, nekalorické, plné vitamínů

Zajímavá je otázka, kde se ve vodě bere ona informace, jež má mít tak blahodárné a harmonizující účinky. Samozřejmě, jednou věcí je obsah minerálů a jiných rozpuštěných látek, ale Pí-vodníci tvrdí, že se jim podařilo změnit samotnou ultrastrukturu vody. Zdá se vám to přitažené za vlasy?

Samotní vědci se domnívají, že na Zemi nespadly za celou její historii dvě stejné sněhové vločky – a že jich doposud bylo velké množství. To znamená, že libovolná sněhová vločka nese ve svém tvaru informaci o tom, kdy, za jakých podmínek vznikla, jaké tlaky a jaká silová pole na ni působila. Přesto však její struktura zůstává geometricky pravidelná.

Krystalky sněhových vloček jsou krásné a rozmanité - určitý smysl pro šestihrannou strukturu jim ale nevymluvíte.
Krystalky sněhových vloček jsou krásné a rozmanité – určitý smysl pro šestihrannou strukturu jim ale nevymluvíte.

Voda nese informaci

Je ovšem třeba mít se na pozoru, když někdo tvrdí, že dokáže vodě tu blahodárnou informaci vštípit. Jedním z alternativních medicínských přístupů, který využívá metodu vtisknutí léčivé informace vodě, je i klasická homeopatie. Similia similibus curantur – podobné podobným léčíme, je určitě dobrým argumentem a koneckonců ani klasická medicína se mu nebrání. Existuje mnoho léčebných metod, které spíše než léčí, povzbuzují vlastní imunitu organismu proti danému nepříteli. Ovšem fakt, že nekonečně ředěný antigen (tzv. ředící homeopatie) nabije celý objem vody léčivou silou, nemá přijatelné opodstatnění ani vědecké a neposkytují ho ani samotní homeopaté. Má-li homeopatie nějaké reálné výsledky, je mnohem pravděpodobnější, že se jedná o tzv. placebo efekt, tedy efekt, kdy se organismus vyléčí sám, protože věří, že mu byl podán dobrý lék. Koneckonců, nikdy nás neléčí léky, nýbrž naše imunokompetentní buňky (někdy jim ale musíme pomoct)

Jak vlastně vzniká Pí-voda s tak úžasnými účinky, jež slibují prodejci? Čekáte-li nějaké tajemné obřady nebo snad zásah shůry, budete zklamáni. Hlavní surovinou výroby Pí-vody, jíž jsem byl svědkem v jednom z Pí-center v Praze, je obyčejná vodovodní voda, která se má „aktivovat“ po průchodu speciálním patentovaným zařízením Lifenergy japonské výroby a maďarského distributora. Pí-vodníci pak na požádání ochotně vysvětlí, že zařízení se skládá z několika filtrů (mechanického a uhlíkového) a UV zářiče. Samotným srdcem přístroje má být několik speciálně energeticky nabitých keramických zrnek (s dvouletou zárukou), která jsou napuštěna směsí sloučenin železa (Fe II/III). Tato zrnka mají změnit vlastní frekvenci kmitání molekul vody a přinutit je uspořádat se ne do šestiúhelníkových struktur (jaké známe například ze sněhových vloček), nýbrž struktur trojúhelníkovitých. Taková voda údajně lépe proniká skrz membrány buněk organismu a lépe ho tedy čistí.

To je on - zázračný přístroj nejmenované japonské firmy
To je on – zázračný přístroj nejmenované japonské firmy.

Pí-voda a zdravý rozum

Toto vysvětlení, navenek možná fundovaně znějící, má však hrubé nedostatky. Je sice pravdou, že molekuly „různých vod“ kmitají různými směry s různou frekvencí, toto je však z velké míry dáno právě ionty (tedy rozpuštěnými minerály), jež daná voda obsahuje rozpuštěné. Každá přírodní voda bude proto mít svojí specifickou frekvenci a tvrdit, že jeden z těchto kmitočtů je „vyvolená“ je dosti odvážná myšlenka, nicméně je férové připustit, že voda může informaci v této frekvenci zakódovat. Podobné je to i deklarovanou strukturou – voda tvoří šestiúhelníkové shluky, které mohou za pokojové teploty obsahovat stovky molekul, tzv. clustery. Tyto částice se však průběhu pikosekund opět rozpadnou a přestaví na nové.

Pí-obchodníci naopak proklamují, že nová struktura vodě vydrží až 60 dní a nerozpadne se ani po uvaření kávy. Na to je bohužel nutné namítnout, že pokud by voda měla trvalou pevnou strukturu, nebyla by vodou, nýbrž ledem. Kávovar na Pí-kávu by tedy byl velmi zajímavým přístrojem. Vezmeme-li naopak v potaz druhé tvrzení, totiž že Pí-voda vytváří clustery po třech molekulách, dojdeme k velmi znepokojivému zjištění: taková kapalina by měla bod varu mnohem níže než obvyklých 100°C. Její konzumenty by to mohlo proměnit v poněkud výbušné osobnosti.

Pití vody nepodceňujte!

Pojďme se však vrátit k těm přínosnějším stránkám onoho sofistikovaného přístroje. Jak bylo řečeno, zahrnuje mimo keramický životabudič ještě třístupňový systém úpravy vody – mechanický filtr, aktivní uhlí a UV lampu. Tento systém, jenž však není žádnou novinkou na trhu s vodními filtry, je dostatečně účinný na to, aby vodu zbavil olova, zbytkového chloru a v neposlední řadě i zlých mikroorganismů, které mohou způsobit, že se voda zkazí. Právě obsah olova – předpotopní systém pražského potrubí je na něj velmi štědrý – a chlor, sloužící k desinfekci vody, je hlavním důvodem, proč voda z vodovodu mnohým lidem nechutná.

Sklenicí vody nikdy nemůžete nic zkazit. Ať už pochází z kosmu, nebo ne.
Sklenicí vody nikdy nemůžete nic zkazit. Ať už pochází z kosmu, nebo ne.

Pí-vodníci se sice předhánějí ve vymýšlení pozitivních účinků svého výrobku na lidský organismus, žádná studie, která by to prokázala, však neexistuje. Protože však vyhovuje všem ostatním hygienickým normám, je Ministerstvem zdravotnictví ČR vedena jako obyčejná nezávadná pitná voda pod obchodním názvem Pí-voda.

Nicméně, dlouhodobá konzumace Pí-vody skutečně může mít pozitivní efekty na váš život, pokud ji užíváte v množství 2 litry denně, jak distributoři doporučují. Budou vám lépe fungovat ledviny a vrátí se vám energie. Opět se nejedná o žádnou převratnou novinku. Dnešní svět je takový, že lidé nemají čas ani na pořádný oběd, ani na dodržování pitného režimu.  Zkuste prostě dodržovat pitný režim a uvidíte, jak zázračná voda dokáže být.

 

Více informací

   – Stránky Pí-vody

   – Komentář Národního referenčního centra pro pitnou vodu

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz