fbpx

Zděný komín je ověřená klasika, nerezový komín je moderní a praktický0

Někdo nedá na zděné komíny dopustit, jiný by volil jedině nerezovou variantu. Pravdou je, že oba typy dokážou odvést dobrou službu. Záleží spíše na správném návrhu, kvalitě výrobku, výstavbě a následné údržbě. Kdy je vhodné použít zděný komínový systém a kdy sáhnout po nerezové stavebnici?

Dnešní moderní komíny ať již zděné, či nerezové mají mnoho společného – jejich sestavení je díky používaným stavebnicovým systémům poměrně snadné, jsou dostupné v ucelených produktových řadách s mnoha kompatibilními doplňky a hlavně jsou při správné údržbě velmi spolehlivé a bezpečné. Z tohoto důvodu není možné obecně určit, který je lepší. Spíše tedy záleží na konkrétním záměru stavebníka a v některých případech také na dispozičních možnostech budovy.

Komínové tvárnice zjednodušily výstavbu zděných komínů

Zděné komíny jsou tradičním stavebním prvkem. Ačkoli technické parametry dnešních komínů jsou oproti jejich starším příbuzným nesrovnatelně lepší, cihelný materiál se ve výrobě komínů užívá s oblibou dodnes. Zároveň se však mezi zděné komíny řadí i produkty z dalších vhodných materiálů, zejména z betonu.

Reklama

U novostaveb se komíny většinou umisťují uvnitř dispozice domu. (Foto: thinkstockphotos.com)

Těleso moderního zděného komína je ve většině případů třísložkové se zadním odvětráváním. Základem jsou komínové tvárnice, které tvoří samotný komínový plášť. Uvnitř je vedena komínová vložka obalená tepelnou izolací. Tato vnitřní vložka se zhotovuje z keramiky, nerezu nebo šamotu. Zděné komíny se v současnosti prodávají nejčastěji jako ucelené stavebnicové systémy, které výrazně urychlují a zjednodušují výstavbu, ale také eliminují možné chyby stavebníka, čímž se provoz komína stává výrazně bezpečnějším.

Základy pro zděný komín lze vybudovat i dodatečně v rámci rekonstrukce

Pro stavbu zděného komínu je nutná základová deska (v některých případech u lehkých komínových konstrukcí dostačuje pouze rovná betonová podlaha a komín je tak možné založit i v patře). Stavba zděného komínu je většinou zakomponována do samotné výstavby nového domu. Zděný komín lze však k budově přistavět i dodatečně v rámci rekonstrukce. Tyto komíny jsou vhodné pro všechny typy používaných paliv. Zároveň se vyznačují dlouhou životností a trvanlivostí použitých materiálů.

Přístavba zděného komína v rámci rekonstrukce je možná. (Foto: thinkstockphotos.com)

Nerezový venkovní komín je hotový za pár hodin: Přivezete, smontujete, zatopíte

Komínové systémy v nerezovém provedení představují v současnosti moderní a plnohodnotnou alternativu ke komínům zděným. Hodí se pro novostavby i rekonstrukce. Při realizaci je lze zakomponovat i do interiéru, ve kterém se mohou podílet na osobitém architektonickém výrazu daného prostoru. Dále mohou být bez jakýchkoli komplikací umístěny na fasádu v exteriéru. Povrch nerezových fasádních komínů může být i barevný, komín se tak může stát poměrně nenápadnou součástí fasády.

Nerezové komíny mohou mít různé barvy, lze je tak přizpůsobit barvě střechy nebo fasády. (Foto: thinkstockphotos.com)

Výstavba nebo spíše montáž nerezových komínů je velice jednoduchá. Zcela se totiž obejde bez nutnosti mokrých stavebních procesů a následného čekání. Topit je možné začít ihned po ukončení montáže a připojení spotřebiče.

Nerezový komín se obejde bez základů

Nerezové komíny jsou obvykle řešeny jako jednoduchá stavebnice. V nabídce prodejců je celá řada různých komponentů, přídavných dílů, redukcí apod. Jednotlivé díly komína se zasunují do sebe a jistí se kovovými sponami. Tento typ komína nepotřebuje ke svému založení pevný podklad, protože se zakládá na komínovou konzolu připevněnou ke zdi.

Nerezové komíny jsou obvykle koncipovány jako třívrstvé. Skládají se z vnějšího nerezového pláště, tepelné izolace a vnitřní vložky, která může být podle typu buď keramická, nerezová, nebo v některých případech i plastová. V závislosti na typu vložky jsou nerezové komíny vhodné pro všechny typy paliv a spotřebičů. Zároveň se ale také vyznačují dlouhou životností a výbornými technickými parametry. Svým majitelům přinášejí vysoký komfort při provozu i údržbě.

Nerezový komín se zakládá na komínové konzole. (Foto: thinkstockphotos.com)

Typ komína vybírejte na základě konkrétní situace, každý má svá specifika

Pokud zvolíte kvalitní a osvědčený komínový systém, bude vám dobře sloužit komín zděný i nerezový. Při rozhodování záleží spíš na tom, k jakému účelu komín potřebujete, jestli jej plánujete pro novostavbu, nebo potřebujete nový komín do staršího domku.

„Jednoduché stavebnicové systémy umožňují výstavbu komína svépomocí.“

Výhodou nerezových systémů je možnost jednoduché instalace na fasádu domu bez nutnosti budování základů. Pokud tedy potřebujete rychle nový komín např. pro připojení krbových kamen, potom nerezový představuje ideální řešení. Mezi výhody nerezových fasádních komínových systémů patří také snadná rozebiratelnost, která se může hodit např. při pozdějších opravách, pokud by došlo k závadě na konkrétním dílu.

Zděný komín je zase výbornou volbou pro novostavby, kdy se komín navrhuje nejčastěji uvnitř dispozice domu, což je výhodné z hlediska jeho tepelné izolace a také ze statických důvodů. V novostavbě také není nutné řešit dodatečné základy pro zděný komín, jako je tomu u rekonstrukcí.

Autor: Jarmila Bajerova