Kdo by je neznal – drobný, ale obtížný hmyz, který umí na zahradě spolehlivě škodit sáním šťáv z našich oblíbených rostlin. Zbavit se jich však můžete účinně, a to přirozenou cestou bez použití pesticidů.

Co jsou mšice zač
Mšice jsou velké asi 4 až 6 mm a mají hruškovitý tvar tělíčka. Škodí především sáním na podzemních i nadzemních částech rostlin, čímž způsobují jejich zakrslý růst, kadeření, svinování čepelí, změny zbarvení listů, nebo dokonce úhyn. Mšice navíc vylučují lepkavou látku zvanou medovice, která láká další hmyz (například mravence) a podporuje také vznik plísní.
Do svých zahrad můžete mšice zanést i se zakoupenými rostlinami a sazeničkami, takže je nejdřív pořádně prohlédněte, jestli na nich nejsou i tihle nevítaní pasažéři. Nejčastěji mšice najdete na stoncích, větvích a pod listy.
ReklamaJak se přirozenou cestou zbavit mšic
Pozvěte do zahrady predátory
Abyste se zbavili mšic, pozvěte do své zahrady jejich úhlavního nepřítele – slunéčko sedmitečné. Jen jedna beruška zvládne za svůj život sníst až 5 000 mšic. Krom toho si rády pochutnají na červech, roztočích a dalších škůdcích.
Berušky do zahrady například nalákáte pěstováním pažitky, koriandru a kopru. Zkusit můžete i jednoduchý cukerný roztok, který slunéčkům připomíná medovici vylučovanou mšicemi.

Vyrobte si přírodní hmyzí odpuzovač
Pro odstranění mšic nesahejte automaticky po pesticidech, ale vyrobte si svůj vlastní ekologický hmyzí odpuzovač, který zabere nejen na mšice, ale i na další nepříjemný hmyz.
Co budete potřebovat
- česnek
- pálivé papriky
- tekuté kastilské mýdlo (nebo jiné přírodní mýdlo)
- nasekané bylinky (bazalka, brutnák lékařský, šanta kočičí, pažitka, koriandr, kopr, levandule, máta, polej obecná, rozmarýn, routa vonná, lístky rajčat, vratič obecný, pelyněk pravý)
Jak na to
- Dejte česnek a papriky včetně semínek do mixéru. Rozmixujte a potom přidejte čerstvé nebo sušené bylinky – lístky oddělené od jejich dřevitých stonků. Ty potom můžete dát třeba na kompost.
- Přidejte tolik vody, aby vaše rozmixovaná směs byla tekutá. Znovu promixujte. Přidejte znovu vodu, cca pro naplnění mixéru do 2/3 a opět promíchejte.
- Směs přeceďte přes gázu a sáček důkladně zmáčkněte, aby vám vytekla všechna zbývající tekutina. Pro jistotu si na to vezměte rukavice. Přidejte trochu tekutého přírodního, nejlépe kastilského mýdla, a promíchejte.
- Nalejte tekutinu do rozprašovače a před každým použitím ji pořádně protřepejte.
- Hlavní výhoda tohoto eko spreje je to, že i když je přírodní, udrží škůdce od vaší zahrady dál, aniž by narušil její přirozený ekosystém.
Pěstujte rostliny, které mšice nemají rády
Umístěte na svou zahradu strategicky rostliny a zeleninu, kterou mšice nemají rády. Jsou to například:
- pažitka a cibule
- šanta kočičí
- koriandr
- kopr
- česnek
- máta