fbpx

Zateplujete dům? Využijte také dotaci na žaluzie či rolety0

V létě nepouští dovnitř domu sluneční teplo a udržuje v místnostech příjemnou teplotu. V zimě vám zase ušetří až 30 % výdajů na vytápění, což je v dnešní době zvyšování cen energií vítaným přínosem.
Moderní stínicí technika má prostě samé výhody a pokud děláte rekonstrukci či zateplení rodinného nebo bytového domu, neměli byste ji opomenout.

Jak lze využít dotace na venkovní žaluzie nebo rolety?

Navíc si nyní můžete venkovní stínění pořídit díky programu Nová zelená úsporám s výraznou dotací. Příkladem může být stínící technika od největšího českého výrobce Climax. Dotace lze čerpat například na předokenní žaluzie, venkovní rolety či screenové rolety.
Podmínkou využití konkrétního řešení je možnost ovládání stínění. Zastiňovací systém musí být vybaven pohyblivými prvky pro nastavení úrovně zastínění.

Pokud žádáte o dotaci na zateplení domu, můžete připojit i žádost o dotaci na venkovní žaluzie nebo rolety.

Manuální nebo inteligentní ovládání?

A o jaké výši dotace se bavíme? Konkrétní úspora se liší dle typu ovládacího systému:

  • S ručním ovládáním získáte dotaci 1 tisíc korun/m² zastíněné plochy.
  • V případě, že zvolíte předokenní rolety či venkovní žaluzie s inteligentním řízením, činí dotace dokonce 1 500 korun/m² zastíněné plochy.

Celková výše dotace je pak maximálně 50 tisíc korun pro rodinné domy a až stovky tisíc pro bytové domy.

Na venkovní žaluzie s manuálním ovládáním můžete získat dotaci korun/m².

Manuálně ovládané prvky mají tedy nižší podporu, přičemž je myšleno jak mechanické, tak motorické ovládání (např. pomocí tlačítek či dálkového ovladače). Vyšší částka na venkovní žaluzie či rolety se týká stínicí techniky s inteligentním automatickým ovládáním. Tedy takovým, kdy systém využívá dostupných informací jako je poloha slunce, poloha vašeho domu i jednotlivých oken, vnitřní a vnější teplota, nebo třeba předpověď počasí a podle toho automaticky vyhodnocuje a přizpůsobuje polohu rolet. Takový systém pro inteligentní ovládání stínění nabízí také například Climax ve spolupráci se společností Somfy.

Předokenní žaluzie se mohou sami automaticky vytahovat a stahovat podle počasí.

Co je potřeba udělat pro získání dotace?

Základní podmínkou je, že žádost o dotaci na venkovní stínění lze podat pouze zároveň s žádostí o dotaci na zateplení domu. Stínění je totiž z pohledu dotačního programu Nová zelená úsporám 2022 součástí širšího balíčku opatření na snížení energetické náročnosti budov.

Žádost může podat pouze vlastník rodinného domu popřípadě vlastníci bytových jednotek (bytová družstva, společenství vlastníků bytových jednotek). Dotace se vztahuje pouze na budovy, u kterých byla kolaudace provedena do 1. 7. 2013.

Venkovní žaluzie snižují energetickou náročnost budovy.

Další dobrá zpráva je, že podání žádosti není složité, i když bez pomoci odborníků se pravděpodobně neobejdete. Úřadům totiž musíte dodat formální i technickou dokumentaci. Formální část tvoří žádost o dotaci a případné další dokumenty, jako je plná moc nebo souhlasné prohlášení spoluvlastníků nemovitosti. Technické dokumenty vám pomohou zajistit odborníci – projektant a energetický specialista. Mezi tyto dokumenty patří například:

  • odborný posudek – skládá se z projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy, pomocí nich dokládáte splnění podmínek dotace,
  • výkresová dokumentace,
  • krycí list technických parametrů použitých produktů.

Fond přijímá žádosti o dotace již od října 2021 a očekává se, že program poběží až do roku 2030. Kvalitní stínicí technika je tak zase o něco dostupnější. Pokud uvažujete o rekonstrukci a zateplení domu, určitě tuto možnost zahrňte do svých plánů.

Autor: Komerční sdělení