fbpx

Žárovkami to neskončilo! Zakáže EU i televize?0

O postupném nahrazování klasických žárovek úspornějšími variantami slyšel asi každý. Zelená politika Evropské unie jde ale dál. V letošním roce vejdou v platnost nová pravidla „ekodesignu“, která na trh pustí pouze úsporné televizory, ledničky, mrazáky nebo čerpadla. Kolik elektrické energie nová opatření ušetří? Jaká omezení spotřebitele čekají?

Začalo to zákazem klasických žárovek, které mají do roku 2012 zmizet z evropských pultů. Evropská komise ale nelenila a minulý rok v červenci přijala další čtyři nová pravidla o „ekodesignu“, podle kterých by se na náš trh měly dostávat jen výrobky s minimální spotřebou energie. Úsporná opatření se mají dotknout průmyslových motorů, čerpadel, mrazáků, chladniček a televizorů.

„Úsporná opatření Evropské unie by měla ušetřit 315 TWh ročně – to odpovídá roční spotřebě energie celé Itálie.“

Reklama

Od úsporných energetických opatření a navýšení účinnosti Evropská unie očekává úsporu zhruba 190 TWh ročně do roku 2020, což odpovídá množství elektřiny, kterou za rok spotřebují Švédsko a Rakousko dohromady.

Úsporné spotřebiče na Nazeleno

    – Úsporné spotřebiče: Kolik ušetří?

    – TEST reálné spotřeby ledniček

    – Pohotovostní režim může být až 20 W!

    – Snižte svůj účet za elektřinu!

    – Čím nahradit klasické žárovky?

Komisař pro energetiku Andris Piebalgs si od balíčku slibuje mnohem více, než jen úsporu energie. Kromě té by se měly snížit i emise oxidu uhličitého a náklady na výrobu elektrické energie. Zároveň by mělo dojít k podpoře zaměstnanosti a měly by se rozšířit možnosti využití inovačních technologií. „Tento balíček je milníkem na cestě k dosažení našich cílů, pokud jde o energetickou účinnost, změnu klimatu a hospodářské oživení,“ říká komisař.

V obchodech koupíte jen úsporné televizory

Nová pravidla pro televizory začnou platit 20. srpna 2010. Poté by se na trh neměly dostat žádné přístroje, jejichž energetická spotřeba by byla větší, než stanovují nová nařízení. Směrnice dělí televize na dvě kategorie: do první spadají ty s vysokým rozlišením, do druhé všechny ostatní. U televizí s nižším rozlišením se povolená maximální spotřeba vypočítává podle vzorce 20 W + 4,3224 W na každý dm2 plochy obrazovky. U televizorů s rozlišením nejméně 1 920 x 1 080 pixelů (tzv. HD) se výsledek ještě násobí konstantou 1,12.

Televizory s úhlopříčkou 65 cm (26 palců) a menším rozlišením by měly mít maximální spotřebu asi 148 W. Současné přístroje mají spotřebu kolem 100 W, některé dokonce ještě nižší, a požadavky legislativy dnes splňují i televize s HD rozlišením, proto se výrobci nemusejí nových pravidel obávat.

Od roku 2012 by měl být průměrný televizor účinnější o 20 % v případě standardního přístroje a o 30 % v případě „full HD“. Zároveň by měl začít platit jednotný systém výpočtu spotřeby pro všechny druhy rozlišení. To by znamenalo, že regule pro televizor s HD rozlišením a úhlopříčkou 102 cm (40 palců) by zmenšila povolenou spotřebu z 357 W platných v srpnu 2010 na 318 W.

Úsporná nařízení EU se dotknou i motorů a oběhových čerpadel
Úsporná nařízení EU se dotknou i motorů a oběhových čerpadel

Úsporné lednice a mrazničky

Pokud jde o bílou techniku jako jsou ledničky a mrazničky, bude ke snižování spotřeby docházet postupně k letům 2010, 2012 a 2014. To by mělo výrobcům zajistit plynulý přechod na ekologičtější výrobky bez zbytečných negativních dopadů. Výrobky roku 2020 by měly být o 30 – 35 % úspornější, než ty, které byly na trhu v roce 2005. V roce 2020 bychom se tak měly dostat na úsporu 4 TWh za rok, v roce 2025 dokonce na 12 TWh.

document.write(„“);

V důsledku nařízení o televizorech a chladničkách/mrazničkách zůstanou na trhu pouze energeticky účinné výrobky. Očekávané úspory elektřiny do roku 2020 činí přibližně 30 Twh.

Motory a čerpadla uspoří 160 TWh ročně

Další z nařízení, která byla v loňském roce přijata, se týká motorů. Jsou v něm stanoveny požadavky na energetickou účinnost většiny průmyslově využívaných elektromotorů. Nová legislativa také podpoří používání pohonů s proměnnými otáčkami, které přizpůsobují výkon momentálním potřebám, a motor pak nemusí neustále fungovat na maximum. Tato pravidla by měla do roku 2020 zajistit úsporu asi 135 TWh ročně.

V případě oběhových čerpadel, by mělo dojít k posunu k těm vysoce účinným, které jsou schopné přizpůsobit svůj výkon potřebám otopné soustavy. Vzhledem k tomu, že otopné systémy se používají téměř ve všech budovách, mělo by na území Unie dojít k úspoře zhruba 25 TWh ročně.

Když set top box, tak jedině ten úsporný - alespoň tak to chce Evropská komise
Když set top box, tak jedině ten úsporný – alespoň tak to chce Evropská komise

Set top boxy a externí nabíječky s příkonem do 5 W

Nová opatření se dotknou i menších přístrojů. Například set top boxy by měly mít od roku 2010 příkon v režimu zapnuto maximálně 5W. Ve standby režimu nebo v režimu vypnuto dokonce jen 1W. Tato hodnota by se pak v horizontu dalších dvou let měla dále snížit na polovinu. „Ekodesign“ se promítne i do externích zdrojů napájení, které by od letošního roku měly ve stavu bez zátěže spotřebovávat nejvýše 0,5 W, od dubna 2011 pak dokonce jen 0,3 W.

V souvislosti s „ekodesignem“ již bylo schváleno devět nařízení. Pokud budou plně uplatněna, měla by do roku 2020 zajistit úsporu 315 TWh energie ročně, což odpovídá spotřebě elektrické energie v Itálii za celý rok. EU však u těchto nařízení neskončí, do budoucna má Evropská komise v plánu zavést ve všech koupelnách používání úsporných sprchových hlavic s minimálním průtokem, tedy s co nejmenší spotřebou vody. Nařízení by se měla dotknout i vodovodních kohoutků, oken, dveří a pneumatik.

Autor: Redakce Nazeleno.cz