Feng shui, nebo také feng-šuej, je čínské učení, které se zaměřuje na člověka a jeho vztah k okolnímu prostředí. Jeho vznik se datuje do doby před více než 4 000 lety.

Kde se feng shui využívá
Překlad feng-šuej znamená doslova „vítr a voda“. A právě harmonie těchto dvou živlů zajišťuje rovnováhu. Metodu feng-šuej můžete praktikovat jak ve venkovních prostorech (například zahrada, park), tak ve vnitřních. Nemusíte vyznávat žádné náboženství nebo učení feng shui důvěřovat, ale i přesto uvidíte, že pokud se budete některými doporučeními řídit a aplikujete je na svůj byt či dům, přinese vám alespoň změnu rozložení interiéru nebo exteriéru.
Ložnice podle učení feng-šuej
Ložnice je místo, ve kterém chceme veškeré starosti a zážitky z celého dne hodit za hlavu a jen relaxovat a odpočívat. Podle učení feng-šuej je ložnice dokonce nejdůležitější místností v celém domě. Proto si pojďme říct několik základních pravidel, podle nichž by měla být ložnice uspořádaná a zařízená.
Pokud je to možné a uspořádání vašeho bytu či domu to umožňuje, pamatujte na to, že ložnice by měla být umístěna v jinové části obydlí. Tedy ideálně na severní straně. V úvahu připadá ještě severozápad, západ a severovýchod.
Další podmínkou je její umístění, co nejdál od vchodu a nejrušnějších místností.
A pokud vás láká umístění koupelny hned vedle ložnice, podle feng-šuej to není správné řešení.
Postel
Nejdůležitějším kusem nábytku v ložnici je postel. Pojďme si říci něco o jejím správném umístění. Feng-šuej doporučuje pořídit si postel s čelem. Tu opřete o zeď a umístíte do takzvané „velící polohy“. Po obou stranách postele by mělo být místo, nedávejte postel bokem ke zdi. Postel by se rovněž měla nacházet v linii s dveřmi, ale rozhodně se vyvarujte umístění „nebožtík v rakvi“ – vaše nohy by neměly přímo mířit ze dveří. Vedle postele byste měli umístit noční stolky – feng-šuej vyznává symetrii. Mezi další pokyny, kterými byste se měli řídit patří následující:
- Prostor pod postelí nevyužívejte jako úložný prostor. Pokud máte malý byt a málo úložného prostoru, skladujte pod postelí pouze položky, které mají co do činění se spánkem, například prostěradla, náhradní deky a polštáře.
- V žádném případě neumisťujte zrcadlo naproti posteli. Jestli v ložnici chcete mít zrcadlo, umístěte ho tak, abyste na něj z postele neviděli.

Nábytek v ložnici
Nepostradatelným kusem nábytku v ložnici jsou noční stolky umístěné po obou stranách postele, čímž vytvoří posteli oporu a zároveň udrží symetrii. Co se týče dalšího nábytku, skříně umístěte do nohou postele. Samozřejmě pouze v případě, že to velikost vaší ložnice dovoluje. V případě, že by umístění naproti posteli znamenalo, že si odříznete přístupovou cestu do postele, skříně přemístěte raději na bok. Ale neblokujte jimi vstupní dveře do místnosti!
Rostliny a dekorace
Ložnice je místo ke spánku a regeneraci. Zapomeňte na smutné fotografie a obrazy. Dokonce se sem nehodí ani fotografie rodiny, ty mají své místo v jiných místnostech bytu. Volte jen takové fotky či obrazy, které na vás mají zklidňující efekt, nezobrazují násilí a ani velká zvířata. A co se týče rostlin, ideální jsou ty s kulatými listy (například pilea peperomioides). Při rozmisťování rostlin v ložnici ale buďte opatrní – najděte jim místo co nejdál od postele, rozhodně je neumisťujte na noční stolek.
Doufáme, že budete spát klidně – a váš spánek bude kvalitní bez nočního probouzení se. A pokud bydlíte ve městě a do oken vám svítí pouliční lampy, zvažte závěsy na okna. Pamatujte si ale, že k dobrému spánku nestačí pouze cítit se v místnosti dobře, je velice důležité vyhýbat se před spaním stresu, mít dobrou životosprávu a také kvalitní matrace.