Máme tady září, měsíc plný barev a babího léta. Tenle měsíc si můžete připravit například podsadbové kruhy pod ovocné stromy a samozřejmě se pustit do celé řady dalších prací, aby vaše další zahrádkářská sezóna byla co nejlepší.

Co jsou podsadby?
Při podsázení stromů vzniknou výsadby společenství bylinek, letniček, dvouletek, u kterých jejich skladbu volíme tak, aby plně nekvetly v době, kdy například sklízíme ovoce.
Z toho důvodu se nedoporučuje podsadby dávat pod ovocné stromy (třešně, višně, meruňky nebo letní jabloně). Ideální jsou naopak zimní a podzimní jabloně. Při tvorbě podsadby nezapomínejte na to, že ke stromu budete potřebovat dobrý přístup kvůli sklizni. U vzrostlých stromů tak základ podsadby tvořte s ohledem na průměr koruny stromu.
Reklama
Podsázet pak můžete bylinkovými trvalkami, jako je meduňka či máta, nebo i těmi sezónními, to znamená lichořeřišnicí, měsíčkem lékařský či heřmánkem. Určitě si dovedete představit, jak je poté plocha pod stromem krásná, voňavá, ale i užitečná. Takže pokud máte menší zahrádku, můžete s úspěchem využít i plochy pod stromy.
Jak na podsadbové kruhy
V případě, že zvolíme správné složení osazení, můžeme se těšit na krásné záhony, které zároveň budou prospívat i danému stromu. Jak na jejich vytvoření?
- V okruhu 1,5 až 2 metry od stromu položte do kruhu tři vrstvy kartonu, které zamulčujte 20 cm posečené trávy. Trávu nepřihrnujte až ke kmeni – musí zůstat obnažený.
- Od kartonu směrem ke kmeni položte slámu, ale opět – nesmí doléhat až na něj, aby mohl volně dýchat a nedošlo k jeho napadení například hnilobou.
- Až tráva slehne, nasypejte na ni 20 cm hlíny, kterou ukončete 0,5 metru od kmene stromu. Tenhle prostor můžete ohradit například nízkým plůtkem z vrbového proutí, klidně na vnitřním i vnějším obvodu.
- Osázejte záhon bylinkami. Například mátou, meduňkou, dobromyslem, lichořeřišnicí, měsíčkem nebo heřmánkem. Přibližně v metrových odstupech mezi bylinky zasaďte dvouletky, například čínský karafiát nebo trvalky (zvonek broskvolistý nebo kopretinu velkokvětou).
- Do doby, než se výsadba plně rozroste, dejte klidně do mezer první rok letničky (například měsíček lékařský, cínii nebo krásenku).

Uvidíte, že bude výsledná plocha pod stromem nejen krásná, ale také plná vůní a zdrojem léčivých bylinek. Zvlášť, pokud máte na zahrádce málo místa, využití i toho pod stromy bude velmi užitečné.
Co dále dělat v září na zahradě
- Nastává správný čas pro druhé kosení louky.
- Vykopávejte pozdní odrůdy brambor.
- Na uvolněná místa na záhonech dosazujte ledový salát, čínské zelí, červené a bílé zelí a kedluben gigant. Vysévejte také ředkvičky, ředkve, špenát a polníček.
- Stříhejte odkvetlé trvalky.
- Sklízejte ostružiny, šípek a rakytník.

- Sklízejte zeleninu z druhé a třetí trati (například mrkev, červenou řepu, ředkev a ředkvičky, zelí, saláty a podobně.
- Vysazujte mladé sazenice jahod. Používejte vždy nejbližší zakořeněnou rostlinu od mateřské sazenice.
- Vyčistěte sklep a připravte bedýnky na sklizeň a uskladnění jablek a hrušek.
- Sklízejte rajčata, papriky, okurky, dýně, cukety, patizony, mrkev, červenou řepu, saláty, mangold, letní pórek.
- Cibuli sklízejte za slunného počasí.

- Pokračujte v péči o letničky v truhlících a květináčích.
- Jestli chcete prodloužit úrodu rajčat ve skleníku, zabalte jednotlivé rostliny do bílé netkanky. Díky tomu můžete sklízet čerstvou zeleninu až do Vánoc. Zelená rajčata vám krásně dozrají, když je dáte v jedné vrstvě do mikrotenového sáčku a přidáme k nim jablko.