fbpx

Září: Měsíc biopotravin. Poznejte výrobu BIO na vlastní kůži!0

Září se již popáté stalo měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Na rozdíl od předchozích let se letošní ročník zaměří na výrobu biopotravin, aby si každý mohl ověřit, jak se biopotraviny vyrábí a jaký je rozdíl mezi BIO a obyčejným produktem. Jak je výroba biopotravin kontrolována? Jaké akce proběhnou v Měsíci biopotravin?

Letos už popáté bylo září vyhlášeno Měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Do akce, která má přiblížit biopotraviny běžnému spotřebiteli, se zapojila řada biofarem a biovýrobců spolu s desítkami velkých i malých prodejců. Letošní ročník se ovšem od předchozích v několika ohledech liší. Český trh s biovýrobky prošel zásadním vývojem a proto se i Měsíc biopotravin oblékl do nového kabátu.

„Biopotraviny jsou již mezi lidmi dostatečně známy, letošní ročník Měsíce biopotravin se proto zaměřuje na představení výroby a kontroly BIO.“

Reklama

Předchozí čtyři ročníky měly seznámit lidi s existencí značky BIO a vysvětlit, o co vlastně jde. To už ale není nutné. Podle průzkumů více jak 90 % lidí má o biopotravinách alespoň obecnou představu. Veřejnost tedy ví, o čem je řeč.

Biopotraviny na Nazeleno.cz

   – Biopotraviny: co je dobré vědět před nákupem

   – Biopivo a biolimonáda

   – Výzkum: biopotraviny nejsou zdravější

   – Biovíno: neobvyklá chuť bez chemikálií

   – Kde a za kolik nakupovat biopotraviny?

   – Jak vypadá česká biofarma?

   – Kolik biopotravin nakupují Češi a kde?

 

 „Lidé už o biopotravinách vědí. Cílem letošního ročníku je vysvětlit a ukázat, proč je výhodné biopotraviny kupovat,“ vysvětluje Tom Václavík z agentury Green Marketing, který je koordinátorem celé akce. Průzkumy totiž hovoří jasně: povědomí o biopotravinách mezi lidmi roste (především mezi mladými vzdělanými lidmi a matkami). Mnoho respondentů ale odpovědělo, že biopotraviny zná, nicméně se jimi nezabývá, nekupuje je, případně jim nevěří.

Co jsou biopotraviny, víme. Ale proč je kupovat?

Mnoho lidí zastává názor, že biopotraviny jsou předražené, jejich výhody (jsou-li vůbec nějaké) se značně přeceňují, někdo se dokonce nevyhýbá slovu „podvod“. Jejich pochyby jsou oprávněné. Vždyť v obchodu více než jinde platí: „Důvěřuj, ale prověřuj.“

Měsíc biopotravin se těší podpoře vlády: vlevo ministr zemědělství Šebesta, uprostřed náměstek Urban, vpravo koordinátor akce Tom Václavík
Měsíc biopotravin se těší podpoře vlády: vlevo ministr zemědělství Šebesta, uprostřed náměstek Urban, vpravo koordinátor akce Tom Václavík. Foto:autor

Letošní Měsíc biopotravin se proto zaměří na akce, během kterých si lidé budou moci na vlastní oči poznat výrobu biopotravin, porovnat ji s klasickou a sami zhodnotit, v čem spočívá rozdíl. Kromě toho jsou do celého projektu zapojeny i kontrolní organizace a úřady, které chtějí zákazníky seznámit s přísnými kontrolami, které mají zajistit, že zákazník skutečně dostane BIO a nestane se obětí podvodu.

Prohlédněte si farmy i vinice

V rámci Měsíce biopotravin se uskuteční na šedesát velkých akcí. V celé ČR můžete narazit na biojarmarky a biodožínky. Známé potravinářské řetězce i malé bioobchůdky nabízejí mimořádné slevy či zvláštní nabídky. Restaurace připravují BIO menu. Čeká vás řada přednášek a osvětových akcí.

Hlavní slovo mají ovšem samotní producenti biopotravin, tedy české biofarmy a biostatky, které připravily dny otevřený dveří. Na vlastní oči uvidíte výrobu biopotravin a pochopitelně na vlastní jazyk vyzkoušíte jejich kvalitu a sami ji porovnáte s běžně vyráběným zbožím. Milovníky dobrého pití jistě potěší, že své brány otevře i moravská biovinice. Nezbývá než dodat, že řada farem připravila akce pro děti i dospělé, takže pokud hledáte tip na rodinný výlet, můžete navštívit webové stránky Měsíce biopotravin a vybrat si podle vlastního vkusu.


Logo Měsíce biopotravin a ekologického zemědělství

A když už na farmě budete, zjistěte si, jaké potraviny váš místní farmář nabízí k přímému prodeji a za jaké ceny. Možná budete příjemně překvapeni – přímý prodej biopotravin je novým trendem, který odstraňuje mezičlánky v podobě supermarketů a různých subdodavatelů a umožňuje tak nakoupit čerstvé výrobky za zajímavé ceny.

Kontrola, kontrola, kontrola…

Důležitou součástí letošního ročníku Měsíce biopotravin je seznámit veřejnosti s procesem kontroly, který pěstování a výrobu biopotravin provází. Každý článek procesu výroby podléhá přísným pravidlům a směrnicím, které jsou důsledně kontrolovány. Je například vyloučeno, aby BIO a ne-BIO výrobky přišly navzájem do styku. Pokud se zpracovávají na stejném stroji, musí být zařízení vždy vyčištěno. Výrobce musí vést detailní záznamy o nákupu surovin, prodeji výrobků i dalších oborech své činnosti. Nesrovnalosti nejsou tolerovány.

Nejméně jednou za rok čeká bio zemědělce kontrola. Její průběh si budete moci v budoucnu prohlédnout na stránkách projektu Měsíce biopotravin, kde bude umístěn videozáznam z celé inspekce.  To může zajímat nejen příznivce biopotravin, ale i ty, kterým ekologické stravování nic neříká a při nákupu se řídí jinými kritérii než množstvím použitých pesticidů, dochucovadel a barviv.

Biofarmy připravily řadu akcí pro děti i dospělé. Na fotce usedlost Medník
Biofarmy připravily řadu akcí pro děti i dospělé. Na fotce usedlost Medník

Díky přísné kontrole totiž máte jistotu, že do potravin nejsou přidávány přísady, které tam nepatří a že potraviny nejsou „šizené“. Máte zaručeno, že všechny výrobky vznikají za nejpřísnějších hygienických podmínek. Můžete si být jisti, že všechny postupy odpovídají standardům. Víte, že používané stroje jsou pravidelně kontrolovány a udržovány. Zkrátka pro biopotraviny je nastaven mnohem vyšší standard kvality než v kterémkoliv jiném odvětví.

Nazeleno.cz je mediálním partnerem celé akce, proto se můžete během září těšit na zajímavé články z oboru biopotravin. Už teď ale najdete podrobné informace o probíhajících a připravovaných akcích i o biopotravinách samotných na webových stránkách Měsíce biopotravin

Autor: Redakce Nazeleno.cz