fbpx

Zapomeňte na beton. Kancelářské budovy se ve světě staví i ze dřeva0

Zatímco české kancelářské budovy jsou většinou poměrně nudné stavby ze skla a betonu, za oceánem (ale třeba i ve Skandinávii) už na to často jdou jinak. V Torontu se chystá stavba velké administrativní budovy, jejímž základním stavebním materiálem bude dřevo. Přesněji tedy CLT panely.

Kancelářská budova ze dřeva bude mít deset pater. Vizualizace: 3XN

Vrstvené masivní panely z lepeného dřeva – takzvané CLT panely – nabízí velmi zajímavé mechanické vlastnosti. Jsou velmi pevné a umožňují realizaci i velkých stavebních konstrukcí. Ve světě už vzniklo poměrně hodně velkých staveb, které jsou postavené ze dřeva, a plánují se dokonce i dřevěné mrakodrapy.

Panely z lepeného vrstveného dřeva se jeví jako vhodný materiál i pro stavbu velkých domů. Vizualizace: 3XN

Minimálně na Americkém kontinentu největší projekt tohoto druhu nyní chystají v Torontu. Půjde o desetipatrový kancelářský komplex s celkovou výškou 42 metrů. Budovu navrhlo dánské architektonické studio 3XN, a její konstrukci bude tvořit lepené dřevo.

Reklama

Pohledové dřevo bude hlavním prvkem i v interiéru. Vizualizace: 3XN

Podle tvůrců dřevo umožní stavět budovy s ohledem a ekologickou udržitelnost a nejde přitom jen o samotnou výstavbu, ale také o její případné rozebrání na konci doby životnosti. Dřevěná konstrukce totiž může být snadno ekologicky zlikvidována, nebo lze jednotlivé prvky použít na něco jiného.       

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.