fbpx

Záleží vám na planetě Zemi? Využívejte zelenou elektřinu. Nic moc navíc to nestojí.0

Pokud vám není lhostejný osud našeho životního prostředí, zvažte možnost odběru zelené elektřiny, která je vyrobena výhradně z obnovitelných zdrojů – ze slunce, vody, větru nebo biomasy. Nejen, že tím snížíte svou ekologickou stopu, ale navíc budete mile překvapeni minimálním cenovým rozdílem od „běžné“ energie. Jsme v jednadvacátém století, takže bychom mohli na neekologické uhlí konečně zapomenout. 

České domácnosti letos konečně mohou, pokud chtějí, odebírat elektřinu vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů. To je jednoznačně dobrá zpráva pro každého, komu záleží na čistém životním prostředí a udržitelné budoucnosti pro naše potomky. V Česku se totiž velká část elektrické energie stále vyrábí v uhelných elektrárnách, které se negativně podílí na oteplování zemského klimatu. Využíváním zelené elektřiny se tak může každý spotřebitel podílet na rozvoji energetiky hodné 21. století. 

Využití zelené elektřiny nepoškozujete planetu 

Hlavní přínos zelené elektřiny spočívá v tom, že je vyrobena pouze z obnovitelných zdrojů. Zelená energie nám do zásuvek může proudit ze solárních, větrných nebo vodních elektráren. Vyrábět ji však mohou i bioplynové stanice, které přeměňují biologický odpad, a dále energetické zdroje využívající biomasu (nejčastěji jde o odpadní dřevní štěpku či různé energetické dřeviny a plodiny).  

Se zelenou elektřinou máte zkrátka jistotu, že její výroba zbytečně nepoškozuje planetu. I přes tato pozitiva je v České republice ovšem stále dost uhelných elektráren, které se z velké části podílí na produkci CO2 – skleníkového plynu, který přispívá nejen ke globálnímu oteplování, ale také znečišťování ovzduší. To vše má negativní dopad na lidské zdraví. Využíváním zelené elektřiny tak přispíváte k tomu, aby tyto staré neekologické zdroje energie byly poslány tam, kam už léta patří – na smetiště dějin. 

Rozdíl nepoznáte, ale u srdce vás zahřeje ekologický přístup 

Jednoduše žádný – elektrická energie je jen jedna, u té zelené ale víte, že její produkce probíhá s ohledem na životní prostředí a ekologickou udržitelnost. Odlišnost se neprojevuje ani ve výkonu – káva se vám se zelenou energií uvaří stejně rychle. Odběrem zelené energie navíc podporujete i její producenty, kteří využívají obnovitelné zdroje a nepřispívají k produkci CO2. 

Jak zelená elektřina funguje? 

Zelenou energii můžete ve své domácnosti využívat velmi snadno. Stačí se pouze s vaším dodavatelem domluvit na jejím odběru. Zárukou jejího zeleného původu je garance Operátora trhu s elektřinou, což je společnost, která má v Česku na starosti dohled nad energetickým trhem. Díky tomu budete mít jistotou, že vaše elektřina opravdu pochází z obnovitelných zdrojů. Tuto záruku by vám měl bez problémů poskytnou i váš dodavatel. 

Dodavatel energie nakoupí elektřinu z obnovitelných zdrojů a ve stejném množství MWh ji poskytne domácnostem nebo firmám. Díky tomu, že je v distribuční síti připojena celá řada odpovídajících zdrojů, zůstává dávka zelené energie stabilní.  

Mimo to si jako spotřebitelé můžete vybrat, odkud by vaše zelená energie měla pocházet, tedy buď ze slunce, větru, vody nebo bioplynových stanic.  

Producenty zelené energie najdete po celé České republice. Hledejte je především tam, kde má využívání obnovitelných zdrojů největší smysl – například v místech s dostatkem zemědělského odpadu, slunečního svitu nebo s odpovídajícím prouděním větru. 

A co je hlavní, není to drahé. Je pár desetikorun ročně navíc 

Účtování zelené elektřiny pak záleží na jejím konkrétním dodavateli, může se například jednat o malý poplatek navíc k vašemu dosavadnímu tarifu. Nemusíte mít ovšem strach, že byste odběrem energie z obnovitelných zdrojů nějak zatížili váš rozpočet. Tato varianta je sice o něco dražší, ale pouze minimálně. U typické domácnosti v městském bytě se může jednat pouze o pár desítek korun ročně navíc. Na druhou stranu dobrý pocit, že děláte něco pozitivního pro naši planetu je k nezaplacení. 

Proč chtít zelenou elektřinu? 

  • Přispíváte k boji s klimatickými změnami 
  • Můžete mít dobrý pocit z podpory domácích ekologických výrobců elektřiny 
  • Nepřímo podporujete ukončení výroby elektřiny z uhlí 
  • Vyjádříte jasný ekologický postoj 

Autor: Komerční sdělení