Poslanecká sněmovna dnes schválila zákon o podporovaných zdrojích energie. Zákon předložil ministr Kocourek, který aktuálně musí vysvětlit, kde se na účtu jeho matky vzalo 16 milionů korun. Existuje podezření na klientelistické vazby na ČEZ. Exministr Bursík tvrdí, že zákon napsal právě ČEZ. + KOMENTÁŘ
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím (finálním) čtení posvětila zákon o podporovaných zdrojích energie. Jde o zákon, který nahradí zákon č. 180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny o obnovitelných zdrojích.
Reklama„Podle odpůrců zákona mohou díky nové legislativně značně podražit pelety“
Návrh nového zákona od začátku provází bouřlivá a poněkud emocionální diskuze. Podle zástupců asociací obnovitelných zdrojů totiž může značně omezit rozvoj čisté energie. Na tom, že nový zákon o obnovitelných zdrojích je nutný, se shodují odborníci, firmy i vláda. Rozcházejí se ovšem v tom, jak by měl vypadat.
Vše o zákoně o podporovaných zdrojích |
–Konec fotovoltaiky do roku 2020? – Co je špatně na novém zákoně?– Výhrady asociací OZE– Nový zákon o obnovitelných zdrojích |
Firmám, ekologickým organizacím a asociacím obnovitelných zdrojů na zákoně vadí, že zelená energie bude podléhat mnohem větší regulaci. Nástrojem této regulace má být mj. Národní akční plán, který stanovuje limity pro obnovitelné zdroje energie do roku 2020. Pro fotovoltaiku to znamená, že si neškrtne, protože stanovený limit splňuje již nyní.
Tip: Co je špatně na novém zákoně o obnovitelných zdrojích?
Současná vláda se netají tím, že obnovitelným zdrojům energie příliš nefandí. Ministr Kocourek argumentuje, že obnovitelné zdroje jsou nákladné a že si více zelené energie nemůžeme dovolit. Jinak řečeno, preferuje jádro a zemní plyn. S rozvojem jaderné energie počítá také Státní energetická koncepce – podle jedné z verzí bychom mohli z jádra vyrábět až 80 % energie. Stali bychom se tak jadernou velmocí.
Kocourkových 16 milionů
Martin Kocourek řeší aktuálně problém se 16 miliony korun, které se objevily na účtu jeho matky. Musí vysvětlit jejich původ a vzal si na to čas do konce týdne. Není to zajímavé? Lítají v Kocourkově rodině běžně miliony z účtu na účet, takže je nutné pátrat po jejich původu?
Spekuluje se o tom, že oněch tajemných 16 milionů si Kocourek mohl vydělat během svého předsednictví dozorčí radě ČEZ. Spojitost Kocourka s energetickým gigantem je veřejně známá.
V reakci na projednávání návrhu zákona o podporovaných zdrojích rozeslal včera exministr životního prostředí Martin Bursík médiím otevřený dopis směřovaný premiérovi Nečasovi. Žádal ho v něm, aby zákon z pořadu schůze stáhl. „Podezření z klientelistického působení min. Kocourka s ČEZem je tak vážné, že ministr nemůže předkládat zákon, který zcela zřejmě zvýhodňuje ČEZ (a další velké energetické společnosti) a diskriminuje malé decentralizované výrobce,“ napsal Bursík premiérovi.
Hitparáda špatných ustanovení |
Co vadí asociacím obnovitelných zdrojů na novém zákoně?
Zdroj: Tisková zpráva asociací OZE |
Nový zákon napsal ČEZ?
Podle Martina Bursíka je veřejným tajemstvím, že zákon nevznikal na ministerstvu průmyslu a obchodu, ale byl napsán Janem Kantou, ředitelem pro legislativu a trhy společnosti ČEZ. „Pan Kanta se opakovaně na konferencích a seminářích nechal slyšet, že je autorem či spoluautorem zákona. Výsledkem je návrh zákona, jehož zřejmým cílem je zlikvidovat potenciální konkurenci ČEZu na trhu s elektřinou,“ uvedl Bursík.
„Návrh tohoto zákona obsahuje řadu ustanovení, která znemožní budoucím decentralizovaným výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů získat úvěr pro financování budoucí investice u banky. Vítězem tohoto neférového konkurenčního boje se pak stane ČEZ, který spolu s několika velkými elektrárenskými společnostmi bude jediným, kdo bude mít dostatek vlastních investičních prostředků,“ dodal bývalý ministr životního prostředí.
Na Poslaneckou sněmovnu se včera obrátili také podnikatelé a členové sdružení IPVIC (International PhotoVoltaic Investors Club), kteří rovněž žádali stažení návrhu zákona z pořadu dnešní poslanecké schůze.
Komentář: Jak to vidí Nazeleno |
Je zřejmé, že se v zákoně o podporovaných zdrojích střetávají dva různé zájmy. ČEZ logicky brání své pole působnosti (snad motivován klesajícími zisky). Na druhé straně stojí drobnější investoři, kterým připadá, že jim současná vláda hází klacky pod nohy. Vláda argumentuje tím, že je nutné mít „pojistku“, aby se neopakovala podobná situace, jako loni s fotovoltaikou. Právě „chyba“ v zákoně, kdy nebylo možné snížit výkupní cenu elektřiny o více než 5 % způsobila, že se poté, co klesly ceny solárních technologií, roztrhl se solárními elektrárnami pytel a chyběl nástroj, jak tento boom zastavit. To byla chyba poslanců, konkrétně poslankyně Ivy Šedivé (ČSSD), jež do zákona vpašovala onu magickou 5% hranici. Jistě, nový zákon o obnovitelných, resp. podporovaných zdrojích energie potřebujeme. Na tom se shodují všichni. Zarážející ovšem je, že při debatě o jeho podobě jsou téměř ignorovány připomínky drobných výrobců energie. Nový zákon by měl vzniknout na základě věcné debaty odborníků, poslanců, firem a investorů. Zdá se, že toho bohužel zatím nejsme v českých podmínkách schopni. Zájem poslanců o celou problematiku ukazuje i jejich skromná účast na semináři v poslanecké sněmovně, který se konal 15. září a jehož cílem bylo představit zákonodárcům názory firem a asociací obnovitelných zdrojů. Zúčastnili se ho pouze dva poslanci. Vraťme se ale zpět k samotnému zákonu o podporovaných zdrojích. Co může znamenat pro Českou republiku? V první řadě nám hrozí, že nesplníme cíl v roce 2020 vyrábět 13 % energie z obnovitelných zdrojů, a to nejen kvůli limitům samotným, ale také kvůli nepříznivému investorskému prostředí. Národní akční plán je sice možné každé dva roky měnit, nicméně obecně vnáší nejistotu do investorského prostředí, kdy si drobní podnikatelé musí na instalaci solární nebo větrné elektrárny půjčovat od bank a jednoduše si nemohou investici naplánovat. Vyřízení veškeré administrativy se totiž může protáhnout a mezitím se podmínky a limity v NAP mohou změnit. Další nevýhodou, která se projeví z dlouhodobého hlediska, je, že nám v oblasti obnovitelných zdrojů tak trochu ujede vlak. Český trh je samozřejmě malý, takže nelze počítat s tím, že bychom se mohli stát velmocí ve výrobě solárních panelů, nicméně je zřejmé, že obnovitelné zdroje mají budoucnost. Jen tak pro zajímavost – aktuálně vede v investicích do obnovitelných zdrojů Čína. |