Kdysi se touhle technikou látaly a spravovaly děravé pokrývky. Dnes díky patchworku vznikají nádherné a originální kousky, které poslouží k praktickým i dekorativním účelům. A navíc ho zvládne opravdu každý!

Název patchwork pochází z angličtiny (patch = záplata, work = práce). V českém jazyce se dá tedy přeložit jako „záplatování“. Jedná se vlastně o speciální techniku, při které sešíváte malé různě barevné kousky látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Dříve se patchworkové výrobky tvořily hlavně ručně, ale dnes už máme to štěstí, že s jejich výrobou pomohou šicí stroje.
Mezi nejčastější patchworkové výrobky patří deky, přehozy, polštáře, ubrusy a prostírání, ale můžete si zkusit vyrobit také nejrůznější tašky, kabelky i kosmetické taštičky.
ReklamaHistorie patchworku
První zmínka o patchworku pochází z Číny z 8. – 9. století, kdy se touto technikou tvořila buddhistická obřadní roucha. Do Evropy pak tuhle novinky přinesli v 11. století Křižáci a postupně si získala velkou oblibu po celém světě.

Co je na patchwork potřeba
Pokud se chystáte vaše patchworkové dílo vyrábět ručně, budete potřebovat:
- Náprstek
- Quiltovací jehlu a nitě
- Dlouhé špendlíky
U šicího stroje vám to pak nejlépe půjde s tím, který disponuje horním i dolním podáváním.
Dále si připravte:
- Cutter – řezací kolečko k řezání látky (nejčastěji se používá velikost o průměru 4,5 cm)
- Podložku na řezání látek – alespoň 60 x 45 cm
- Patchworkové pravítko
- Speciální prohnuté špendlíky
- Značkovače látky
- Šablony
- Látky

Výběr látky na patchwork
Vrchní látku vybírejte vždy podle toho, co si plánujete patchworkovou technikou vyrobit. Pokud chcete mít opravdu vyšperkované dílo, pořiďte si látky ze 100% bavlny, které jsou na patchwork přímo určené. Pokud ale začínáte a potřebujete se ještě „potrénovat“, budou vám stačit i látky nižší kvality.
Vzhledem k tomu, že u patchworku sešíváte tři vrstvy látky, budete potřebovat i látku spodní a výplňovou (nejčastěji vatelín – tvoří zateplovací vrstvu).
U velkých ploch si vybírejte látky s různými drobnými motivy (kytky, kostky), které vám budou dohromady ladit, především ovšem musí mít stejnou kvalitu. Látky před použitím také vysrážejte v horké vodě, aby k tomu nedošlo až u hotového díla, což by vám moc radost neudělalo a práce by vyšla vniveč.
Jak na to
Spoustu návodů a inspirace najdete ve video tutoriálech hlavně na YouTube a na Pinterestu se zase můžete dostatečně inspirovat nejrůznějšími patchworkovými vzory.
Za nás můžeme doporučit, abyste si nejdříve zkusili menší projekty, na kterých se naučíte odpovídající techniku, kombinování a tvorbu vzorů, a až pak se pustili do něčeho většího.