fbpx

Základy patchworku1

Kdysi se touhle technikou látaly a spravovaly děravé pokrývky. Dnes díky patchworku vznikají nádherné a originální kousky, které poslouží k praktickým i dekorativním účelům. A navíc ho zvládne opravdu každý!

Zdroj: Pixabay

Název patchwork pochází z angličtiny (patch = záplata, work = práce). V českém jazyce se dá tedy přeložit jako „záplatování“. Jedná se vlastně o speciální techniku, při které sešíváte malé různě barevné kousky látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Dříve se patchworkové výrobky tvořily hlavně ručně, ale dnes už máme to štěstí, že s jejich výrobou pomohou šicí stroje.

Mezi nejčastější patchworkové výrobky patří deky, přehozy, polštáře, ubrusy a prostírání, ale můžete si zkusit vyrobit také nejrůznější tašky, kabelky i kosmetické taštičky.

Reklama

Historie patchworku

První zmínka o patchworku pochází z Číny z 8. – 9. století, kdy se touto technikou tvořila buddhistická obřadní roucha. Do Evropy pak tuhle novinky přinesli v 11. století Křižáci a postupně si získala velkou oblibu po celém světě.

Zdroj: Pixabay

Co je na patchwork potřeba

Pokud se chystáte vaše patchworkové dílo vyrábět ručně, budete potřebovat:

  • Náprstek
  • Quiltovací jehlu a nitě
  • Dlouhé špendlíky

U šicího stroje vám to pak nejlépe půjde s tím, který disponuje horním i dolním podáváním.

Dále si připravte:

  • Cutter – řezací kolečko k řezání látky (nejčastěji se používá velikost o průměru 4,5 cm)
  • Podložku na řezání látek – alespoň 60 x 45 cm
  • Patchworkové pravítko
  • Speciální prohnuté špendlíky
  • Značkovače látky
  • Šablony
  • Látky
Zdroj: Pixabay

Výběr látky na patchwork

Vrchní látku vybírejte vždy podle toho, co si plánujete patchworkovou technikou vyrobit. Pokud chcete mít opravdu vyšperkované dílo, pořiďte si látky ze 100% bavlny, které jsou na patchwork přímo určené. Pokud ale začínáte a potřebujete se ještě „potrénovat“, budou vám stačit i látky nižší kvality.

Vzhledem k tomu, že u patchworku sešíváte tři vrstvy látky, budete potřebovat i látku spodní a výplňovou (nejčastěji vatelín – tvoří zateplovací vrstvu).

U velkých ploch si vybírejte látky s různými drobnými motivy (kytky, kostky), které vám budou dohromady ladit, především ovšem musí mít stejnou kvalitu. Látky před použitím také vysrážejte v horké vodě, aby k tomu nedošlo až u hotového díla, což by vám moc radost neudělalo a práce by vyšla vniveč.

Jak na to

Spoustu návodů a inspirace najdete ve video tutoriálech hlavně na YouTube a na Pinterestu se zase můžete dostatečně inspirovat nejrůznějšími patchworkovými vzory.

Za nás můžeme doporučit, abyste si nejdříve zkusili menší projekty, na kterých se naučíte odpovídající techniku, kombinování a tvorbu vzorů, a až pak se pustili do něčeho většího.

Autor: Bára Kocmánková