fbpx

Zajímavosti o nádobách na odpad0

Jste příznivcem modelkovsky štíhlých linií, nebo máte raději kypré tvary? U barevných nádob na tříděný odpad máme jasno! Čím větší, tím lepší! Jaké jsou jejich rozměry, z čeho můžou být vyrobené a co do nich patří?

Komunální odpad aneb „obyčejná popelnice“

Všichni jistě známe klasickou popelnici s kulatým víkem na směsný odpad. Ta bývá nejčastěji vyrobena z pozinkovaného plechu, díky čemuž do ní můžeme bezpečně vhazovat třeba i horký popel (odtud její název). Objem má zhruba 110 litrů a vážit může až 15 kilogramů.

Již několik let se však stávají čím dál populárnějšími nádoby na komunální odpad vyráběné z tvrzeného plastu. Jejich bezespornou výhodou je nižší váha, kolem 8 kg, o objemu až 240 litrů odpadu. Popeláři mají navíc s plastovými popelnicemi, díky praktickým kolečkům u jejich dna, méně práce.

A jak je to s nádobami na tříděný odpad?

U barevných kontejnerů se nejčastěji setkáváme s tvarem hluboké vany se zakulaceným posuvným víkem. Nádoby jsou většinou vyrobené z plastu – konkrétně z HDPE, což je polyethylen s vysokou hustotou. I přes svou velikost váží pouhých 50 kilogramů.

Setkat se můžeme i s pozinkovanými plechovými nádobami stejného tvaru a rozměru, které se nejčastěji používají například pro průmyslový odpad.

Objem velkých nádob na tříděný odpad, plastových i plechových, je nejčastěji 1100 litrů.

Barevné třídění odpadů

Modrý, zelený a žlutý kontejner známe určitě všichni. Nenechte si ujít krátké zopakování, jak je to s tříděním odpadu do barevných nádob?

TIP: Třídění odpadu se ale může lišit podle místních podmínek – proto vždy dbejte pokynů uvedených na samolepkách v dané obci.

Už v minulém roce v ulicích měst a obcí ČR stálo přes 413 000 kontejnerů na tříděný odpad. Možnost skutečně snadného třídění odpadů tak má 99 % obyvatel. A podle statistik o třídění a recyklaci odpadu za rok 2018 nemusíme k barevným kontejnerům ujít ani sto metrů.

Autor: Komerční sdělení