fbpx

Zahradní nářadí, bez něhož se při péči o zahradu neobejdete0

Ať už vlastníte zahradu velkou nebo malou, obě vyžadují stejnou péči. Čím více lásky a pozornosti budete své zahradě věnovat, tím lépe se jí povede a tím větší vám bude dělat radost. Jaké zahradní náčiní je nutností, pokud se chcete vrhnout do práce na zahradě a dodat ji ten správný vzhled? Tedy jak se co nejefektivněji zbavit všech větví, zastřihnout živý plot a upravit nevzhledné drny v trávě? Máme pro vás odpovědi.

Nůžky na živý plot

Nůžky na živý plot jsou absolutní nutností, pokud je vaše zahrada obklopena živým plotem. S žádným jiným zahradním náčiním totiž jeho údržba nebude snazší. Nůžky na živý plot jsou k této činnosti určeny, jejich obsluha a práce s nimi je opravdu snadná. Při jejich výběru vezměte v potaz hlavně to, jak velký je váš živý plot a kolik pozemku vám zabírá.

Druhy nůžek na živý plot

Pokud nůžkami na živý plot budete upravovat jen několik větviček, můžete si pořídit nůžky manuální. Na větší plochy se ale určitě vyplatí použít nůžky automatické. U těch máte na výběr hned z několika variant.

Automatické nůžky na živý plot se dále dělí na:

  • elektrické,
  • akumulátorové,
  • benzinové.

Jaké nůžky si vybrat?

Elektrické nůžky vyžadují zapojení do zdroje. Kromě toho jsou ale lehké a vzhledem k poměru výkonu a ceny nejlepší. Akumulátorové nůžky mají oproti elektrickým výhodu v tom, že při práci s nimi za sebou nemusíte tahat žádný kabel. Manipulace s nimi je ale časově omezena, protože závisí na délce výdrže baterie. Benzínové nůžky jsou sice nejefektivnější, ale také nejtěžší a nejnáročnější na údržbu. Záleží tedy na vás, jakému typu dáte přednost. Vaše rozhodování určitě ovlivní blízkost zdroje napájení, časová náročnost údržby vašeho plotu a čas, který chcete péči o nůžky věnovat.

Neocenitelný pomocník při sekání trávy v členitém terénu

Dalším nezbytným vybavením každého majitele zahrady je praktický křovinořez. Ten se totiž osvědčil jako skvělý pomocník při úpravě náročného terénu. Je-li vaše zahrada hodně členitá a v bezprostřední blízkosti chodníků a zdí, křovinořez rozhodně oceníte. Podobně jako u nůžek na živý plot, máte u křovinořezů možnost volby.

Na výběr máte z křovinořezů:

  • benzinových,
  • elektrických,
  • akumulátorových.

Jaký křovinořez si pořídit?

Plusy a mínusy jednotlivých typů křovinořezů jsou podobné těm u nůžek. V potaz při rozhodování vezměte velikost vašeho pozemku a to, co budete primárně sekat. Pokud je váš pozemek z větší části tvořen rovinou a nepříjemných úseků je jen pár, sáhněte po lehčím modelu. V opačném případě, kdy vás čeká práce v náročném terénu, sáhněte po modelu těžším, ale zároveň i výkonnějším. Jakmile se rozhodnete pro zdroj napájení, který je pro vás nejvhodnější a nejpohodlnější, vrhněte se na výběr křovinořezu podle vzhledu. Malý tip: nejlépe se ovládají modely, která disponují řídítky.

Bezpečnost při práci na zahradě je na prvním místě

Ať už budete při práci v zahradě ovládat nůžky na plot nebo křovinořez, myslete vždy v první řadě hlavně na své zdraví a vždy noste ochranné brýle. I pokud je venku slunečno a máte na očích nasazené brýle proti slunci, vyměňte je při práci za brýle k tomu určené. Vaše oči totiž ochrání lépe. Budete-li pracovat s přístrojem, který je při provozu hlučný, nasaďte si rovněž ochranná sluchátka. Vyhnete se tak nepříjemnému hučení v uších, ke kterému by jinak s největší pravděpodobností došlo.

Jaro je konečně ve vzduchu a je nejvyšší čas pořídit si nové zahradnické vybavení a pustit se do práce na zahradě. Pamatujte na to, že při manipulaci s nůžkami na plot a křovinořezy musíte být vždy opatrní a poctivě nosit ochranné pomůcky.

Zdroj obrázku 1: adriaticfoto / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Miljan Zivkovic / Shutterstock.com

Autor: Komerční sdělení