fbpx

Zahradní lehátko: oprava, údržba a vylepšováky0

Lenošte na zahradě nebo balkoně stylově! Vaše staré zahradní lehátko není nutné vyhazovat. S největší pravděpodobností může ještě sloužit. Někdy stačí jen vyměnit potah.

Možná jste si lehátko koupili nedávno, ale přišli jste na to, že se potah trhá. Jak by ne; za dlouhá léta materiál může po dlouhém pobytu na slunci a střídavě na dešti trouchnivět, trhat se a rozpadat. To vás ale nesmí odradit od příjemných chvil u bazénu nebo v sadu. Opravte si lehátko na sezónu tuto a i sezóny budoucí, které budou možná ještě slunečnější.

Před potažením vyčistěte rám

Dřevěný rám není od věci před potažením vyčistit. Kdy jindy se k tomu dostanete?

Z rámu očistěte prach, lehce jej obrušte smirkovým papírem. Pořiďte čistič dřeva, který očistí materiál od plísně i skvrn. Silnější znečištění můžete odstranit proudem vody. Poté musí dřevo pořádně vyschnout. Nakonec dřevo naolejujte. Můžete použít olej na terasu nebo teakový olej pro oživení dřevěného nábytku. Nepoužívejte agresivní čističe, třeba rozpouštědla.

Ratan a kov stačí otřít vlhkým hadříkem s trochou mýdla nebo saponátu. Spoje nábytku dotáhněte a promažte, aby nevrzaly. Nakonec nezapomínejte mimo sezonu nábytek skladovat v nepromokavém obalu, v suchém a větraném prostoru.

Jaký použít materiál

K výrobě lehátka můžete použít jakoukoli pevnou látku s vysokou nosností. Ideální je k tomuto účelu použít látku, které se říká lehátkovina. Je pevná, dobře se udržuje a nese dospělého člověka.

Lehátkovina je vyráběná ze stoprocentního akrylu. Šířka metráže bývá 45 cm, které odpovídají šíři lehátka. Až budete vyrábět potah, popřemýšlejte, jestli necháte potah na lehátku pevně, nebo si vyrobíte snímatelný potah se suchými zipy. Lehátkovina je pratelná na 40 °C a žehlí se na nižší teploty. Nesmí však přijít do sušičky, po ušití látky je nejlepší lehátkovinu sušit rovnou na lehátku, popřípadě na šňůře, volně rozloženou, protože akryl by se měl sušit odkapáváním.

Lehátkovinu je možné použít i na jiné výrobky tohoto typu, například na výrobu houpací sítě nebo potažení rybářské stoličky. Pokud neseženete lehátkovinu, alternativně jdou použít jiné látky v metráži, s vysokou nosností a gramáží. Poslouží třeba potahová látka.

Postup krok za krokem

  1. Odstraňte starý potah a kostru očistěte. Dřevěnou kostru můžete obrousit a naimpregnovat.
  2. Oba konce látky nejprve ke kostře přilepte a poté přitlučte čalounickými hřebíky. Připevnění by mělo být na rubu, takřka neviditelné. Začněte horním koncem.
  3. Poté co připevníte látku k hornímu konci, obmotáme jej ještě jednou, aby se spoje skryly. Pak je natáhněte k sedáku a stejně přitlučte látku dolů, ale látku na konci zahněte, aby byl spoj pevnější.

Jak vyrobit snímatelný potah

Je možné ušít lehátkové sedátko tak, aby bylo možné jej sejmout a vyprat. Odpovídající délku potřebné látky změřte podle starého potahu a přidejte asi 40 cm, které budou sloužit k přišití suchého zipu. Suchý zip o šíři 10 cm zvýší nosnost na 100 kg.

  1. Nastřiženou látku zkuste přímo na kostře a změřte, kde bude nutné umístit zipy, aby mělo lehátko žádaný tvar.
  2. Pruhy suchého zipu našijte vedle sebe v rozmezí, které odpovídá tloušťce kostry.

Polštářek na lehátko

Lehátko můžete obohatit zajímavým polštářkem ve stejné látce. Potřebujete látku, molitan nebo PUL kuličky a stuhu. Polštářek ušijte v šířce 45 a výšce 30 cm. Polštářek jednoduše ušijete tak, že ušijete pytlíček, který vyplníte kuličkami a pak zašijete ručně čtvrtou stranu. Stuhu na přichycení k horní laťce lehátka můžete před sešitím vsunout mezi lícové strany pytlíčku, pak zůstanou pevně připojené k polštářku. Teď již zase můžete nerušeně relaxovat nejen na zahradě.

Autor: Komerční sdělení