fbpx

Zahradní krb – jak vybrat ten správný?0

Při vyslovení slova „zahrada“ si mnozí z nás představí příjemné letní posezení s přáteli při grilování. Stavíme proto různá posezení, pergoly a k tomu nepochybně patří zahradní krby, grily, udírny a ohniště jak pro pohodu, tak i pro přípravu různých specialit. Jak se nespálit při jejich výběru? + JAK SPRÁVNĚ GRILOVAT?

Zahradní krb je vhodným doplňkem každé zahrady a nezbytnou nutností každé dokonalé párty. Zahradní krb není, na rozdíl od plechových či litinových grilů, pouze zařízením na přípravu pokrmů, ale také efektním detailem a centrálním prvkem každého zahradního posezení. Díky rostoucí poptávce je dnes na trhu pestrá nabídka produktů vhodných pro grilování od jednoduchých plechových či litinových grilovacích ohnišť a kotlíků za pár tisíc korun, až po zajímavé sestavy za několik desítek tisíc.

„Nezapomeňte, že správný krb by měl stát v závětří a nejlépe tak, aby nerušil okolí pachem či kouřem.“

Podle čeho zahradní krb vybírat?

Při výběru zahradního krbu dbejte na:

 • kvalitu použitých materiálů, protože ve venkovním prostředí je krb velmi namáhán povětrnostními vlivy a při grilování musí vydržet dlouhodobě vysoké teploty,
 • kvalitní podstavec krbu, který by měl být těžký, aby zajišťoval stabilitu zahradního krbu,
 • výšku umístění ohniště a pracovního prostoru. Správná výška vám zajistí pohodlí při grilování – nemusíte být při grilování ohnutí,
 • a vyjímatelný popelník, který zajistí snadnou údržbu.

Kam postavit zahradní krb?

Správně by každý zahradní krb měl stát v závětří na zpevněné nebo přímo dlážděné ploše. Podkladní plocha krbu musí být vodorovná s dostatečně únosnou a zpevněnou plochou. Pod krby bez základové desky je dostatečná např. dlažba, krby se základovou deskou je možno sestavit i na zhutněné a srovnané (vodorovné) stěrkopískové podloží. Zahradní krby jsou určené pro volná prostranství, nikoliv pro uzavřené nebo zastřešené prostory. Je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost od budov, hořlavých materiálů, dřevin a porostů. Krb není určen pro zaústění do komínů. Při umisťování krbu je vhodné vzít také v úvahu případné obtěžování okolí kouřem při používání krbu.

Zahradní krby - příklady  Zahradní krb

Mohu si krb postavit sám?

Zahradní krby jsou obvykle dodávány v rozloženém stavu na paletě s návodem na montáž. Jedná se o jednoduché stavebnice a většinu krbů lze sestavit dle přiloženého návodu na montáž ve dvou lidech do cca 30 min bez zvláštních nároků na nářadí a materiál. Krb se sestavuje „nasucho“, tedy bez spojovacích materiálů.

Jaké palivo je vhodné použít?

V zahradních krbech můžeme spalovat pouze dřevo a dřevěné uhlí. Optimálním palivem pro zahradní krby je čisté suché dřevo bez příměsi pryskyřice, které netvoří dým a příjemně voní. Na opékání a grilování se v současnosti samozřejmě nejvíce využívá dřevěné uhlí.

Krb do zahrady - grilování

K zapálení dřevěného uhlí nepoužívejte nikdy benzín, líh apod., ale pouze schválené podpalovače. Krb nepřetápějte a používejte ke grilování na dřevěném uhlí, případně na drobných kusech dřeva (plameny otevřeného ohně by neměly přesáhnout hranici horní polohy roštu). Oheň nikdy nezalévejte vodou.

POSTUP PŘI ZAPÁLENÍ OHNĚ

 1. Na desku krbu rovnoměrně rozprostřete vrstvu dřevěného uhlí, poté ji shrňte na hromadu uprostřed. Zapalte dřevěné uhlí pomocí podpalovacích kostek nebo pomocí jiného bezpečného a vyzkoušeného podpalovače.
  Pozn.: K roztápění kromě dřevěného uhlí lze použít i drobné kousky dřeva, plameny by však neměly přesahovat horní polohu gril. roštu nebo krátkodobě spodní okraj střechy. Při nedodržení této zásady může dojít k přetopení krbu, které se projeví např. popraskáním jednotlivých betonových dílů, barevnými změnami povrchu apod.
 2. Když je dřevěné uhlí pokryté tenkou vrstvou šedého popela (po 25 – 30 min), rozprostřete jej opět rovnoměrně po desce.
 3. Vložte grilovací rošt jemně potřený olejem nad rozehřáté uhlí a nechte jej cca 10 min zahřát.
 4. Můžete grilovat.

Na co si dávat pozor?

Jednotlivé díly krbu jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a proti žáru. Je nutné však respektovat následující zásady:

 • při prvním použití nebo po dešti zatápějte ve vašem krbu pomalu, tak, aby došlo k jeho vysušení a při příliš rychlém odpařování vlhkosti nevznikly trhliny. Pokud přesto trhlinka vznikne, nemá žádný vliv na bezpečnost a funkci krbu, neboť všechny betonové díly jsou vyztuženy ocelí. Malé vlasové trhlinky jsou sotva zřetelné a bezvýznamné,
 • krb je určen ke grilování na dřevěném uhlí, případně k použití drobných kusů dřeva,
 • dbejte na to, aby nebyl krb zbytečně přetápěn,
 • nikdy krb nepoužívejte v uzavřeném nebo zastřešeném prostoru,
 • pro zapálení dřevěného uhlí nepoužívejte nikdy benzín, líh, apod.,
 • používejte pouze schválené podpalovače,
 • při provozu se nedotýkejte kovových částí krbu,
 • rozpálené uhlí nezalévejte vodou.

Jaká střecha je nejvhodnější?

Dnešní sestavy zahradních krbů nabízejí několik typů střech. Je nutné posoudit, jaký materiál střechy se do vašeho interiéru hodí nejvíce.  U mědi je nutno počítat s postupnou patinou a také s nepatrným odkapem „měděnky“ na betonové díly. Nerezové střechy mají stejně jako měděné téměř nekonečnou životnost, ale na rozdíl od měděných zůstává jejich barva při minimální údržbě téměř neměnná. K přednostem ocelových střech patří příznivá cena, barevná povrchová úprava, žáruvzdornost (do 400 °C) a vysoká pevnost. Barevný povrch je možné po čase obnovit.

Jaké doplňky bych měl ke krbu pořídit?

Standardní výbavou všech typů je grilovací rošt s nerezovou povrchovou úpravou. Nadstandardní doplňky je možno vybrat z široké nabídky zvláštního příslušenství. Praktickým doplňkem je grilovací jehla , odkládací stolek, ochranný vak na krby či motorek pro otáčení. Zajímavou možností některých typů krbů je možnost použití douzovací střechy, která umožňuje využít i tepla v komínové části k douzování, ohřívání apod. Tuto stříšku není možné použít na uzení v pravém slova smyslu.

Zahradní krb - příslušenství Zahradní krb - příslušenství Zahradní krb - příslušenství

Autorem článku je Pavla Rumpelová, Produkt manažer kamen a krbů, ENBRA TOP, s.r.o., rumpleova@enbra.cz.

Autor: Komerční sdělení