fbpx

Zahrada v lednu – co můžeme dělat a na co se připravit0

I když nám zahradu pokrývá sníh, můžeme se pomalu připravovat na novou sezónu. Projděte si s námi úkony, kterým se zahrádkáři mohou právě teď věnovat.

Zdroj: Pixabay

Zkontrolujte uskladněné zásoby

V průběhu ledna se alespoň jednou týdně podívejte na stav uložené zeleniny (brambory, cibuli) i ovoce. Projděte jednotlivé kusy a jakmile na některém z nich uvidíte skládkovou chorobu, odstraňte ho.

Pamatujte, že:

Reklama

  • Ovoce by mělo být uskladňováno nejlépe v jedné vrstvě a stopkou dolů, kde je plod nejpevnější.
  • Sklep nebo jiný úložný prostor je potřeba pravidelně větrat, zvláště v období, kdy nemrzne.
  • Je potřeba kontrolovat i uskladněné cibule a hlízky okrasných květin. Stejně jako přezimovávané rostliny (pelargónie, durmany, fuchsie apod.).
Zdroj: Pixabay

Osiva

Proveďte také revizi svých osiv a u těch starších udělejte zkoušku jejich klíčivosti. Zároveň si můžete nastínit plán výsadby a dokoupit chybějící semínka. Vše si rozvrhněte tak, abyste svůj pozemek využili co nejlépe. Při plánování se zaměřte na střídání rostlin podle tratí (nároků na živiny). Nezapomeňte také zkontrolovat přípravky na ochranu rostlin a hnojiva.

Rychlení zeleniny

Nemáte skleník? Nevadí. Pěstovat se dá i na okenním parapetu a získat tak v zimě nějaké ty vitamíny. K rychlení se hodí například pažitka, řeřicha, naťová petržel a čekankové puky. A nezapomínejte, že v zimě se daří i bylinkám. Truhlíky pak můžeme použít i k výsevu rané zeleniny (květáku, celeru i salátu).

Zdroj: Pixabay

Nářadí a zahradní technika

Jestli jste údržbu zahradního náčiní neprovedli na podzim, právě teď je ten správný čas. Rýče, hrábě a motyky očistěte a uskladněte do sucha. Případné zrezivělé části vyčistěte ocelovým kartáčem, smirkem nebo odstraňovačem rzi. Ošetřené části na závět přetřete hadříkem namočeným v oleji. Nezapomeňte si také nabrousit zahradní nůžky a nože.

Kontrola zahrady

Na zahradě zkontrolujte její oplocení, aby se vám do ní v průběhu roku nedostala volně žijící zvěř, která by mohla způsobit škody (okus stromků, poškození přezimující zeleniny apod.).

Pokud máte zahradu pod sněhovou nadílkou, ulevte od sněhu větvím, aby se nepolámaly a případně stáhněte jutou túje a jalovce. Zabráníte tak jejich deformaci.

Zdroj: Pixabay

V případě, že sněhu je málo, ale mrzne, podívejte se také, jestli některé z vašich rostlin nepotřebuji přikrývku z chvojí. Je dobré se zaměřit především na skalničky, beztrnné ostružníky a choulostivé rostliny.

A jestli máte na zahradě ptačí krmítko, zkontrolujte, v jakém je stavu – zda nepotřebuje vyčistit či doplnit potravu. U ptačích budek se pak odstraňte stará hnízda vyčistěte je.

Autor: Bára Kocmánková