fbpx

Leden na zahradě0

Každý správný zahrádkář se už na začátku roku těší na to, až vypukne další sezóna. Co je ale možné dělat na zahradě už v lednu? Pojďte se na to podívat.

Zdroj: Pixabay

Kontrola zásob ve sklepě a spíži

V průběhu ledna se alespoň jednou týdně podívejte na stav uložené zeleniny (brambor, mrkve, petržele, cibule atp.) i ovoce. Prohlédněte jednotlivé kusy a jakmile na některém z nich uvidíte skládkovou chorobu, odstraňte ho.

Pamatujte, že:

Reklama

  • Ovoce by mělo být uskladňováno nejlépe v jedné vrstvě a stopkou dolů, kde je plod nejpevnější.
  • Sklep nebo jiný úložný prostor je potřeba pravidelně větrat, zvláště v období, kdy nemrzne.
  • Je potřeba kontrolovat i uskladněné cibule a hlízky okrasných květin. Stejně jako přezimovávané rostliny (pelargónie, durmany, fuchsie apod.).
Zdroj: Pixabay

Kontrola osiv

Proveďte také revizi svých osiv a u těch starších udělejte zkoušku jejich klíčivosti. Zároveň si můžete nastínit plán výsadby a dokoupit chybějící semínka. Vše si rozvrhněte tak, abyste svůj pozemek využili co nejlépe. Při plánování se zaměřte na střídání rostlin podle tratí (nároků na živiny). Nezapomeňte také zkontrolovat přípravky na ochranu rostlin a hnojiva.

Plánování výsadby

V lednu je ideální čas na plánování pro nadcházející zahradní sezónu. Zvažte, jaké rostliny byste chtěli letos vysázet, případně přemýšlejte o úpravách designu zahrady. Vytvořte seznam rostlin, které byste mohli chtít zakoupit, a rovněž zkoumejte nové odrůdy nebo druhy, které by mohly obohatit vaši zahradu.

Všechna semena, cibule a další materiály můžete už rovnou začít nakupovat. Ať už v zahrádkářském obchodě, nebo u online prodejců.

Rychlení zeleniny

Nemáte skleník? Nevadí. Pěstovat se dá i na okenním parapetu a získat tak v zimě nějaké ty vitamíny. K rychlení se hodí například pažitka, řeřicha, naťová petržel a čekankové puky. A nezapomínejte, že v zimě se daří i bylinkám. Truhlíky pak můžeme použít i k výsevu rané zeleniny (květáku, celeru i salátu).

Zdroj: Pixabay

Údržba nářadí a zahradní techniky

Jestli jste údržbu zahradního náčiní neprovedli na podzim, právě teď je ten správný čas. Rýče, hrábě a motyky očistěte a uskladněte do sucha. Případné zrezivělé části vyčistěte ocelovým kartáčem, smirkem nebo odstraňovačem rzi. Ošetřené části na závět přetřete hadříkem namočeným v oleji. Nezapomeňte si také nabrousit zahradní nůžky a nože.

Více užitečných informací najdete v našich článcích:

Kontrola zahrady

Na zahradě zkontrolujte její oplocení, aby se vám do ní v průběhu roku nedostala volně žijící zvěř, která by mohla způsobit škody (okus stromků, poškození přezimující zeleniny apod.).

Pokud máte zahradu pod sněhovou nadílkou, ulevte od sněhu větvím, aby se nepolámaly a případně stáhněte jutou túje a jalovce. Zabráníte tak jejich deformaci.

Zdroj: Pixabay

V případě, že sněhu je málo, ale mrzne, podívejte se také, jestli některé z vašich rostlin nepotřebuji přikrývku z chvojí. Je dobré se zaměřit především na skalničky, beztrnné ostružníky a choulostivé rostliny.

A jestli máte na zahradě ptačí krmítko, zkontrolujte, v jakém je stavu – zda nepotřebuje vyčistit či doplnit potravu. U ptačích budek se pak odstraňte stará hnízda vyčistěte je.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.