Stejně jako v lednu i v únoru máme na zahradě ještě sníh. Zdánlivě to opět vypadá, že zahrádkáři mají ještě sedět doma s rukama v klíně, ale opak je pravdou. Čas přípravy na sezónu stále běží a je hned několik prací, do kterých se můžeme pustit.

Předpěstování, naklíčení, vysazení otužilců
V únoru je ideální doba na předpěstování semínek v miskách pro naše sazeničky (například salát, celer, rané papriky, brokolice nebo lilek). Umístit je můžete do skleníku, zimní zahrady nebo i na parapety. Misky i květináčky musejí být opatřeny odtokovým otvorem.
Aby to semínkům šlo o něco lépe, můžete je před zasazením namočit. Délku umístění do vody pak odvíjejte od velikostí semínek a síly jejich slupky. Těm malým bude stačit jen pár hodin, velká semínka zvládnou třeba i den či dva. Semínka namáčejte do vody o pokojové teplotě a po vyjmutí je před zasazením usušte například na papírové utěrce.
ReklamaCo se týče naklíčení, můžete ho provést u raných brambor (na světlém místě o pokojové teplotě). Hezky si je tak předpřipravíte pro březnové sázení.
Na konci února můžete do skleníku, fóliovníku nebo pařeniště vysadit ředkvičky, mrkev či petržel.

Revize zahrady
V únoru můžete pokračovat v pracích, které jste nestihli v lednu, a ještě k nim navrch přidat nějaké další:
- Prořezávejte stromy a tvarujte jejich korunu (jabloně, hrušně), dále prořezávejte rybíz, okrasné keře, živý plot i vinnou révu. Do prořezávání se ale pouštějte jen, pokud teplota není nižší než 5 °C. Pokud se chcete pustit do roubování stromů, vhodný čas je na konci února. Můžete si také připravit jámy na stromky nové. V sadu je dobré vyhrabat starou trávu a odstranit případně poslední spadaná jablka.
- Zkontrolujte dvouletky zakryté chvojím nebo netkankou. Na konci února je už můžete nechat bez ochrany.
- Nakypřete a uhrabejte záhony. Podle počasí, ideálně na konci měsíce, až pominou mrazy. Nechejte půdu asi dva týdny slehnout a pak ji přikryjte černou fólií, aby se prohřála, a to na záhonech, kde plánujete výsadbu nejdříve.
- Pohnojte trávník. Jestli se chystáte založit nový, nastává čas se na to připravit.
- Úklid a zase úklid. Odstraňte staré listí, polámané větve a další nepořádek, který na zahradě jen překáží.

Přilákejte pomocníky
Do korun svých ovocných stromů umístěte ptačí budky a zkuste tak nalákat užitečné sýkorky a pěnkavy, které vám mohou pomoci s likvidací housenek a dalších škůdců. Vstup do budky by měl mít průměr alespoň 35 mm a směřovat na jih či východ. Vnitřek budky nechejte neopracovaný – bez hoblování a lakování –, vnější část pak můžete impregnovat například fermeží. A aby ptáci v budce opravdu zahnízdili, je třeba ji ke stromu pevně přivázat.
Přípravy na jaro
Kromě přípravy sadbového plánu, který jsme zmiňovali v našem předchozím článku, můžete začít hledat inspiraci pro jarní dekorace, kterými vyzdobíte svou zahradu i byt či dům. Budete-li chtít poradit, stačí nás sledovat, protože na tohle téma připravujeme článek plný skvělých nápadů.