fbpx

Zahrada v prosinci0

I když teď už máme plnou hlavu adventu a blížících se Vánoc, najde se i tak pár úkonů, které bychom na zahradě mohli zvládnout. O jaké jde? To se dozvíte v našem článku.

Zdroj: Pixabay

Ovocná zahrada

V případě, že jsme se ještě nedočkali sněhové nadílky, zkontrolujte, a v případě potřeby doplňte slámu, chvojí, listí a další typy izolace, které stromy ochrání před promrznutím. Zaměřte se také na zabezpečení stromů před okusem zvěří.

U stromů zkontrolujte stav kmenů a silných větví odstraňte z nich mech a lišejníky. Pokud jste to ještě nestihli, postarejte se o jejich nabílení. Jak na to se dozvíte v článku:

Reklama

U jádrovin a peckovin můžete nařezat rouby pro jarní roubování.

Zbavte stromy posledních zapomenutých plodů, aby v nich nemohli přezimovat škůdci.

Okrasná zahrada

Stejně jako u stromů, také v okrasné zahradě, v případě absence sněhu, dbejte na odpovídající ochranu rostlin před mrazem.

Stále zeleným dřevinám a keřům dopřejte za příznivého počasí zálivku, aby netrpěly suchem (např. rododendrony, azalky atd.).

Pokud ještě nemrzne, zvládnete ještě vyjmout bylinky do květináčů a dát je na teplé světlé místo pro jejich rychlení.

Stejně tak se ještě na poslední chvíli můžete postarat o shrabání listí nebo provzdušnění trávníku.

Při obhlídce zahrady zkontrolujte nejen na keřích, ale i křehkých jehličnanech stav jejich větviček, a pokud najdete nějakou polámanou, odstraňte ji, než napadne sníh.

Zdroj: Pixabay

U štíhlých dřevin (např. jalovce, túje apod.) stáhněte v horní části lehce jejich koruny provázkem nebo jutou, aby sníh nezpůsobil deformaci jejich koruny.

Okrasnou zahradu můžete kromě světýlek nazdobit také vánočními květináči a nádobami s větvičkami jmelí, jehličnanů nebo cesmíny. Dávku inspirace pro vánoční a zimní dekoraci pro vás máme i v článcích:

Zeleninová zahrada

Sklízejte postupně zimní zelí, špenát, kapustu pórek i kadeřavou petrželku. Pokud hrozí mrazy, přikryjte je například netkanou textilií.

Jestli ještě půda nezamrzla, pusťte se do výsadby česneku:

Stejně tak dokončete rytí a hnojení záhonů.

Zdroj: Pixabay

Život v zimní zahradě

Nastává čas, kdy v zimních dnech ožívají venkovní krmítka pro sýkorky i další ptactvo. Dávejte jim pouze vhodnou potravu, která jim neuškodí! Jak se starat o krmítko, co do něj patří, i jak v zimě správně přikrmovat zvěř se dozvíte v těchto našich článcích:

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.