fbpx

Začátek topné sezóny se blíží. Jaké tři úkoly stihnout ještě před zimou?0

Zima už nám klepe na dveře a v našich domácnostech teplota klesá. Teplárny spouští svůj provoz prvním zářijovým dnem, respektive tehdy, když klesne teplota vzduchu venku pod 13 °C, v rodinných domech si ale každý zahajuje topnou sezónu po svém. Kdy ji tedy zahájit a jak se na ni připravit?

Pokud ještě jedete v letním módu a díky dobrému zateplení nemusíte topit, je nejvyšší čas ujistit se, že jste na topnou sezónu dobře připraveni. Jen tak totiž na jaře příštího roku nezapláčete nad výdělkem, přesněji tedy nad vyúčtováním za plyn. Plyn stejně jako elektřina totiž tvoří značnou část výdajů domácnosti, na rozdíl od jiných fixních nákladů ale lze mít energii pod kontrolou a s trochou pomoci na ni ušetřit.

Jak se připravit na topnou sezónu?

Cena za plyn letos klesá, proto by vám celkové náklady za zimu 2020/2021 mohly vykouzlit úsměv na rtech, pokud si ale radost z úspor chcete pojistit, je vhodné si ještě před začátkem topné sezóny odškrtnout pár úkolů.

Úkol č. 1 – Pozvěte si domů kominíka.

Ze všeho nejdříve se ujistěte, že máte vše v pořádku. Revize plynového kotle je doporučována jednou za dva roky, pokud u vás tak vloni nebyl servisní technik, je nejvyšší čas ho pozvat. Vaši pozornost si také zaslouží spalinové cesty, ty svěřte ke kontrole zkušenému kominíkovi, který vám sepíše protokol sloužící pro případ pojistné události.

Úkol č. 2 – Ujistěte se, že máte nejlevnější plyn na trhu.

Cena plynu se vyvíjí, pokud tak máte podepsanou už několik let starou smlouvu, vyplatí se ověřit, že teplo domova zbytečně nepřeplácíte. Vezměte své poslední vyúčtování, podívejte se na konkurenci a zkuste porovnat ceny plynu. Pokud zjistíte, že máte drahý plyn, vyjednejte si u své energetické společnosti lepší cenu za loajalitu a dlouholetost, pakliže vám dodavatel plyn nezlevní, jděte o dům dál.

Úkol č. 3 – Projděte dům do všech koutů.

Jen zkontrolovaný kotel a levný plyn nemusí být zárukou nízkých nákladů. Zapotřebí je projít dům a zkontrolovat vše, co by vám mohlo náklady zvyšovat. Především se zaměřte na radiátory, ty je potřeba odvzdušnit, vyčistit od prachu a ujistit se, že netečou, navíc pamatujte na to, že radiátory by neměly být ničím zastavěné a neměly by sloužit jako sušák. Kromě radiátorů pak zaostřete také na těsnost oken a dveří, bude-li to potřeba, pouvažujte do příštího roku o jejich výměně.

Náklady za plyn v řadě domácností každoročně rostou, nenecháte-li však nic náhodě, můžete se přidat k těm šťastnějším, kteří letos za vytápění ušetří, a rozhodně to nemusí být díky tomu, že začnete topit až v prosinci. Start topné sezóny je na posouzení a zvyklostech každého. Pokud tak chcete ušetřit, stačí začátek topné sezóny nepodcenit a dobře se na něj připravit.

Autor: Komerční sdělení