fbpx

Z pytle od mouky designové tašky nebo obálky? Proč ne!0

Biopekárna Zemanka spojila síly s agenturou NAVZDORY a společně pak vytvořili unikátní řadu designových up-cyclingových výrobků. Cílem tohoto projektu je poukázat na hodnotu materiálů, které se mohou zdát nepotřebné, ale přitom z nich mohou vzniknou nové funkční produkty.

Zdroj foto: Biopekárna Zemanka

„V Biopekárně Zemanka dlouhodobě usilujeme o minimalizaci dopadů naší činnosti na životní prostředí. Od našeho založení pečeme výhradně z biosurovin a podporujeme výhradně ekologické zemědělce, každoročně rozšiřujeme nabídku bezobalového sortimentu. Proto, když nás Jakub Mastík z NAVZDORY oslovil s myšlenkou společného projektu, dávalo mi to perfektní smysl,” říká o novém projektu Jan Zeman, majitel a jednatel Biopekárny Zemanka.

V Biopekárně Zemanka se každý měsíc spotřebuje až 300 pytlů mouky, které se dřív stávaly odpadem, který skončil na skládce. Cílem této společnosti je ovšem využít každou možnost pro minimalizaci vyprodukovaného odpadu a uplatnit ve svém provozu cirkulární ekonomiky. Proto pekárna přistoupila na výzvu najít pro obyčejné pytle další smysluplné využití. Právě s tím jim pomohla agentura NAVZDORY.

Zdroj foto: Biopekárna Zemanka

„Jsme skupina nadšenců do up-cyclingu, která svou kreativitou vzdoruje neefektivnímu nakládání s odpady. Rádi z použitých materiálů vytváříme něco nového, co najde své další využití. Pytle na mouku jsou vyrobeny z relativně pevného papíru, na který jsme aplikovali tenkou vrstvu lepidla pro delší životnost výrobku. Vybírali jsme takové lepidlo i barviva, která jsou vhodná pro styk s potravinami a nejsou nijak zdravotně závadná. Materiál se tak stal dostatečně odolným a hodí se na výrobu různých produktů,” komentuje spolurealizátor projektu Jakub Mastík, zakladatel agentury NAVZDORY.

Reklama

Zdroj foto: Biopekárna Zemanka

Finální podobu designových produktů navrhla právě tato agentura. Jejich výroba probíhá v ostravských chráněných dílnách. Díky tomu v rámci této spolupráce vznikají výrobky, které mají nejen udržitelný, ale i sociální přesah. Každý jeden výrobek je originál a produkt poctivé ruční práce. Zástupci Biopekárny Zemanka také jednají s dalšími partnery o využití pro své účely i o další distribuci.

Na e-shopu biopekárny pak aktuálně najdete například obálku s knoflíky, odolné pytle na hračky, které pomohou udělat pořádek v každém dětském pokojíčku i praktickou tašku s popruhem.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.