Chtěli žít ve spojení s přírodou, a tak se rozhodli pro radikální změnu – přestěhovat se na Nový Zéland. Přečtěte si příběh mladé anglické rodiny, která žije v jurtě.
Bydleli v pohodlném 3pokojovém bytě v Londýně. Svůj život i zaměstnání ve velkoměstě měli rádi, když se jim ale narodila druhá dcera, uvědomili si, že od života chtějí něco jiného. Pár s malými dětmi opustil svoje zaměstnání, prodal byt a přestěhoval se na druhou stranu planety. Jak se jim žije v jurtě na Novém Zélandu?

Už samotné stěhování věcí byla velká výzva. Lucy popisuje, jak to probíhalo: „V Londýně jsme měli opravdu hodně věcí a bylo těžké se rozhodnout, které si vezmeme s sebou. Proto jsme se rozhodli vzít jen to nejcennější a zbytek jsme prodali. Uspořádali jsme prodejní den, kdy do našeho domu přišly stovky lidí a naše věci si odnesli. Zbytek jsme si nechali poslat přepravním kontejnerem.“
ReklamaJak začala jejich dobrodružná cesta? „Na Novém Zélandu jsme neměli práci, nevěděli jsme, kde budeme žít a neměli tušení, jak bude vypadat náš život. Máme ale rádi dobrodružství a věřili jsme, že vše dobře dopadne. První týden jsme koupili velký autobus, objeli Severní ostrov a hledali město, kde bychom se mohli usadit“, popisuje odvážná matka dvou dětí. Svůj domov našli už po 10 dnech. Postavili si jurtu o průměru 5 metrů, ve které žili 18 měsíců. Poté se rozhodli postavit větší jurtu o velikosti 15 m2, kterou si objednali z Ameriky. Původní menší obydlí si ponechali a pronajímají jej přes Airbnb. Nová jurta je nejen větší, ale také pevnější, má dvojitá okna a sítě proti komárům.

Lucy uznává, že takové bydlení není pro všechny, ale její rodina se v jurtě cítí skvěle: „Bydlet v kulatém prostoru je tak uklidňující, milujeme to. Líbí se nám, že jsme díky tenkým stěnám ve spojení se zahradou a okolím. Jurty jsou prostě krásné. A finančně dostupné.“

Pojďte na prohlídku

V kuchyni vaří na plynu, ale to chtějí brzy změnit. „Raději bychom vařili na jiném zdroji energie, který je obnovitelný. V zimě vaříme na ohni, to máme opravdu rádi, v létě používáme klasický sporák. Vodu získáváme z vlastního pramene, to je dost praktické. Zahříváme ji ohněm.“

V ložnici si postavili mezipatro, ale pod tenkým stropem se cítili nechránění. Navíc byli stropu příliš blízko a naráželi do něj hlavou. Také je budilo počasí, které na Novém Zélandu umí být velmi hlučné. Proto místo dalšího patra udělali raději malý pokoj.

Obývák je místo, kde rodina tráví nejvíce času. Mají tam spoustu sedaček, protože k nim často chodí návštěvy. Bydlení v jurtě znamená bydlet na jednom velkém otevřeném prostoru. To s sebou nese určité výzvy. „Tou největší výzvou je, když máte na návštěvě více rodin, chcete si povídat a děti jsou hlučné. Ale jinak se tu žije skvěle a všechno ostatní na jurtě milujeme – hlavně ten velký kulatý prostor. Mám ráda, když jdu ven pro zeleninu a můžu se u toho bavit se svými dětmi, které si hrají doma. Líbí se mi, že život všech členů rodiny je propojený a jsme spolu po celý den. Uvědomuju si, že některé lidi by to otravovalo, ale já to mám opravdu ráda.“
Z čeho rodina žije?
Když opustili Londýn, Lucy se začala sousředit na kariéru spisovatele volnonožce. Už několik let píše ebooky, natáčí videa na Youtube a píše články pro různé magazíny. Stačí jí připojení na internet. Další příjem má rodina z pronájmu první jurty přes Airbnb. Manžel od Lucy se věnuje farmaření. Do budoucna plánují farmařit ještě více a prodávat zeleninu do restaurací. Rodičovské role mají rozdělené přesně napůl, každý pracuje 3 dny v týdnu a zbytek času se věnují rodině.

„Náš typický den začíná velmi pomale, nedáváme děti do škol, takže se vyhýbáme rannímu spěchu, což považuji za největší bonus. Vstáváme mezi 8:00 a 8:30, dáme si čaj, snídani, holčičky mají 30 minut na internet a pak se rozhodneme, co budeme dělat. Každý den vypadá jinak, podporujeme své děti v čemkoli, co chtějí ten den dělat. Je mi jasné, že naše děti v budoucnu nebudou chtít spát s námi v jedné posteli a možná ani v domě. Dokážu si představit, že jim postavíme vlastní domečky třeba ve stromech, kde budou mít soukromí,“ dodává Lucy.

Bydlení v jurtě samozřejmě obnáší také stinné stránky a rodina přiznává, že v určitých ohledech je těžké se o sebe postarat. „Pokud uvažujete o tom, že byste žili v jurtě, nejprve si to na pár měsíců vyzkoušejte. Mějte oči otevřené a hledejte příležitosti, jak si vyzkoušet žít třeba jen z energie ze solárních panelů. Až pochopíte i stinné stránky, rozhodování bude snadnější,“ radí Lucy.
Více o životě rodiny se můžete dozvědět na blogu lulastic.co.uk.
