fbpx

Wikia Green – Wikipedie o životním prostředí0

Hledáte informace o oblasti ekologie a životního prostředí? O oblasti, která se v centru zájmu společnosti stále proměňuje s novými vynálezy a průzkumy? Noviny a knihy rychle zastarávají, a proto vznikl projekt Wikia Green od autora původní Wikipedie, který se chce stát vaším zeleným průvodcem do světa informací. Jaký je dnes?

Wikia Green - logo Jak jednou kronikáři nazvou počátek našeho století? Dost možná érou „wiki“ encyklopedií a společného sdílení informací. Řady známých projektů (ať již seriózních nebo recesistických) rozšířila nově i iniciativa Wikia Green, kterou má na svědomí zakladatel originální Wikipedie. Jak napovídá už název, ústředním tématem serveru jsou ekologie, životní prostředí a obecně „zelené“ věci.

„Wikia Green je zatím na začátku. Může se pyšnit pouze 685 odkazy, což je v porovnání s konkurencí málo.“

Reklama

Zajímavý projekt se od března letošního roku skrývá na stránkách green.wikia.com. Na svědomí jej má firma zakladatele dnes již legendární Wikipedie Jimmyho Walese. Motivace je i v tomto případě stejná – vytvořit médium, které je určeno flexibilně a dynamicky se rozvíjející internetové komunitě „wiki“ čtenářů, jež ji sami rozvíjí a posouvají dál. V čem se však odlišuje travnatě zabarvená open-source encyklopedie od své starší sestřičky? Zatímco klasická wikipedia se stará o všechno, servery Wikia působí v úžeji a logičtěji ohraničené oblasti. Výhody jsou nasnadě – větší přehlednost, možnost přizpůsobit podobu a strukturu stránek oboru a s přibývajícím počtem čtenářů i šanci řešit vysoce odborná témata.

Málo „enviro“ témat na Wikipedii? Přepněte na Wikia Green

Posláním serveru Wikia Green (v rodině Wikia najdete i specializované portály o sportu, zábavě nebo knihách) je informovat uživatele stránek o všem zajímavém z oblasti životního prostředí a takzvaného trvale udržitelného rozvoje. V ideálním případě by si čtenář, který vyhledává článek například o známém herci na „klasické“ Wikipedii, mohl dočíst o jeho životních datech, filmech či soukromém životě. K prostudování hercových aktivit a názorů v oblasti ekologie by však našel v propracované formě pouze na Wikia Green.


Co má společného s „obyčejnou“ Wikipedií? Vymyslel je stejný člověk, Jimmy Wales. Zdroj: Wikipedia

Objektivita? Je to na vás

Důležitou složkou každé wiki jsou její uživatelé – právě ti jsou tvůrci a editory jejich obsahů. V tomto ohledu zatím Wikia Green stojí téměř na počátku, o čemž svědčí počet článků, které tato mladá internetová komunita dosud vyprodukovala – zatím se pouze pomalu šplhá k tisícímu článku (aktuálně je jich 685). Ty jsou děleny do pěti základních tematických složek, ve kterém lze nalézt odpovědi na environmentální otázky, texty o trvale udržitelném životě, „zelených“ vědách a technologiích, informace o místních bioproducentech (zatím pouze ze Spojených států) a environmentálních hnutích.

Zelené encyklopedie na internetu

Lidé umějí být objektivní pouze tehdy, když jejich osobní náhledy korigují subjektivní názory ostatních. To je stará pravda, která u „wiki“ serverů platí trojnásob. Proto je jednoznačnou nevýhodou dnešní podoby Wikie Green nízká reflexe alternativních názorů (Václav Klaus zřejmě není členem komunity uživatelů). Bude to tak i nadále? To záleží vlastně na nás všech, lidí internetem surfujících – na wiki stránkách jsou dveře otevřeny všem. Odpůrci stávajícího stavu obsahu jej mohou editovat nebo rozšířit vytvořením vlastních článků z oblasti životního prostředí.


Zelená oborová encyklopedia Wikia Green funguje od března 2008

Česká lokalizace Wikia Green je zatím v nedohlednu – však i většina blíže místně specifikovaných témat je z USA. Na druhou stranu téma, kterým se zabývá, je z velké části spíše globálnější záležitostí, a až se zapojí i více uživatelů z České republiky, jistě přibudou i nám geograficky bližší informace.

Internetové encyklopedie o životním prostředí

Stránek pro ty, kteří postrádají více informací o ekologických řešeních ať už na anglické nebo lokální verzi wikipedie, je v současné době více. Momentálně nejobsáhlejší z nich je Appropedia.org s více než dvanácti tisícovkami stránek – ta se už blíží svojí strukturou klasickému „klikacímu pavouku“, kdy na stránce jednoho tématu najdeme spousty modře zbarvených odkazů do jiných míst v Appropedii. Aktivní je i komunita serveru Openfarmtech.org a mnohé jiné.


Nejpropracovanější web o životním prostředí na „wiki“ bázi – Appropedia

Bude zajímavé sledovat, jestli obstojí jako důležitý zdroj informací ze svého soudku, nebo budou pohlceny obecnějšími wiki projekty, ve kterých bude jistě tak často diskutované téma, jakým životní prostředí je, bezpochyby také růst.

Autor: Redakce Nazeleno.cz