fbpx

Vyzrajte na bacily a virózy! Pomohou vám tyhle bylinky0

Patříte k těm, kdo rádi využívají síly přírody? Připravili jsme si pro vás článek s těmi nejlepšími přírodními medikamenty, které vám pomohou s rýmou, nachlazením a dalšími nepříjemnostmi.

Foto: Pixabay.com

Echinacea (Třapatka nachová)

Ne nadarmo si získala přezdívku „lékař mezi bylinami“ nebo „indiánské zlato“. Echinacea totiž není jen hezkou okrasnou květinou do zahrady, ale také schopnou léčivkou. Svými účinky podporuje imunitu a pomáhá léčit nejrůznější druhy zánětů. Indiáni ji pak používali při bolestech zubů, krku nebo pro zmírnění kašle. Spolehnout se na ni lze také při zánětu močového měchýře, nachlazení i zánětu horních cest dýchacích.

Dopřát si Echinaceu můžete ve formě:

Reklama

  • Tabletek a tobolek
  • Sirupu nebo tinktury
  • Čaje a odvarů
Foto: Pixabay.com

Černý bez

Oceníte ho hlavně při chřipce a nachlazení (pomáhá snižovat horečku, podporuje pocení a odkašlávání). Dále také pomáhá čistit zažívací systém a ledviny. Stejně tak podporuje imunitu.

U černého bezu je nejznámějším pomocníkem čaj z jeho květů. Teplý pomáhá při nemoci, chladný a neslazený zase při zažívacích obtížích.

Lípa srdčitá

Účinné látky, které lípa obsahuje pomohou při rýmě, kašli, nachlazení, zánětu průdušek, chřipce i při angíně. Nejvíce si lípu užíváme v podobě mírně nasládlého čaje nebo lipové tinktury. Lipové květy je možné kombinovat i s dalšími bylinami, například s diviznou. Moc jim to spolu sluší v přírodních sirupech, které jsou skvělé na potíže horních cest dýchacích.

Foto: Pixabay.com

Divizna velkokvětá

Divizna nám pomáhá s vykašláváním, nachlazením, chrapotem, průduškami a celkově při potížích s dýchacími cestami. Skvěle také pomůže při zánětu močových cest.

Z divizny si nejlépe připravte sirup nebo čaj. Pro přípravu čaje stačí jen horkou vodou přelít sušené květy.

Foto: Pixabay.com

Pro výrobu sirupu pak budete potřebovat skleněnou nebo kameninovou nádobu, ve které budete prokládat čerstvě nasbírané vrstvy divizny s vrstvou třtinového cukru. Postupně se vytvoří šťáva, ve které květy budou plavat. Jakmile klesnou na dno, sirup i s květy povařte, přeceďte přes plátno a dejte do perfektně čistých skleniček.

Foto: Pixabay.com

Máta peprná

Mátu peprnou si rádi dopřejeme, i když zrovna nestonáme. Skvělá je hlavně na trávení a uklidnění žaludku, a samozřejmě i při nachlazení. Zvlášť pokud váš trápí rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy.  Mátu si můžete dopřát ve formě čaje, kdy k lístkům můžete přidat i zázvor, med a citron, nebo také k inhalaci.

Jitrocel kopinatý

Po jitrocelové sirupu můžete sáhnout při zánětech dutiny ústní nebo dásní. Celkově má protizánětlivé účinky a skvěle také tlumí kašel. Sirup můžete dát bez problému i dětem, dospělí ho pak mohou zkombinovat například a mateřídouškou nebo fenyklem. Kromě sirupu si lze z jitrocele udělat i čaj, který oceníte při chřipce, nachlazení a dalších zánětech dýchacích cest.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.