fbpx

Vyzkoušeli jsme akumulátorovou motorovku. Jak se s ní pracuje?0

Akušroubovák má doma každý. Elektrický pohon pomocí akumulátorů ale začíná pronikat i do dalšího nářadí. Využívat tak můžete třeba akumulátorový křovinořez, sekačku, nebo právě motorovou pilu. Jak se s akumutorovkou pracuje, jsme vyzkoušeli na redakční zahradě.

Pilu napájí dva „statné“ akumulátory. Na nimi je vidět indikátor nabití a hlavní vypínač. Ten je nutné před použitím stisknout. Po zastavení se po chvíli pila sama vypne, takže delší přestávce v řezání je nutné ji opět zapnout. Jde o bezpečnostní pojistku.

Je to vlastně logické. Když mohou akumulátory pohánět automobily, proč by je nešlo využít k napájení výkonného domácího nářadí? V posledních letech se proto na trhu začaly objevovat kromě obligátních akušroubováků také třeba akusekačky, nebo akumulátorové motorové pily. Tedy takové nářadí, u něhož doposud dominoval běžný spalovací motor, nebo elektromotor s napájením z elektrické sítě.

Výhody akupohonu jsou jasné, nejste omezeni připojovací šňůrou, nemusíte dolévat do nádrže benzín, nic nesmrdí, nářadí je tiché a bez vibrací. Jak si ale akumulátorová motorová pila stojí v reálném provozu? Jak se s takovým nářadím pracuje? Už na úvod prozradíme, že velmi dobře, je ale nutné počítat s některými omezeními.

Reklama

Elektrická hobby motorovka

Společnost Makita nám zapůjčila svoji pilu DUC353, kterou jsme ochotně vzali na naši redakční zahradu, kde čekalo na pokácení několik suchých starých stromů. Jedná se o pilu, která je podle údajů výrobce výkonově srovnatelná se slabšími motorovkami. Jde tedy o „hobby“ motorovku, určenou například pro majitele zahrad a sadů, nebo po ty, kdo si chtějí třeba nařezat dříví do krbových či krbových kamen. Délka lišty je 35 cm.

Naši pilu napájí dvojice akumulátorů s kapacitou 5 Ah a napětím 18 V – tedy ty nejlepší, které výrobce nabízí. Každý akumulátor má svůj indikátor nabití, dva podobné ukazatele pak najdete i na samotné pile. Výrobce předpokládá, že akumulátorů budete vlastnit více. Mimochodem to je jedna z největších výhod moderního akunářadí. Výrobci včetně Makity akumulátory standardizují a nabízí akumulátorový program. To znamená, že stejnou baterii můžete používat v pile, v sekačce nebo třeba v akušroubováku.

Provoz pily je klidný, bez vibrací a výfukových plynů

O nabíjení akumulátorů se stará výkonná nabíječka. Nejde o žádné ořezávátko – má docela velké rozměry, příkon 460 W a nabíjecí elektroniku chladí dva ventilátory. Akumulátory by měla nabíječka dobít cca za půl hodiny. V praxi se nám ale dobíjení zdálo trochu delší.

Celkově jde ale o motorovku se vší údržbou a všemi úkony, které k práci s tímto nářadím patří. Takže před řezáním musíte zkontrolovat správné napnutí řetězu, a to případně upravit (jde to snadno), dolít olej pro mazání řetězu, odbrzdit, pokud je zabrzděno a jde se na to. Po mazání řetězu jsme použili speciální koncernový ekologický olej.

Akumulátory a jejich výdrž

Výdrž akumulátorů je asi to první, co každého napadne. Motorovka je prostě náročná na výkon a na výdrži je to vidět. Při intenzivní práci (pokácení stromu s průměrem kmene cca 25 cm a nařezání dřeva na krátké špalky) byla pila schopná pracovat zhruba 25 minut. Při méně intenzivní práci byste se dostali asi na půlhodinu. Zkusil jsem se zaříznout i do velké klády s průměrem asi 50 cm a zde už jsme se dostali na výkonový limit – pila se při velkém zatížení vybíjela rychleji.

Množství dřeva pořezané na dvě nabití akumulátorů.

Na těžbu do lesa do tedy není, ale to od této pily nikdo neočekává. Troufám si proto říci, že výdrž akumulátorů vás při běžné práci na zahradě příliš nelimituje. Prostě uděláte co nejvíc práce, akumulátory vložíte do nabíječky a jde dřevo uklidit. Pak si dáte pauzu na kafe a za chvíli máte dobito. Pokud byste vlastnili dvě sady 5Ah akumulátorů, nejspíš by se podařilo pracovat nepřetržitě, kdy se další dvě baterie stihnou během práce nabít.

Jak se s pilou pracuje?

Při práci s pilou se naplno projeví výhody elektrického pohonu. Provoz pily je klidný, bez vibrací a výfukových plynů. Právě exhalace z motorového nářadí a hluk jsou tím, co mi při práci na zahradě nejvíc vadí. Asi v tomto nebudu výjimkou, hodně lidí hledá v práci na své zahradě aktivní odpočinek a klid…

Pila z principu nemá volnoběh, nestartuje se a pracuje v režimu zapnuto/vypnuto. To je ze zpětného pohledu jasné, ale dopředu si to uživatel nemusí uvědomit. Osobně se necítím moc dobře, když lezu na strom či na žebřík s již běžící motorovou pilou. To u akumotorovky odpadá; nemusíte ji předem startovat, ale prostě vylezete, kam je potřeba, zapnete a řežete.

Elektrická aku motorová pila ve srovnání s benzínovou.

Překvapilo mě, jak pila těžká – tedy že je trochu těžší, než jsem čekal. Dva akumulátory prostě něco váží. Moje benzínová motorovka Dolmar srovnatelné velikosti je trochu lehčí. Pila je výkonná a velmi dobře řeže i při nižších otáčkách – nejspíš výhoda výkonného elektromotoru.

Jedná se samozřejmě o klasickou motorovku, proto je dobré nepodcenit bezpečnost. Samozřejmostí by měla být ochrana očí, a i když pila tolik nevibruje, hodí se rukavice a přiměřené pracovní oblečení. Na místě je pak klasická základní opatrnost při práci s výkonným zařízením, které řeže dřevo. No a samozřejmě i akumutorovku musíte čistit od nánosu pilin.

Pro všechny, kdo nechtějí dýchat kouř

Celkově můžu pilu doporučit těm majitelům zahrad a sadů, kteří už nechtějí dýchat výfukové plyny z dvoutaktního motoru. Cena pily se pohybuje okolo 6500 Kč, což není za kvalitní nářadí renomovaného výrobce špatné. Do této ceny však nejsou započítány akumulátory ani nabíječka. Za ty musíte zaplatit ještě minimálně jednou tolik. Také právě proto se vyplatí mít více akunářadí od jednoho výrobce.

Za zapůjčení pily děkujeme firmě Makita. Foto autor

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.